نرخ رشد جمعیت در کرمان قابل قبول نیست

کرمان - امام جمعه کرمان گفت: باید برنامه‌ریزی کنیم تا نرخ رشد جمعیت استان کرمان افزایش یابد زیرا نرخ رشد جمعیت در استان قابل قبول نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی پیش از ظهر شنبه در دیدار با مدیرکل ثبت احوال به مناسبت هفته ثبت احوال با تبریک این هفته بیان داشت: ثبت احوال نهادی است که خدمت بی سرو صدا اما عمیق و صادقانه انجام می‌دهد.

وی افزود: ثبت احوال، بحث بسیار مهمی است به این دلیل که خودش مادر سرویس‌های دیگر است زیرا همه ما در این جهان می‌خواهیم به مردم خدمت کنیم بنابراین ثبت احوال ابزاری لازم به منظور خدمت به مردم محسوب می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: زمانی انسانیت موضوعیت پیدا می‌کند که هویتش را درست بشناسد و به این علت ثبت احوال خدماتی که می‌دهید، متفاوت با خدمات دیگر سازمان‌هاست زیرا اول هویت انسان شناسایی می‌شود بعد خدمات دیگر داده می‌شود به ویژه در جامعه کنونی که در ازای خدماتی که به فرد می‌دهیم یک شناسنامه و هویت از او باید داشته باشیم چون هر خدمتی به مردم نیازمند به آمار پایه‌ای است لذا بحث ثبت احوال جایگاه ویژه‌ای در جامعه دارد.

علیدادی سلیمانی تصریح کرد: ثبت احوال وظیفه‌ای به صورت مستقیم در ترکیب جمعیتی جامعه ندارد اما کاری که انجام می‌دهد این است که ترکیب جمعیتی جامعه را به سمتی ببرید که حق جامعه است و با ارائه آمار دقیق می‌تواند مسیر را مشخص کند زیرا تبیین وضعیت جامعه توسط مدیران نیازمند آمار دقیق است.

وی گفت: موضوع جمعیت یکی از دغدغه جدی جامعه است لذا من و امثال من زمانی می‌توانیم خوب این مساله را به مردم توضیح دهیم که اطلاعات دقیقی در دست داشته باشیم و هم اینکه این اطلاعات به ما بگوید در ۱۰ سال آینده کجا هستیم و در آینده قرار است چه اتفاقی رقم بخورد به همین دلیل هر اظهار نظری بدون وجود آمار دقیق باطل است.

امام جمعه کرمان یادآور شد: ارائه اطلاعات و آمار برای دستگاه آموزشی نیز مهم است و همچنین بهداشت و درمان و حوزه‌های مختلف نیازمند اطلاعات ثبت احوال هستند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: ما نمی‌دانیم از نظر سنوات در یک قرن چند نسل عوض می‌شوند بنابراین خوب است که با یک پیوست در کارت ملی برخی اطلاعات ویژه ثبت شوند و ما پیوست هویتی داشته باشیم زیرا یکی از مشکلاتی که در جاهای مختلف داریم این است که سندی وجود ندارد و مستند به جایی نیست، بنابراین این ثبت‌ها نه تنها می‌تواند ثمره علمی داشته باشد بلکه ثمره عملی نیز با خود به همراه دارند.

وی افزود: ما کشوری هستیم که خیلی زود تحت تأثیر برخی از عوامل قرار می‌گیریم که هم می‌تواند منفی و هم مثبت و خوب باشد اینکه در دوره‌ای تبلیغ شد که «جمعیت کمتر زندگی بهت) که یک نسلی این قضیه را پذیرفتند اما اگر الان به همان نسل بخواهیم عکس آن را تبلیغ کنیم سخت است اما مطمئناً اگر همه همراه بشوند و این ترس را از خانواده بگیرند جمعیت قابل قبولی خواهیم داشت.

امام جمعه کرمان بیان داشت: باید برنامه‌ریزی کنیم تا نرخ رشد جمعیت استان کرمان افزایش یابد زیرا نرخ رشد جمعیت در استان قابل قبول نیست.

وی افزود: در خصوص رشد جمعیت باید فرهنگسازی شود زیرا فهم جمعیت را درک کردید و این حس در وجود شما تبدیل به یک جریان مهم در کشور شده است بنابراین باید کاری کنید تا این حس به گروه مرجع جدی منتقل شود تا شاهد رشد نرخ جمعیت نه تنها در استان که در کشور باشیم.

کد خبر 4809406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =