سازمان انتقال خون باید از دیدگاه تجاری سازی دور بماند

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، گفت: باید از سیاست‌هایی که دیدگاه تجاری‌سازی می‌دهد، دوری کرد و همه فعالیت ها به صورت داوطلبانه انجام شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیمان عشقی، روز سه شنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل پایگاه انتقال خون استان تهران، افزود: اگر تحریم‌های ظالمانه و مشکل‌ساز را ملاک قرار دهیم، می‌بینیم که دو سال اخیر بدترین زمان در کشور به دلیل این تحریم‌ها بوده است. بنابراین هر کس وارد کار مدیریت می‌شود باید به این موضوع واقف باشد.

وی ادامه داد: شجاعت زیادی می‌خواهد که در این شرایط پایگاه انتقال خون پایتخت را تحویل بگیرید که همچنان مورد اعتماد و وثوق یک جمعیت حداقل ۱۴ میلیونی متکثر و با فرهنگ‌های مختلف است. حفظ این شرایط کار آسانی نیست آن هم در شهری که ۳۰ هزار تخت بیمارستانی فعال دارد و ۱۶۰ بیمارستان از ۹۰۰ بیمارستان کشور در آن قرار دارند. همچنین ۱۵ تا ۱۶ درصد جمعیت کشور در تهران مستقرند و ۲۵ درصد مصرف خون متعلق به تهران است.

عشقی افزود: یکی از سیاست‌هایی که باید در انتقال خون استان تهران مورد توجه قرار گیرد، همان سیاست‌هایی است که مبنای اساسنامه و فلسفه تشکیل سازمان انتقال خون بوده است و آن افزایش اهدای خون داوطلبانه و تأمین خون و فرآورده‌های خونی برای مردم است. در عین حال انتقال خون باید از سیاست‌هایی که دیدگاه تجاری‌سازی به آن می‌دهند، دوری کند و همه فعالیت ها باید به صورت داوطلبانه انجام شود. نباید ذهنیت مردم را به جایی بریم که فعالیت انتقال خون را با فلان موسسه خصوصی یکسان بدانند.

وی با بیان اینکه باید بیشتر مراقب جایگاه انتقال خون استان تهران باشیم، گفت: جایگاه انتقال خون استان تهران این نیست که در زمینه رشد اهداکنندگان در سال ۹۷ رتبه ۲۰ را داشته باشد و در سال ۹۸ این رتبه به ۲۲ تنزل پیدا کند. جایگاه انتقال خون استان تهران این نیست که در حوزه اهداکنندگان مستمر در رتبه سی‌ام قرار داشته باشد. باید بدانیم که جایگاه انتقال خون تهران با سایر پایگاه‌ها متفاوت است.

عشقی افزود: رشد اهدای خون زنان و جوانان در تهران باید به صورت الگو باشد، به طوری که از محیط‌های فرهنگی، ورزشی، آموزشی، ظرفیت سمن‌ها، رسانه‌ها و...، برای افزایش اهدای خون داوطلبانه کمک بگیریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر سیاست سازمان انتقال خون بالا بردن شاخص اهدای خون و بازگشت آن به شاخص دو سال قبل یعنی ۲۷ واحد خون در ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است. این رقم در حال حاضر ۲۵.۵ واحد خون به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است.

عشقی با بیان اینکه پایگاه انتقال خون استان تهران از نظر شاخص اهدای خون به هر نفر پرسنل، رتبه اول را دارد، گفت:‌ این موضوع نشان دهنده تلاش مدیریت و پرسنل است. باید توجه کرد که رضایت پرسنلی با نظم پرسنلی هیچ منافاتی ندارد، به شرط اینکه شفافیت در کارها وجود داشته باشد. 

کد خبر 4806374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =