تولید هر مگاوات انرژی خورشیدی ۱۰ میلیارد تومان هزینه دارد

قزوین- رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان قزوین گفت: احداث نیروگاه و تولید هر مگاوات انرژی خورشیدی حدود ۸ تا ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که تنها بخش خصوصی قادر به تامین آن است.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه بررسی احداث شهرک انرژی ظهر دوشنبه به ریاست علی فرخزاد معاون عمرانی استانداری قزوین در محل استانداری تشکیل شد.

احمد بارگاهی در این جلسه گفت: تعیین زمین برای احداث شهرک انرژی یک سال طول کشید و در نهایت ادارات منابع طبیعی و محیط زیست، شرکت آب منطقه‌ای، امور اراضی هم با آن موافقت کردند و بر اساس اطلاعات قبلی مشکل حریم هم نداشتیم.

وی بیان کرد: در شرایط کنونی احداث هر مگاوات نیروگاه خورشیدی با دو هکتار زمین ۸ تا ۱۰ میلیارد تومان هزینه دارد که تولید ۴۰۰ مگاوات برق هزینه سنگینی بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان نیاز دارد که در توان دولت نیست و باید بخش خصوصی وارد کار شود.

بارگاهی تصریح کرد: باید زمین ارزان قیمت در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد و روش‌های تشویقی ایجاد کنیم تا متقاضی مشارکت در طرح بیشتر شود.

وی افزود: در حال حاضر ۵۲ مگاوات طرح انرژی خورشیدی به دلیل پیگیری نشدن امور و نداشتن اهلیت سرمایه گذار باطل شده و پیشنهاد می‌شود صدور مجوز از سوی یک مرکز واحد و متمرکز صورت گیرد تا کارها تسریع شود.

بارگاهی اظهار داشت: احداث دهکده لجستیک در قزوین منطقه لجستیک کشاورزی در تاکستان پیشنهاد شده که بندر خشک هم در همین مجموعه می‌تواند پیاده شود.

وی یادآور شد: تأمین آب برای طرح احداث شهرک انرژی ضروری است و باید با نگاه کارشناسی جلو برویم تا در آینده دچار بحران نشویم.

کد خبر 4805643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =