زمان به حاشیه راندن علما تمام شده است

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: زمان به حاشیه راندن علما تمام شده است وایران و ترکیه می توانند نقش مهمی درراستای حضوردین در اداره امور کشور فراهم آورند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری در نشست دینی اندیشمندان و علمای ایران و ترکیه گفت : زمان به حاشیه راندن علما ی مسلمان در جوامع تمام شده و تشکیل نشست شورای علمایی ایران و ترکیه  گام هوشمندانه ای است.

وی افزود: درخصوص جهانی شدن دو مقوله سعی می کندتا بریکدیگر برتری پیدا کند یکی دین و دیگری هویت است.

مبلغی درادامه به تشریح ابعاد دین و هویت درمبحث جهانی شدن اشاره کرد واظهارداشت: مقایسه حرکت های دینی دردهه های گذشته این موضوع را نمایان می سازد که کشورهای که درگذشته با دین مبارزه می کردند امروزه کوشش فراوانی می نمایند که زمینه ظهور دین در حرکت ها و فعالیت های اجتماعی را فراهم سازد و این حرکتی توحیدی و تاریخی است که به سمتی خود نمایان سازد.

آیت الله مبلغی درادامه سخنان خود به بحث هویت اشاره کرد و افزود :بسیاری ازکشورها به دنبال برجسته کردن هویت خود هستند واین درحالی است که موضوع جهانی شدن برپایه برداشته شدن مرزها شکل گرفته ولی هویت به سمت برجسته شدن مرزهای خود حرکت می کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ،گام هوشمندانه ایران و ترکیه را درجهت تشکیل نشست علمایی دقیقا درحرکت جهانی شدن ارزیابی کرد و افزود: ما در منطقه ای هستیم که دو کشور ایران و ترکیه نقش بسیارمهم و برجسته ای دراین خصوص ایفا می نمایند.

وی گفت: همکاری های دو کشور درمسائل مشترک  فرصتی برای تقویت هویت اسلامی است. امروزه امکانات ما برای پیوستن دو کشور به یکدیگر و همکاری مشترک درحوزه های مختلف فراهم می باشد.

عضو هیئت خبرگان رهبری ،حضور هیئت علما و اندیشمندان ایران و ترکیه و امضا یادداشت تفاهمنامه میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وسازمان دیانت ترکیه را زمینه ای برای ایجاد زیر ساخت همکاری های مشترک برای دو کشور برشمرد.

وی افزود: زمان به حاشیه راندن علما تمام شده است و ایران و ترکیه می توانند نقش مهمی درراستای حضوردین در اداره امور کشور فراهم آورند.

وی در پایان سخنان خود به بانکداری بدون ربا اشاره کرد و ابعاد مختلف بانکداری بدون ربا را تبیین نمود.

در ادامه این نشست سید مهدی مصطفوی نماینده معاونت ارتباطات دفتر مقام معظم رهبری در سخنانی اظهار داشت: امیدوارم این نشست ها زمینه را برای جلسات مستمر فراهم آورد.

وی با اشاره همکاری مشترک فکری و دینی میان دو کشور افزود: فهرستی از زمینه های همکاری فکری و دینی میان دو کشور وجود دارد که اندیشمندان دو کشور می توانند برروی آن همکاری های مشترکی را انجام داده و از نتایج آن جامعه دو کشور را بهره مند سازند.

درادامه این نشست ،حاج ابوالقاسم دولابی نماینده مجمع تقریب مذاهب اسلامی به بررسی چالشهای اعتقادی جوانان اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حمید ملکی معاونت حوزه های علمیه قم از دیگر سخنرانان این نشست بود که به بررسی نقش قرآن در هدایت جامعه بشری پرداخت.

 وی گفت: یکی از موضوعاتی که در جلسه مطرح شد تحت عنوان این بود که باید برای عمل به اندیشه های قرآنی ،غرب باید به قرآن برگردد. اگر به قرآن بازگشت کنیم و اگر به قرآن برگردیم بهترین دستورالعمل های زندگی را به ما می دهد.

معاونت حوزه های علمیه قم در ادامه سخنان خود گفت : انسان قرآنی احسن عمل و احسن گفتار است .در مقابله با تمدن غرب باید با مخالف خودش با جدال احسنت برخورد کرد. قرآنی که احسن الحدیث هست و قرآنی که احسن القصص است ،قرآنی که احسن قول و احسن عمل را دعوت می کند اگر ما به قرآن برگردیم و در رفتار و عمل احسن عمل بشویم دنیا تشنه عمل قول و عمل زیبا است. ما می توانیم بدون سخنرانی اما با عمل دنیا را دعوت به اسلام و قرآن نماییم .

ملکی درادامه افزود:یکی از مشکلات ما این است که به نسخه شفابخش قرآن و دستورات قرآنی عمل نمی کنیم و قرآن در بین ما مهجور است و اگر بخواهیم قرآن را از مهجوریت دربیاوریم . باید اهل ورع و تلاش باشیم نه اهل تنبلی و سستی و اهل به ظهور رساندن نماد توحید که نماز است باشیم . وی در پایان سخنان خود گفت:یکی از راهکارهای قرآنی که جامعه بشری را از شر فرهنگ شیطانی نجات دهیم بازگشت دوباره به قرآن و عمل کردن به آیه ایه های آن است.

اولین نشست کارشناسان شورای عالی امور مذهبی با موضوع «بررسی مسائل مستحدثه» به ریاست ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اکرم کلش، رئیس شورای عالی امور دینی سازمان دیانت ترکیه  و جمعی از اساتید دینی دو کشوردرسالن کنفرانس این سازمان برگزار شد. 

کد خبر 4808601

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =