قوانین و ضوابط حفظ باغات همدان بازنگری و اصلاح شود

همدان - رئیس کمیسیون شهرسازی معماری شورای اسلامی شهر همدان گفت: قوانین و ضوابط حفظ باغات با واقعیت شرایط باغات شهر همدان سنخیت نداشته و نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، نرگس نوراله زاده ظهر سه شنبه در جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر همدان که با حضور مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری، مدیر کل جهاد کشاورزی استان همدان و اعضای شورا برگزار شد، افزود: همدان از سالیان گذشته به عنوان باغ شهر مطرح بوده به گونه‌ای که در اطراف شهر باغات زیبایی را داشته و این باغات به عنوان اکسیژن رسان شهر بودند.

شرایط قانونی در حال حاضر پاسخگوی حفظ باغات شهر همدان نیست

نوراله زاده با بیان اینکه امروز این باغات به دلایل مختلف در حال تخریب و از بین رفتن هستند، اضافه کرد: متأسفانه قوانین و ضوابطی که برای حفظ باغات داریم با واقعیت سنخیت نداشته و مدیریت شهری و مردم با آن با مشکل مواجه اند و شرایط قانونی در حال حاضر پاسخگوی حفظ باغات شهر همدان نیست.

وی با اشاره به مشکل سند باغات شهر در حوزه عرصه و اعیان، اظهار کرد: ۹۰ درصد باغات شهر همدان دارای مالکیت عرصه و عیان نیستند و نمی‌توانند منطبق با قوانین عمل کنند و نیاز است تدابیری برای این موضوع اندیشیده شود.

وی اضافه کرد: اگر مجوز قانونی برای احداث ینا در باغات لحاظ نشود و مقررات سختگیرانه و غیرواقع بینانه باشد مالکان به ساخت بناهایی به صورت غیر قانونی اقدام می‌کنند در صورتی که مدیریت مناسب جهت حفظ باغات زمانی اتفاق می‌افتد که مطابق با واقعیات موجود بوده و زیرساخت لازم را فراهم کند.

نوراله‌زاده با بیان اینکه بسیاری از باغات شهر همدان، شش دانگ عرصه و اعیان را با هم ندارند، افزود: بیشتر این باغات از قدیم بنا و ساختمانی داشته‌اند و مالکان جهت تعمیر و حفظ این بناها اقدام می‌کنند که متأسفانه با قوانین دست و پاگیر مواجه می‌شود و این باعث سردرگمی آنها شده است.

راهکاری برای صدور مجوز احداث یا تعمیر بنا در باغات تدوین شود

رئیس کمیسیون شهرسازی معماری شورای شهر همدان با اشاره به قدمت بناهای ساخته شده در باغات محدوده شهر همدان یادآور شد: بعضی از این بناها فرسوده شده و در حال تخریب هستند و احتمال ایجاد مشکلات جانی در اثر فروریختن آنها وجود دارد و این معضلاتی است که شهرداری با آن مواجه است که باید راهکاری برای صدور مجوز جهت احداث یا تعمیر بنا در باغات تدوین شود.

نوراله زاده ادامه داد: در حال حاضر پرونده‌های مشابه این گونه در شهرداری همدان وجود دارد که بلاتکلیف مانده‌اند و شهرداری نمی‌تواند کاری برای آنها انجام دهد چرا که قوانین باغات، بخشی از قوانین جهاد کشاورزی و بخشی از قوانین شهرداری تبعیت می‌کنند.

وی تاکید کرد: برای حفظ باغات چاره‌ای نداریم و باید فضایی برای نگهداری وسایل مالکان در باغات احداث شود و بر این اساس لازم است کمک کنیم قوانین و ضوابط این بخش را بومی‌سازی کنیم تا بخشی از مشکلات حل شود در غیر این صورت مردم خودسرانه اقدام به احداث بنا بدون مجوز قانونی می‌کنند که این امر احتمال تفکیک باغات و از بین رفتن آنها را نیز به دنبال دارد.

کد خبر 4806330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =