نیاز آموزش و پرورش به توان همه دستگاه‌ها برای انجام فعالیت‌ها

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تا کید کرد که امروز نیاز است همه دستگاه‌های مرتبط با آموزش و پرورش مشارکت کنند تا فعالیت‌های اثر بخش‌تری در حوزه تربیت به دانش‌آموزان ارائه شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش در نشست مشترک مدیران و مشاوران معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش  با رئیس، مدیران و مشاوران سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران گفت: ظرفیت هایی در دو دستگاه وجود دارد که اگر این ظرفیت ها در کنار هم قرار بگیرد اتفاقات خوبی در حوزه فرهنگی رخ می دهد و از طرفی دیگر ما در معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش می توانیم به شما در معاونت فرهنگی و هنری شهرداری کمک کنیم تا بخشی از ماموریت های خود را به انجام برسانید و از سوی دیگر شما می توانید در حوزه تعلیم و تربیت  به بخش مهمی از مخاطبان گسترده خود یعنی دانش آموزان  و فرهنگیان راحت تر دسترسی  پیدا کنید و اهداف خود را پیش ببرید. 

وی ادامه داد: آموزش و پرورش امروز نیاز به کمک دارد و نیازی نیست که این کمک ها حتما مادی باشد بلکه باید همه دستگاه ها و نهاد مرتبط در فعالیت ها و برنامه های مربوط به حوزه تعلیم و تربیت با آموزش و پرورش مشارکت کنند تا فعالیت های اثر بخش تری در حوزه تربیت به دانش آموزان ارائه شود به طور مثال شما در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران می توانید در فضای عمومی جامعه که بخش مهم حوزه تربیت را تشکیل می دهد مکمل فعالیت های تربیتی آموزش و پرورش باشید. 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: مهمترین بخشی که می توانیم مکمل فعالیت های یکدیگر باشیم در زمینه فعالیت های اداره  فرهنگی، هنری، اردوها و فضاهای پرورشی است  علاوه براین  شما می توانید برای انجام امور فرهنگی خود از ظرفیت کانون های فرهنگی و تربیتی و اردوگاه هایی که در شهر تهران داریم برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنید . 

وی افزود: علاوه براین می توانیم شبکه ها و تشکیلات دانش آموزی که داریم را به صورت مستقیم به شما متصل کنیم  تا شما از ظرفیت های فرهنگی تشکل های دانش آموزی یعنی سازمان دانش آموزی،اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، سازمان جوانان هلال احمر و سازمان بسیج دانش آموزی بهره مند شوید این تشکل ها نیز  همه در شورای هماهنگی تشکل های دانش آموزی با توجه به ظرفیت هایی که دارند حضور دارند و در هر ماموریتی سریعا پای کار می آیند و در همین زمینه ما دبیرخانه  بیانیه گام دوم انقلاب را به اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان سپردیم و به آنها گفتیم هر برنامه ای شما بدهید ما تسهیل گر هستیم.

کاظمی خاطر نشان کرد: فعالیت های حوزه فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش بخش وسیعی از دانش آموزان را تحت پوشش قرار می دهد و می تواند برنامه های فرهنگی شما را به دست جامعه هدف یعنی نسل نو برساند. 

وی یادآوردشد: از سوی دیگر می توانیم با نیاز سنجی صحیح دانش آموزان فعالیت های مناسب را تعریف کنیم و آن را در مدارس به اجرا برسانیم به هر حال در سطح شهر تهران بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش آموز داریم و این خود یک ظرفیت بزرگ است. 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اداره کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش سه بخش مهم را در اختیار دارد و در این بخش هم می توانیم از ظرفیت های مشاوره ای یگدیگر استفاده کنیم و حتی می توانیم ظرفیت های مشاوره ای شهرداری را پای کار طرح های آموزش پرورش یعنی طرح نماد و یاریگران زندگی بیاوریم و حتی براساس سامانه پایش هایی که داریم می توانیم در هر منطقه  اطلاعات  دقیقی به شما بدهیم تا بر اساس نیاز آن منطقه در حوزه های مختلف اجتماعی فعالیت کنید. 

کاظمی خاطرنشان کرد: همچنین می توانیم اطلس و نیم رخ آسیب های اجتماعی دانش آموزان را به تفکیک مناطق در اختیار سازمان فرهنگی شهرداری تهران قرار دهیم تا متناسب با نیاز های دانش آموزان در حوزه آسیب های اجتماعی یعنی  اعتیاد و بهداشت سلامت روان برنامه ریزی داشته باشید. 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: ما شبکه بزرگ شوراهای دانش آموزان را در اختیار داریم یعنی در هر مدرسه ۷ نفر از دانش آموزان جز اعضای هیات رئیسه شوراهای دانش آموزی هستند که می توانند همه اهداف تربیتی شما در مدارس را دنبال کنند و می توانند برنامه های ما را به خانواده ها، معلمان، مدیران و از همه مهمتر دانش آموزان منتقل کنند بنابراین یک شبکه میلیونی دانش آموزی در سطح کشور داریم و در سطح شهر تهران نیز فعال هستند علیرغم وجود ظرفیت های متعدد در آموزش و پرورش تنها ۱۰ درصد از این ظرفیت ها مورد استفاده قرار گرفته است. 

وی یادآورشد: البته بخشی از آن به خود آموزش و پرورش باز می گردد شاید فضا و وقت کافی وجود ندارد که باید همه این مشکلات و موانع را برطرف کنیم  اخیرا هم میز نماد  و کانون های یاریگران زندگی را در کشور راه اندازی کردیم در برخی از مناطق کانون یاریگران زندگی را راه اندازی کردیم خدا کمک کرده تا با فعالیت بیشتر همکاران در ستاد و استان ها بتوانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم. 

کاظمی افزود: علاوه براین ظرفیتی تحت عنوان موسسه منادی تربیت داریم که بخشی از فعالیت های آن در راستای  توسعه و تجهیز کتاب های مدارس است  که طرح ۵۰ هزار نمایشگاه در ۵۰ هزار مدرسه با کمک این موسسه اجرا می شود و طرحی است چند وجهی که علاوه بر تجهیز و توسعه کتابخانه های مدرسه کمک ویژه ای به حوزه چاپ و نشر می کند. 

وی گفت: معتقدیم یکی از بخش های مظلوم کشور بخش کتاب و کتابخوانی است و به همین منظور جشنواره دانایی و توانایی را طرحی کردیم که آن را در سطح کشور دنبال می کنیم و بنابراین آمادگی داریم در حوزه کتاب و کتاب خوانی اگر ظرفیت و یا برنامه ای دارید شما را کمک کنیم تا بحث کتاب و کتابخوانی توسعه پیدا کند. 

وی ادامه داد: علاوه براین در حوزه نمایشگاه کتاب نیز طرحی با وزارت ارشاد ریختیم که حدود ۱ و نیم میلیارد به آن اختصاص داده شد  هر مدرسه که ۵۰ دانش آموز را به نمایشگاه کتاب ببرد به آن مدرسه یک میلیون تومان کتاب کمک کنیم و یک کار دوجانبه یعنی هم از نمایشگاه بازدید می شود و دانش آموزان از ظرفیت نمایشگاه بهره مند می شوند و هم به کتابخانه های مدارس کمک می کنیم همچنین در این فعالیت های دوجانبه اقدامات خوبی می تواند صورت بگیرد. 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: اداره کل قرآن و عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش نیز فعالیت های خوبی در جهت توسعه و ترویج فرهنگ قرآن ، عترت و نماز انجام دادند و در همین حوزه دار القرآن هایی در کشور داریم که می توانیم بیشتر از آنها استفاده کنیم و همچنین شبکه های خوبی در مدارس در حوزه فعالیت های قرآن، عترت و نماز شکل گرفته همچنین  تولیدات بسیار خوبی در این زمینه ها منتشر شده است. 

وی ادامه داد: می توان گفت  حوزه قرآن، عترت و نماز در معاونت پرورشی و فرهنگی بشترین مشارکت  را با دستگاهای خارج از آموزش و پرورش دارد که می توانیم این هم افزایی را افزایش دهیم و یکی از مهمترین دغدغه های ما بحث نماز است و امسال هم پیش اجلاسیه های بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز با موضوع نماز و دانش آموز در سراسر کشور به منظور تجلیل و تقدیر از ایده ها، معلمان، خدمتگزاران، مدیران و مدارس برتر برگزارشد. 

کاظمی تصریح کرد: همچنین اقدامات خوبی در مورد حفظ قرآن در آموزش و پرورش سال گذشته صورت گرفت که حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دانش آموز و ۵۰۰ هزار فرهنگی در نهضت حفظ جز ۳۰ قرآن کریم مشارکت داشتند.

وی ادامه داد: آمادگی داریم  همه ظرفیت خود را در اختیار شما قرار دهیم و از ظرفیت های شما در جهت اعتلای فرهنگ جامعه اسلامی استفاده کنیم.

سازمان فرهنگی هنری شهرداری خود را متولی تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می‌داند

حجت‌الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران جز آموزش و پرورش است هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ احساسی.

وی ادامه داد: مبنای کار ما گام دوم انقلاب است که مقام معظم رهبری در آن به سه نکته تاکید کرده اند؛ خودسازی، جامعه پذیری و تمدن سازی؛ که قرار است امکانات سازمان فرهنگی هنری بین مردم برود و بهترین مکان همین اماکن آموزشی آموزش و پرورش با همکاری فرهنگسراهای شهرداری است.

امرودی گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار است ناب ترین کارهای فرهنگی در حوزه تمدن سازی را انجام بدهد تهران الگوی سایر شهرها در کشور است و هر فعالیتی در تهران انجام شود به عنوان نمونه برداشت می شود مانند راهپیمایی جا مانده های اربعین و یا سایر فعالیت‌ها.

امرودی اشاره کرد: پیرو همین امر فرهنگسرای تجربه را خواهیم داشت که شورای استان‌ها در آن از استان‌های دیگر شهرداران را دعوت می‌کنند و کارهای انجام شده را ارائه خواهیم کرد و این فعالیت مشترک با آموزش و پرورش را هم به عنوان یک الگو به استان‌ها ارائه خواهیم کرد.

وی افزود: فعالیت فرهنگسراها با سرای محله‌ها فرق دارند و قرار است کاری خاص در تمدن سازی انجام دهیم مانند آنچه در موضوع مهدویت انجام می‌دهیم که یک فرهنگسرا به عنوان پایگاه کارگزار داریم و در هر فرهنگسرا یک میز مهدویت قرار می‌دهیم که می‌توانیم در سطح مدارس این را گسترش بدهیم.

امرودی با توجه به برگزاری مسابقات در حوزه فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد: در حوزه تئاتر، نمایش و سرود می‌توانیم ادعا کنیم برترین های این رشته‌ها با ما در حال فعالیت هستند پس برای داوری و برگزاری مسابقات می‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی گفت: فرهنگسرای نهج البلاغه و پارک کوثر به یاریگران زندگی اختصاص داده شده است که با کمک ستاد مبارزه با مواد مخدر یکی از نمایشگاه‌های مجهز آماده و تجهیز می شود که دانش‌آموزان به همراه خانواده‌ها نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

امرودی یکی از مواردی را که مورد تاکید مقام معظم رهبری است رسیدگی به افراد بی بضاعت دانست و اشاره کرد: این افراد در آموزش و پرورش راحت شناسایی می‌شوند و این افراد می‌توانند به مجتمع‌های فرهنگی و تفریحی سازمان فرهنگی هنری شهرداری مانند سالن‌های نمایش و سینماها بیایند و استفاده کنند.

وی گفت: فرهنگسرای خانواده در فرهنگسرای شفق شکل گرفته که مجموعه یاریگران خانواده را مدیریت می‌کند و در هر یک از فرهنگسراها دارای میز خواهند شد و به ارائه خدمات مشاوره ای در سطح خانواده می‌پردازند و سازمان فرهنگی هنری شهرداری خود را متولی تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می‌داند زیرا مقام معظم رهبری فرمودند: مدرسه باید محور تحول باشد پس مدرسه مسجد و سازمان فرهنگی هنری باید در کنار هم باشند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به موضوع کتابخوانی گفت: یاد یار مهربان قبلا اجرا می شد و مدتی است مسکوت است قصد داریم از ظرفیت باغ کتاب در این زمینه استفاده کنیم با استفاده از اردوهای یک روزه و نیم روزه کتابخوانی دانش‌آموزان را به این مجموعه ها هدایت کنیم همچنین ۱۰۷ کتابخانه داریم که می توان برخی از اینها را شبانه روزی کرد برای توزیع کتاب ها نیز فضاهای توزیعی کتاب در ۱۰۰ نقطه وجود دارد که میتوانیم به آموزش و پرورش در توزیع هدایا و کتاب کمک کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه قران عترت آقای مسیب‌زاده عضو هیات اندیشه ورز سازمان هستند که قرار است یک فرهنگسرا در تهران به این موضوع اختصاص داده شود اما قرار نیست در آن کلاس برگزار شود و باید در آن شبکه های قرآنی هدایت و راهبری شود در حوزه عترت هم یک فرهنگسرا به غدیر، نهج البلاغه و عترت اختصاص داده خواهد شد. در حوزه گردشگری هم یک شورای اندیشه ورز هماهنگ کننده داریم که برای اردوهای نیم روزه، یک روزه و دو روزه برای بازدید از مجموعه جماران، موزه آقای هاشمی و حرم مطهر امام (ره) برنامه ریزی می‌کنند که از زندگی امام (ره) شروع می‌شود و در موزه آقای هاشمی و باغ موزه قصر ادامه پیدا می کند و به حرم مطهرامام (ره) که زندگی بعد از امام است ختم می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: در فرهنگسرای قرآن قدیم استارت آپ‌های فرهنگی و حوزه قرآن شکل می گیرد که دانش‌آموزان بیایند با هزینه های ما ایده های خود را در این زمینه‌ها پیاده سازی کنند. باشگاه فرهنگی هنری از دیگر فعالیت‌های ماست که شامل تخفیف های ویژه‌ای است که دانش‌آموزانی که عضو کانون‌های فرهنگی تربیت آموزش و پرورش هستند می‌توانند هوادار باشگاه فرهنگی هنری ما بشوند و از این تخفیف‌ها استفاده کنند.

کد خبر 4806290

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =