بسترهای شکل گیری فتنه برای جامعه تبیین شود

کرمان - نماینده ولی فقیه در استان کرمان خواستار تبیین بسترهای شکل گیری فتنه برای جامعه شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی ظهر امروز در خطبه‌های نمازجمعه کرمان ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی گفت: پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید «پرهیزکارترین انسان‌ها کسی است که احقاق حق کند» حال این حق چه به نفع وی یا بر ضرر وی باشد که این امر بسیار سخت است.

وی با بیان این مطلب که در زندگیمان باید تلاش کنیم که از حق حمایت و در این مسیر حرکت کنیم، بیان داشت: بحث در خطبه‌های قبل در خصوص علائم انسان‌های بهشتی بود که در رابطه با برخی از این نشانه‌ها مختصر صحبت شد.

امام جمعه کرمان ادامه داد: یکی از این نشانه‌ها که در آیات و رایات بر آن تأکید شده است، خداترسی است؛ یعنی خدا را در تمام احوال زندگی خود ناظر می‌دانند و بر آن توجه دارند در این زمینه قرآن می‌فرماید «یکی از نشانه‌های انسان‌های بهشتی این است که از خدا می‌ترسند و قلب توبه کار دارند» به این معنا که هرکجا اشتباه کردند توبه می‌کنند و بر می‌گردند.

امام جمعه کرمان افزود: همانطور که انسان‌ها از خود مراقبت می‌کنند که در روزهای سخت توشه‌ای داشته باشند و همانجور که افراد از فقر و تنگدستی هراس دارند و مراقبند این اتفاق برایش رخ ندهد اگر همان اندازه از قیامت و مرگ می‌ترسید مطمئناً در دنیا هم زندگی مطمئنی می‌داشت. همچنین همان اندازه که انسان‌ها مراقبت می‌کنند که در میان انسان‌ها ضعف شأن هویدا نشود، اگر به همان اندازه هم در خلوت در مقابل خدا مراقبت می کرند، مطمئناً در دنیا سعادتمند می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پنج نوع خوف داریم، اظهار داشت: خوف مخصوص انسان‌های گناهکار است چرا که به خاطر معصیت خود از خدا می‌ترسند در این زمینه قرآن کریم می‌فرماید «آیا آن کسی که همیشه مراقب شما است و در منظر او هستید آیا او به شما توجهی ندارد» لذا در هر جایگاه و مقامی خداوند شما را می بیند.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان ادامه داد: خداوند قائم، ناظر و مراقب بر همه رفتار و کردار ما است، امام صادق (ع) می‌فرماید «اگر هر کسی خود را در محضر خداوند ببیند، مطمئناً این فرد هیچ گناهی انجام نمی‌دهد و نفس خود را کنترل می‌کند و این فرد مقام خداوند را درک کرده است».

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با اشاره به خوف دوم، افزود: خشیت آنجاست که ما از تقصیرها خوف و ترس داریم لذا گاهی اوقات قصور است که قابل گذشت است اما تقصیرها قابل گذشت نیست چرا که به عمد انجام می‌شود.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان این مطلب که انسان‌ها باید مراقب باشند که از مقام و نفوذ خود در مسیر الهی استفاده کنند، تصریح کرد: امام سجاد (ع) می‌فرماید «هر فردی که از خدا ترسید، از او اطاعت می کند» لذا علمای واقعی کسانی هستند که رفتار آنها تصدیق کننده صحبت‌های آنان است.

وی ضمن تبریک ولادت حضرت زینب که دارای شخصیت برجسته ای بود و در یک مقطع خاص از تاریخ یعنی عاشورا، افزود: به همین مناسبت روز پرستار بر همه پرستاران زحمتکش تبریک می گوئیم.

امام جمعه کرمان ضمن اشاره به سالگرد زلزله بم و جانباختگان این حادثه و عرض تسلیت به این مناسبت، اظهار داشت: زلزله سختی‌هایی دارد اما مطمئناً شهرها بعد از زلزله ساخته می‌شود اما از این حوادث باید درس‌ها بگیریم و امیدواریم از این حوادث همیشه استفاده‌های مثبت کنیم.

لزوم بازخوانی بسترهای شکل گیری فتنه

وی با اشاره به روز بصیرت و میثاق با ولایت یعنی روز ۹ دی ماه و بازخوانی فتنه ۸۸، اظهار داشت: در اینگونه فتنه‌ها خوب است که چند بُعد در هر فتنه مورد توجه قرار بگیرد و مطالعه‌ای در این زمینه انجام شود. بخصوص در خصوص فتنه ۸۸ که خیلی‌ها درگیر شده بودند، انجام شود و یکی از مسائل مهم بازخوانی بسترهای اینگونه فتنه‌ها است به عبارت دیگر به چه کل یک فتنه شکل می‌گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه شک و تردید یکی از عوامل بستر ساز در همه فتنه‌ها است، افزود: در فتنه ۸۸ قبل از انتخابات خرداد ۸۸، بذرهای متعدد شک و تردید کاشته شد، یکی از این بذرها این است که سلامت انتخابات را زیر سوال بردند لذا مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های متعددی در برخی از مطبوعات مطرح شد تا این بذر آبیاری بشود. درنتیجه باید کاری کنیم که از رأی مردم صیانت کنیم و یک شبکه گسترده‌ای در خارج از کشور و عده‌ای در داخل این بذر را کاشتند.

وی با اشاره به دو قطبی کردن جامعه در سال ۸۸، بیان داشت: مردم را به دو بخش تقسیم کردند و با اوج احساسات مردم در خیابان‌ها حاضر شدند و دو قطبی شدن جامعه هر روز پررنگ‌تر می‌شد و بخشی از مصاحبه‌ها در همین راستا بود در این زمینه حضرت علی (ع) فرمود «حواس تان باشد که اختلافات در جامعه کم شود و اگر اینچنین شود فتنه‌ها رخ می دهد».

امام جمعه کرمان با اشاره به نفوذ دشمن در فتنه‌ها به خصوص فتنه‌ها ۸۸، عنوان داشت: در این فتنه به وضوح نفوذ دشمن را می‌دیدیم و چیز پنهانی نبود و خیلی نیاز به تحلیل نداشت در هر جایی آثار آن را می‌دیدید.

علیدادی سلیمانی گفت: همچنین بستر دیگر مهیا شدن فتنه ۸۸، این بود که کسانی که در این انتخابات شکست خوردند، اخلاق انتخاباتی را رعایت نکردند و حتی کسانی که پیروز شدند باز هم اخلاق را رعایت نکردند.

وی با اشاره به ماهیت فتنه‌ها، افزود: تحریک احساسات و دور شدن از عقلانیت ماهیت فتنه‌ها را تشکیل می‌دهد و گروه فتنه گر به دنبال غبارآلود کردن جامعه بودند تا حق از باطل قابل تشخیص نباشد و متأسفانه سال ۸۸ این اتفاق افتاد. برخی افراد که سابقه انقلابی داشتند در دام فتنه افتادند و نخست وزیر جنگ ما در جریان فتنه قرار گرفت از طرف دیگر فتنه‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که خواص وارد میدان شوند و این اتفاق در فتنه ۸۸ افتاد.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه ایجاد درگیری از دیگر ویژگی‌های فتنه‌ها به خصوص فتنه ۸۸ بود، اظهار کرد: این درگیری‌ها در فتنه ۸۸ اتفاق افتاد و حتی حرمت امام حسین (ع) را هم نگه نداشتند همچنین مدیریت فتنه توسط عوامل بیگانه از ویژگی فتنه ۸۸ بود.

وی با اشاره به درس از فتنه ۸۸، تصریح کرد: یکی از درس‌ها توجه به مدیریت و رهبری مقام معظم رهبری است و باید به دستور رهبری باید توجه کرد، فتنه‌ای که ۸ ماه کشور را دچار اغتشاش کرده بود با روشنگری خود توانست بستر را برای حضور مردم فراهم کند و در نهایت فتنه را خاموش کردند.

کد خبر 4808550

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =