استفاده از پژوهش های دانشگاهی برای مدیریت موضوع خاک ضروری است

سنندج – رئیس دانشگاه کردستان گفت: جامعه دانشگاهی می تواند با ارائه پژوهش های کاربردی نقش تاثیرگذاری در بحث مدیریت و صیانت از خاک در کشور ایفا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، رحمت صادقی صبح سه شنبه در سومین همایش استانی بزرگداشت روز جهانی خاک که در دانشگاه کردستان با شعار جهانی جلوگیری از فرسایش خاک برای حفظ آینده برگزار شد، اظهار داشت: بنا بر آمارهای رسمی بیش از ۹۵ درصد از مایحتاج غذایی انسانی از خاک تولید می شود و همین مسئله اهمیت و جایگاه ویژه این عنصر حیاتی را در زندگی بشر نشان می دهد.

وی افزود: اما امروز متاسفانه دو تهدید در بحث محیط زیستی خاک کشور را مورد هدف قرار داده که فرسایش و از بین رفتن خاک به دلیل فعالیت های ناپایدار انسانی و همچنین آلودگی خاک به دلیل استفاده غیر استاندار از کودهای شیمیایی در زمین های کشاورزی و یا رها سازی مصالح ساختمانی در اراضی مختلف این دو تهدید را شکل داده اند.

رئیس دانشگاه کردستان ادامه داد: همین تهدیدها باعث می شود تا در آینده شاهد کاهش حاصلخیزی زمین های کشاورزی و کاهش پوشش گیاهی مراتع باشیم و به نوعی در سرعت فرسایش و از بین رفتن خاک نقش مستقیمی ایفا کنیم.

صادقی یادآور شد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته تا سال ۲۰۵۰ جمعیت جهان به مرز ۹ میلیارد نفر خواهد رسید و اگر در بحث حفاظت و صیانت از خاک همین رویه امروزی را در پیش بگیریم در آن زمان دیگر خاک سالمی برای زیستن وجود نخواهد داشت.

وی بیان کرد: اگر معتقد به توسعه پایدار هستیم باید موازی با این توسعه حفاظت و صیانت از محیط زیست را نیز در نظر داشته باشیم که یکی از مهمترین این مباحث حفاظت و صیانت از خاکی است که در زندگی بشر نقش مهمی دارد.

رئیس دانشگاه کردستان گفت: اگر کشاورزی را توسعه دهیم، صنعت را گسترش داده باشیم اما در مقابل محیط زیست را تخریب و با آلفوده کرده باشیم نمی توانیم ادعا کنیم که به توسعه رسیده ایم.

کد خبر 4812231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =