سیستان و بلوچستان امسال بالاترین نرخ ولادت در کشور را داشته‌ است

زاهدان - مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: با وجود اینکه امسال این استان بالاترین نرخ ولادت در کشور را به خود اختصاص داده اما نسبت به سال گذشته ۵.۵ درصد کاهش ولادت داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان، رضا راحت دهمرده اظهار داشت: صدور کارت هوشمند ملی با توجه به مشکلاتی که در بخش تأمین کارت خام در کشور ایجاد شد در یک بازه زمانی با مشکلاتی همراه بود اما هم‌اینک افرادی که اقدام به تعویض کارت می‌کنند به آنها رسیدی داده می‌شود که دارای اطلاعات هویتی آنان است.

وی بیان کرد: پایگاه هویتی بزرگی در حوزه ثبت احوال کشور ایجاد شده که با اختصاص شماره ملی فرد تمام اطلاعات وی ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: در گذشته خدمات ثبت احوال به صورت دستی انجام می‌شد و ارائه آمار دقیق همواره با مشکلاتی روبه رو بود اما هم‌اینک هر دستگاهی با استعلام از پایگاه اطلاعاتی ثبت احوال می‌تواند هویت فرد را تشخیص دهد.

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان رتبه نخست جمعیت جوان کشور را به خود اختصاص داده است به طوری که ۶۷ درصد جمعیت آن زیر ۳۰ سال سن دارند.

دهمرده اظهار داشت: جمعیت سیستان و بلوچستان بر اساس آخرین آمارها ۲ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۸۰۲ نفر است که بیشترین این جمعیت با ۵۱.۵ درصد در روستاها ساکن هستند.

وی افزود: ۶۵ هزار و ۵۶۵ واقعه ولادت در ۹ ماهه سالجاری در سیستان و بلوچستان ثبت شده که از این تعداد ۳۳ هزار و ۵۷۱ نفر پسر و ۳۱ هزار و ۹۹۶ دختر بوده‌اند.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: در هر شبانه روز ۲۳۶ واقعه ولادت در این استان ثبت می‌شود.

وی بیان کرد: با وجود اینکه امسال در سیستان و بلوچستان بالاترین نرخ ولادت در کشور را داشته‌ایم اما در همسنجی با مدت مشابه پارسال ۵.۵ درصد با کاهش ولادت روبه رو بوده‌ایم.

دهمرده تصریح کرد: ۹ هزار و ۴۷۰ واقعه فوت از ابتدای امسال تاکنون در سیستان و بلوچستان ثبت شده که پنج هزار و ۴۵۹ مورد در بخش مردان و چهار هزار و ۱۵ نفر در حوزه زنان بوده است.

وی گفت: ۲۲ هزار و ۷۰ ازدواج در ۹ ماهه نخست سالجاری در سیستان و بلوچستان ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: همچنین در ۹ ماهه امسال ۲ هزار و ۷۹ مورد طلاق در این استان ثبت شده است.

وی ادامه داد: بیشترین طلاق در سیستان و بلوچستان در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ مردان و ۲۰ تا ۲۴ خانم‌ها بوده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۸ درصد کاهش طلاق در این استان داشته‌ایم.

دهمرده تصریح کرد: ۱۴۰ هزار و ۳۹۰ شناسنامه مکانیزه در ۹ ماهه امسال در سیستان و بلوچستان صادر شده است.

وی اظهار داشت: ۹ هزار و ۴۳ پرونده در سیستان و بلوچستان در بحث فاقدان شناسنامه تشکیل شده که هفت هزار و ۷۰۸ پرونده رسیدگی و هزار و ۳۳۵ پرونده رد تابعیت شده است.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان بیان کرد: ۳۱ هزار و ۱۲ جلد شناسنامه برای فاقدان شناسنامه از اول سال ۹۲ تا پایان آذر ۹۸ در این استان صادر شده است.

وی گفت: یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۸۵۲ هزار و ۳۶۵ نفر افراد بالای ۱۵ سال این استان یعنی ۸۸ درصد این جمعیت تا کنون برای کارت هوشمند ملی اقدام کرده‌اند.

کد خبر 4805906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =