۷ دی ماه ۵۷ نماد مقاومت مردم مبارز قزوین است

قزوین- نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین گفت: ۷ دی ماه ۵۷ نماد مقاومت و ایستادگی مردم مبارز قزوین است که باید همواره در تاریخ انقلاب زنده نگهداشته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار شد با اشاره به سالروز ۷ دی ماه ۵۷ و حماسه آفرینی مردم قزوین در مقابل رژیم ستمشاهی، اظهار کرد: نظام شاهنشاهی ایده‌های انگلیس و آمریکا را پیاده می‌کرد و برای خدمت به اجانب در مقابل مردم قرار گرفته بود.

وی افزود: شاه با اجانب روابط خوبی داشت اما با مردم رفتار ناپسند و همراه با عصبانیت داشت و در تاریخ کشور و انقلاب روز تلخی را در ۷ دی ۵۷ رقم زد و کودکان را به شهادت رساند اما مظلومیت و خون به ناحق ریخته آنها، بساط ظلم و جور اجانب را از کشور دور کرد و پیروزی انقلاب اسلامی و به روی کار آمدن نظام، هدیه صبر مردم شد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: باید قدردان نظام اسلامی باشیم و بدانیم کشور چه مراحلی را پشت سر گذاشت و مردم چه سختی‌هایی را متحمل شدند تا انقلاب به پیروزی برسد و به همین خاطر ضروری است از ارزشهای به دست آمده صیانت کنیم.

امام جمعه قزوین یادآور شد: امروز در نظامی دینی زندگی می‌کنیم و سایه قرآن و اهل بیت (ع) و عالمی فقیه، متقی و فرهیخته با عنوان ولی فقیه بر سر ماست، که باید قدردان این نعمت‌های الهی باشیم.

وی اظهار داشت: یادمان باشد امام خمینی (ره) بخاطر مقاومت ۷ دی از مردم قزوین قدردانی کردند که نشان دهنده اهمیت این حرکت و اقدام به جای مردم در آن دوران بود.

امام جمعه قزوین بیان کرد: در قیام ۷ دی سال ۵۷ مردم قزوین که از خفقان و ظلم رژیم ستم شاهی به ستوه آمده بودند، با تأسی از رهنمودهای امام خمینی (ره) برای مقابله با طاغوت و همچنین حضور در تشییع پیکر شهدایی که روز قبل به دست عوامل رژیم پهلوی به شهادت رسیده بودند، به خیابان‌ها آمده و راهپیمایی کردند و مزدوران رژیم ستم شاهی در اقدامی جنایت کارانه با تیراندازی به سمت مردم عده‌ای از افراد که کودکان هم در میان آنها بودند را به خاک و خون کشیده و زخمی و شهید کردند.

آیت‌الله عابدینی در ادامه با اشاره به حماسه ۹ دی ۸۸ روز بصیرت و میثاق امت با ولایت فقیه گفت: پس از شرارت‌هایی که فتنه گران داشتند و تلاش کردند تا مملکت را به آشوب بکشند، مردم بصیر و آگاه در ۹ دی این فتنه را خاموش کردند.

خطیب جمعه قزوین افزود: محور این اتفاقات در تهران بود اما در سایر شهرهای کشور نیز مردم قیام کردند اما قیام مردم تهران ویژه و تحسین برانگیز بود و پس از این قیام باشکوه، همه آلودگی‌های فتنه گران کنار رفت.

وی گفت: اقدامات فتنه گران پایان پذیر نیست و این افراد هیچگاه از توطئه خود دست بردار نیستند لذا باید با بصیرت و هوشیاری در سالروز ۹ دی به میدان آمده و در روز بصیرت و میثاق امت با ولایت بار دیگر به فتنه گران نشان دهیم که مردم پای کار هستند و اجازه فتنه و آشوب را به بدخواهان نخواهند داد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: با یک بررسی می‌توان دریافت استان قزوین در حمایت از دین و انقلاب چگونه رفتار کرده و چه وضعیتی دارد؟ ۷ دی ماه نماد مقاومت و ایستادگی مردم این خطه است، اما پیش از این واقعه نیز قزوین یکی از شهرهایی بود که در شکل گیری انقلاب اسلامی به عنوان شهری پیشتاز و اهل مبارزه و شهر مجاهدان از جان گذشته و به عنوان شهر مریدان مرجعیت و رهبری و پیروان امام در دوران تبعید ایشان شناخته می‌شود.

قزوین پیشتاز حمایت از انقلاب در بزنگاه‌هاست

امام جمعه قزوین اظهار داشت: قزوین در مبارزات پیش از انقلاب پیشتاز و در دوران دفاع مقدس نقش آفرین بود و در عملیات کربلای چهار شاهد حضور شهدای غواص مظلومی بودیم که از قزوین رزمندگان غواصی به طور ویژه حضور داشتند.

وی ادامه داد: هفته گذشته شاهد برگزاری چندین محفل گرامیداشت شهدای کربلای چهار بودیم که از عزیزان و دست اندرکاران این برنامه‌ها که یاران شهید خود را فراموش نکرده اند تشکر کرده و سفارش می‌کنیم مراقب باشید شهدای عزیز فراموش نشوند.

آیت الله عابدینی گفت: باور کنید حضور در مجلس شهدا برکت دارد و آن لحظاتی که ما در این جلسات حضور داریم به اندازه‌ای خیر و برکت و معنویت و فیضی نصیب ما می‌شود که قابل مقایسه با کار خیر دیگر نیست و پیوند با شهیدان دل‌های ما را آگاه و با بصیرت می‌کند.

قزوین در مبارزه با مفاسد اقتصادی و سیاسی سربلند است

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به جنایات منافقین در دوره‌های مختلف انقلاب علیه مردم ایران ابراز کرد: در مبارزه با منافقین و عوامل نفوذ، ملت ایران سرسختانه ایستادند و اجازه نفوذ بیشتر و جنایت به منافقین را ندادند و در این میان تعدادی نیز به شهادت رسیدند و استان قزوین نیز در حوزه مبارزه با منافقین با تقدیم شهدای والامقام سربلند است.

وی یادآور شد: استان قزوین در مبارزه با مفاسد اقتصادی و زمین خواری و فساد سیاسی و اداری سربلند است و در این زمینه نیز پیشتاز است.

خطیب نمازجمعه قزوین اظهار داشت: خوشبختانه مردم قزوین در مبارزه با قدرت طلبی و جلوگیری از نفوذ قدرت طلبان، حرکت‌های خوبی را انجام داده و یک یاحسین دیگر در این زمینه باقی مانده که باید با جدیت بیشتری تلاش کرد تا روح خان سالاری موجب تحقیر بیشتر مردم استان قزوین نشود.

امام جمعه قزوین افزود: این نگاه که من با خان سالاری می‌توانم به دنبال قدرت طلبی بروم و مسئولان استان باید حرف و سخن مرا گوش دهند و هرچه من خواستم باید اجرایی شود، یک روحیه فرعونی و شیطانی و قدرت طلبی است که باید از بین برود، که تا حدودی ریشه کن شده اما اگر مردم کمی بیشتر غیرت دینی داشته باشند، شر و مفسده و اهانت از ساحت مقدس استان شهیدپرور و مؤمن پرور ما در مقابل شرارت زیاده خواهان پاک خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تبریک میلاد حضرت زینب کبری (س) بیان کرد: این بانوی بزرگوار شخصیتی بودند که ماجرای حقیقی کربلا را به جهانیان معرفی کردند و در سایه حمایت برادرزاده و امام خود حضرت سجاد (ع)، توانستند حادثه کربلا را زنده نگاه دارند و یزید را تحقیر کرده و مسلمانان حامی اهل بیت (ع) را با روشنگری خود از گمراهی نجات دهند.

امام جمعه قزوین با تبریک روز پرستار یادآور شد: روز پرستار به مناسبت میلاد حضرت زینب (س) نامگذاری شده و پرستاران افتخارشان است که بنیانگذار پرستاری انسانی و دینی و مومنانه این بانوی بزرگوار است هرچند از زمان پیامبر اسلام شاهد پرستاری بانوان بزرگواری بودیم که در ماجرای عاشورا این پرستاری جان تازه ای گرفت.

وی ادامه داد: پرستاران عزیز ما زحمات زیادی متحمل می‌شوند و کارشان ویژه و طاقت فرسا است و با کار مومنانه خود به بیماران و همراهان بیمار آرامش دل می‌دهند که امیدواریم در پیشگاه خدای متعال اجر و پاداش داشته باشند.

آیت الله عابدینی در خصوص سالروز اعلام حکم تحریم تنباکو توسط میرزای شیرزای هم گفت: در این واقعه انگلیس مکار به دنبال این بود که کشور ایران به صورت یکدست به مزرعه مصرف کننده تنباکو تبدیل شود و گرسنگی و بیماری و مشکلات ما با این ماده رفع شود و به طور کامل وابسته بیگانگان شویم تا بتوانند آنها کالاهای خود را به طور کامل به ما عرضه کنند و ما تحقیر شویم.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین اظهار داشت: در آن دوران مرحوم میرزای شیرازی و سید جمال الدین اسدآبادی و دیگر علمای ما زحمات زیادی کشیدند تا این فتوا در نهایت امر توسط آیت الله شیرازی صادر شود و این مرجع بزرگ با تحریم تنباکو انقلاب عظیمی به پا کرد و مردم انبارهای تنباکو را آتش زدند و بساط تنباکو از کشور برچیده شد و دست استعمار انگلیس از منافع کشور قطع شد.

وی یادآور شد: پس از صدور فتوای میرزای شیرازی دشمنان تلاش کردند تا رابطه روحانیت و مردم قطع شود و همواره با توطئه دنبال ضربه زدن هستند که باید مراقب باشیم.

خطیب جمعه قزوین با گرامیداشت شهادت مظلومانه آیت الله غفاری گفت: هرچه داریم از شهداست و امیدواریم خداوند ارواح همه شهدا و علما افرادی که در راه دین برای حفظ انقلاب و دین تلاش کردند، قرین رحمت قرار دهد.

کد خبر 4808483

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =