کوره‌های سرباره مس در رفسنجان باید ساماندهی شوند

رفسنجان - فرماندار رفسنجان بر لزوم ساماندهی کوره‌های سرباره مس در رفسنجان تاکید کرد و گفت: سلامت مردم برای ما بسیار اهمیت دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید فصیحی‌هرندی ظهر شنبه در جلسه بررسی مشکلات کوره‌های سرباره مس (مات‌مس) اظهار داشت: شهرستان رفسنجان برای خروج از تک‌محصولی نیازمند توسعه صنعتی است و کشت‌های جایگزین، رفتن به سمت کشت‌های گلخانه‌ای و گام‌نهادن در زمینه صادرات این محصولات می‌تواند کمک بزرگی به اقتصاد شهرستان کند.

وی بیان کرد: از آنجایی که حریم شهر بیش از حد معمول گسترده‌تر شده لذا در همه عرصه‌ها حفظ محیط زیست و رعایت قوانین و ضوابط مقرراتی لازم است.

وی افزود: محصولاتی که در شهرستان داریم مانند پسته که به‌صورت خام‌فروشی به فروش می‌رسد موجب می‌شود سود کمتری به کشاورز برسد و ارزش‌افزوده‌ای از آن حاصل نمی‌شود.

فرماندار رفسنجان با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه صنعتی باید تسهیل شود و سرمایه‌گذاران حمایت شوند، تصریح کرد: در عین حال این تسهیل‌گری براساس قوانین و ضوابط باید انجام شود، کما اینکه ممکن است فعالیتی موجب صدمه‌زدن به کشاورزی و دامداری شود. از طرفی محدودیت‌ها نباید به رکود در امر توسعه شهرستان بینجامد.

ایجاد شهرک کارگاهی غیرآلاینده در رفسنجان

فرماندار شهرستان رفسنجان در ادامه به فعالیت کوره‌های سرباره مس اشاره و بیان کرد: هشت کارگاه تولید مس مات از سرباره‌های مس در رفسنجان وجود دارد اما این فعالیت برای مردم منطقه آلودگی‌های صوتی، آبی و هوایی ایجاد می‌کند که لازم است ساماندهی شوند.

فصیحی هرندی با بیان اینکه سلامتی مردم و محیط‌زیست خیلی اهمیت دارد و مجوزهایی که صادر می‌شود باید براساس ضوابط باشد، افزود: جایی که سرمایه‌گذاری شده و نیروی انسانی به‌کار گرفته شده برای جلوگیری از تعلیق و تعطیلی باید با فیلتراسیون و انجام کارهای قانونی ضمن ادامه فعالیت قانونی از بیکارشدن نیروها هم جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: یک ماه قبل به قضیه کوره‌ها ورود کردیم و به فعالان فرصت دادیم که منطبق با شرایط فعالیت کنند، تعداد پنج واحد فیلترگذاری کردند و مقرر شد محیط‌زیست حین کار راستی‌آزمایی و نمونه‌برداری کند در صورتی که مطابق با استاندارد بودند، ادامه فعالیت دهند.

فصیحی هرندی تصریح کرد: در بحث صنعت پای کار هستم و به لحاظ زمین، منابع آبی و انرژی در چارچوب قانون حمایت از سرمایه‌گذار را خواهیم داشت، ضمن اینکه برای ایجاد مجموعه کارگاه‌های کوچک موضوع ایجاد شهرک کارگاهی غیرآلاینده را دنبال می‌کنیم.

اشتغالزایی ۱۲۰۰ نفری کوره‌های مات‌مس در رفسنجان

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان رفسنجان نیز در این جلسه اظهار داشت: در یک ماه گذشته برخی از این واحدها اقدام به نصب سیستم کردند و برخی واحدها به‌دلیل نبود سوخت (گاز) جابه‌جا شدند.

حسن محمدی با بیان اینکه به‌طور کلی از محل فعالیت کوره‌ها یک هزار و ۲۰۰ نفر اشتغال در رفسنجان ایجاد شده است، تأکید کرد: کوره‌ها برای نصب سیستم ۴۰ روز زمان نیاز دارند و کوره‌های فعال آلودگی صوتی دارند اگر در جوار محل سکونت مردم باشند ۱۰۰ درصد باید جا به‌جا شوند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان رفسنجان نیز گفت: از تعداد واحدهایی که در رفسنجان فعالیت می‌کنند ۶ واحد مجوز تأسیس دارند و دو واحد مجوز بهره‌برداری که هر دو غیرفعال هستند.

قربی افزود: یک سری واحدها هم فعالیتی مغایر با ضوابط دارند که به دادگاه معرفی شدند و پرونده‌شان مفتوح است و مهلت یک‌ماهه گرفتند تا نسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام و فیلتر نصب کنند که تعداد ۵ واحد اقدام کردند.

کد خبر 4809540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =