انتقاد نمایندگان یزد از دولت به خاطر کاهش عوارض معادن استان یزد

یزدـ رئیس مجمع نمایندگان استان گفت: به هیچ عنوان از عوارض معادن به عنوان یک منبع درآمدی برای استان یزد نمی‌گذریم و نمایندگان در مجلس به جد دنبال تغییر این رقم هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، کمال دهقانی فیروزآبادی، روز شنبه در نشست مجمع نمایندگان استان یزد با موضوعات محیط زیست و بررسی بودجه سال ۹۹ از تعامل بین نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی استان به عنوان یک اتفاق خوب در مسیر پیشرفت استان یاد کرد و اظهار داشت: این تعامل باید سازنده و نتیجه آن رونق تولید و کارآفرینی باشد.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس در مورد ساختار بودجه و زیرساخت‌های درآمدی بیان کرد: مجلس در صدد اصلاح این ساختارها است و تدابیر خوبی نیز در این راستا توسط مجلسی‌ها اندیشیده که یکی از آنها اصلاح قانون عوارض یک درصد فروش معادن است.

دهقانی فیروزآبادی عنوان کرد: مجلس در سال گذشته با اصلاح قانون عوارض یک درصد فروش معادن، ظرفیت جدیدی را برای استان ایجاد کرد که نظیر این اقدامات را می‌توان توسعه داد.

وی با اشاره به اینکه در بودجه سال ۹۷، اعتبار در نظر گرفته شده در زمینه وصول عوارض فروش معادن را ۸ میلیارد تومان بوده است، افزود: این رقم در سال جاری به هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است که این اتفاق با رایزنی‌های مجلس اتفاق افتاده است.

دهقانی فیروزآبادی خاطرنشان کرد: البته وصول این رقم کار دشواری است زیرا برای نخستین بار است که انجام می‌شود اما نیاز به پیگیری و همراهی مسئولان استان دارد.

وی با انتقاد از اینکه دولت دوباره برای بودجه سال ۹۹، میزان این اعتبار را ۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته است، گفت: در حالی که درآمد نفتی کشور پایین آمده و باید به سمت منابع غیرنفتی برویم، مشخص نیست چرا دولت باید با این کار یک ظرفیت قانونی برای استان را نابود کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان تصریح کرد: به هیچ عنوان از این منبع درآمدی برای استان یزد نمی‌گذریم و نمایندگان در مجلس به جد دنبال تغییر این رقم هستند.

وی درباره مشکلات زیست محیطی به ویژه آلودگی‌های اخیر هوای یزد نیز اظهار داشت: آلودگی اخیر هوای استان بی سابقه بوده و تاکنون سابقه نداشت در استان یزد مدرسه‌ای به خاطر آلودگی هوا تعطیل شود.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: باید مشخص شود منشأ آلودگی هوای استان زیاد بودن صنعت است یا کمبود پوشش گیاهی و این در شرایطی است که معادن کوچک با به کارگیری چند نفر غیربومی به جز آلودگی و تخریب محیط زیست فایده دیگری ندارند و مناطق را شخم می‌زنند و پوشش گیاهی را از بین می‌برند.

وی با بیان اینکه محیط زیست نمی‌تواند جلوی معادن مجوزدار را بگیرد، از مدیرکل محیط زیست خواست تا به عنوان مدعی العموم از فعالیت معادن در منطقه شیرکوه تفت شکایت کند.

کد خبر 4809812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =