میزان فرسایش خاک در کردستان سالانه ۱۸ تن در هکتار است

سنندج - رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: براساس برآوردهای انجام شده سالانه ۱۸ تن در هر هکتار شاهد فرسایش خاک در منطقه کردستان هستیم که رقم بسیار بالایی است.

به گزارش خبرنگار مهر، خالد جعفری صبح سه شنبه در سومین همایش استانی بزرگداشت روز جهانی خاک که در دانشگاه کردستان با شعار جهانی جلوگیری از فرسایش خاک برای حفظ آینده برگزار شد، با بیان اینکه براساس برآوردهای انجام شده سالانه ۱۸ تن در هر هکتار شاهد فرسایش خاک در منطقه کردستان هستیم، اظهار داشت: این رقم بسیار بالایی است اما تلاش ما این است که با توسعه شخم های عمود در اراضی شیب دار از این مهم جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به این موضوع که متاسفانه آمار فرسایش خاک در کردستان بالا است، افزود: این استان با توجه به توپوگرافی و وضعیت بارندگی که دارد و به عنوان سرشاخه چند حوزه آبریز مهم کشور شناخته می شود، میزان فرسایش خاک بالایی دارد اما با اقداماتی که در حال انجام هستیم سعی داریم این میزان را کنترل و کاهش دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه با تغییر رژیم بارش در منطقه شاهد تسریع در روند فرسایش خاک هستیم، ادامه داد: با انجام اقدامات فیزیکی و بیومکانیکی و همچنین اقدامات بهزراعی در مزارع و باغات درصدد هستیم روند فرسایش خاک در کردستان را کنترل کنیم.

جعفری یادآور شد: سازمان جهاد کشاورزی به عنوان دستگاهی که هم مسئول حفاظت و هم بهره برداری از خاک بوده، اقدامات مناسبی مانند جلوگیری از فرسایش خاک با اجرای طرح هایی که مربوط به حوزه کشاورزی حفاظتی است، انجام داده است.

وی بیان کرد: در زمینه طرح های کشاورزی حفاظتی در رابطه با جلوگیری از فرسایش خاک با توجه به اینکه کردستان به لحاظ ضریب مکانیزاسیون که ۲.۱۱ اسب بخار است توانسته ایم کشت مستقیم را بدون شخم و یا کم خاک ورزی اجرا کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: یکی دیگر از راه هایی که در این راستا صورت گرفته توسعه باغات در اراضی شیب دارد است که می تواند باعث حفظ رطوبت خاک و جلوگیری از رانش آن شود.

جعفری اظهار داشت: راه دیگر برای جلوگیری از فرسایش خاک توسعه شیوه نوین آبیاری قطره ای در باغات و آبیاری بارانی در مزارع کشاورزی است که می تواند در این راه بسیار موثر باشد.

وی افزود: در کنار این اقدامات در خصوص توسعه گلخانه ها کارهای بسیاری صورت گرفته تا بتوانیم از حداقل فضا، حداکثر استفاده را برای تولید محصولات کشاورزی داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: همچنین در حوزه آبخیزداری نیز اقدامات مناسبی صورت گرفته که در حفظ پوشش گیاهی خاک و توسعه عملیاتی که می تواند در تثبیت خاک و ذخیره سازی آب اثر گذار باشد انجام شده است.

کد خبر 4812278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =