تحرکات بالگردهای آمریکایی بر فراز سفارت واشنگتن در بغداد

منابع عراقی از ادامه تظاهرات مقابل سفارت آمریکا در بغداد و تحرکات بالگردهای آمریکایی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رأی الیوم، شاهدان عینی امروز سه شنبه از تجمع گسترده تشییع کنندگان شهیدانی که در حمله هوایی آمریکا به مواضع حشد شعبی در غرب عراق به شهادت رسیده‌اند، خبر می‌دهند.

مقامات آمریکایی امروز سه شنبه به خبرگزاری رویترز اعلام کردند که به دنبال اعتراضات ضدآمریکایی انتظار می‌رود دولت این کشور تفنگداران دریایی بیشتری را در سفارت خود در بغداد مستقر کند.

رسانه‌های عراقی از پرواز بالگردهای آمریکایی بر بالای سر معترضان در نزدیکی سفارت آمریکا خبر دادند و اعلام کردند که آنها از تظاهرات کنندگان می‌خواهند که از ساختمان سفارت دور شوند.

خبرنگار المیادین در بغداد هم از شلیک گلوله‌های آتشزا از سوی بالگردهای آمریکایی خبر داد.

برخی منابع عراقی از پرواز بالگردهای آمریکایی بر فراز سفارت این کشور در بغداد و پیاده کردن نیرو برای حمایت از این سفارتخانه خبر می‌دهند.

رویترز به نقل از مسئولان آمریکایی هم از اعزام ۱۰۰ نظامی آمریکایی از منطقه به بغداد برای حمایت از سفارت این کشور در بغداد خبر داد.

رسانه‌های عراقی از شلیک گاز اشک آور و بمب‌های دودزا از سوی آمریکایی‌ها به سوی تظاهرات کنندگان عراقی و زخمی شدن شماری بر اثر آن خبر می‌دهند.

منابع وابسته به حشد شعبی عراق از زخمی شدن دست کم ۶۲ نفر بر اثر شلیک گاز اشک آور و تیراندازی آمریکایی به تظاهرات کنندگان مقابل سفارت آمریکا در بغداد خبر دادند. این منابع افزودند: برخی از زخمی شدگان وضع وخیمی دارند زیرا از ناحیه سر هدف قرار گرفته اند.

یک منبع امنیتی به السومریه اعلام کرد که معترضان خشمگین پارکینگ سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد را به آتش کشیدند.

این منبع از به آتش کشیده شدن درب دوم سفارت آمریکا در بغداد هم خبر داد.

این در حالی است که یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که نیروهای ویژه به مقابل سفارت آمریکا برای حمایت از آن در برابر تظاهرات کنندگان رسیده اند. فرمانده نیروهای ویژه در حال گفتگو با رهبران معترضان و درخواست تحصن مسالمت آمیز و نزدیک نشدن به دیوارها و دربهای سفارت هستند.

از سوی دیگر صباح النعمان سخنگوی نهاد مبارزه با تروریسم عراق اخبار مربوط به حرکت این نیروها برای حمایت از سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد را تکذیب کرد.

«کریس مورفی» سناتور آمریکایی از ایالت کانتیکات در حساب کاربری خود در توئیتر پیرامون اعتراضات ضدآمریکایی مردم عراق نوشت: حمله به سفارتمان در بغداد هولناک، اما قابل پیش بینی بود.

سناتور آمریکایی مذکور در این خصوص ادامه داد: ترامپ باعث شده است آمریکا در خاورمیانه ناتوان و از کار افتاده شود. دیگر هیچکس از ما نمی ترسد و به ما گوش نمی‌دهد.

وی در ادامه اضافه کرد: کار آمریکا به جایی رسیده است که در اتاق‌های امن پناه بگیرد و امیدوار باشد که آدم بدها دور شوند. چقدر مایه آبروریزی است.

«تیم کین» سناتور آمریکایی از ایالت ویرجینیا امروز سه شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر پیرامون اعتراضات ضدآمریکایی مردم عراق نوشت: در میانه اعتراضات به دولت عراق، آمریکا حملاتی هوایی در این کشور انجام داد.

سناتور آمریکایی از ایالت ویرجینیا در این خصوص اعلام کرد: اکنون معترضان عراقی وارد سفارت آمریکا شده اند. سو مدیریت ترامپ در منطقه از امنیت ما می‌کاهد.

وی در ادامه تصریح کرد: زمان آن فرارسیده است تا کنگره این شتاب احمقانه برای جنگ را متوقف کند.

«مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که وزارت دفاع این کشور در نظر دارد تا تعداد نیروهای نظامی بیشتری را برای حمایت از کارمندان سفارت به عراق اعزام کند.

وزیر دفاع آمریکا در این ارتباط اعلام کرده که علاوه بر نیروهای محلی برای محافظت از کارکنان آمریکایی در عراق، همچنین نیروهای بیشتری به این کشور اعزام خواهد شد.

اسپر همچنین افزوده است که از دولت عراق انتظار دارد تا تعهدات و مسئولیت بین‌المللی خود را به طور کامل انجام دهد.

همزمان، سفارت آمریکا در بغداد به تحولات مقابل این سفارتخانه واکنش نشان داد.

در بیانیه سفارت آمریکا در بغداد آمده است: با توجه به اینکه اعتراضات مقابل سفارتخانه ادامه دارد، آمریکایی‌ها به سفارتخانه نزدیک نشوند.

سفارت آمریکا در بغداد بر ضرورت اتخاذ تدابیر امنیتی ویژه از سوی اتباع آمریکایی و آماده بودن آنها برای هر تحول اضطراری تاکید کرد.

از سوی دیگر منابع عراقی از حضور وزیران کشور و دفاع عراق مقابل سفارت آمریکا در بغداد خبر دادند.

یاسین الیاسری وزیر کشور عراق از مقابل سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد: تلاش‌ها برای آرام سازی اوضاع و پراکنده کندن تحصن مقابل ساختمان سفارت آمریکا در بغداد ادامه دارد.

وی افزود: من الان مقابل سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد هستیم. تلاش‌ها برای آرام کردن اوضاع و پایان دادن به اعتصاب و تحصن مقابل ساختمان سفارت آمریکا جریان دارد و به دنبال کنترل امور هستیم.

همزمان یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که نجاح الشمری وزیر دفاع هم به مقابل ساختمان سفارت آمریکا در بغداد رسیده است.

به گفته این منبع امنیتی این با هدف کنترل اوضاع مقابل این سفارت پس از حضور انبوه تظاهرات کنندگان خشمگین عراقی است.

این در حالی است که «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در سخنانی خواستار خروج فوری تظاهرات‌کنندگان عراقی از مقابل سفارت آمریکا شد.

بر اساس این گزارش، نخست وزیر عراق از تظاهرات کنندگان خشمگین در مقابل سفارت آمریکا خواست تا هرچه سریع‌تر محل تظاهرات را ترک کنند.

عبدالمهدی در این خصوص گفت: نیروهای امنیتی با هرگونه تعرض به سفارتخانه‌ها و دفاتر نمایندگی کشورهای مختلف مقابله می‌کند.

نخست وزیر عراق افزود: با عاملان هجوم به سفارتخانه‌های خارجی طبق قانون برخورد می‌شود.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حمله امریکا به نیروهای نظامی ما در تاریخ ۲۹/‏۱۲/‏۲۰۱۹‬ از سوی دولت در بالاترین سطح محکوم شده است و دولت سلسله اقدامات و تدابیری را در این زمینه اتخاذ کرده است؛ به گونه‌ای که تضمین کننده حاکمیت عراق و امنیت شهروندان آن باشد. مراسم باشکوه تشییع شهدا بخشی از اعلام وفاداری به خون پاک و ارزشمند آنها به حساب می‌آید. اما این اقدام باید به دور از ساختمان‌های سفارتخانه باشد؛ چرا که مسئولیت حمایت از این مراکز دیپلماتیک برعهده دولت عراق است. از همین رو ما از همه می‌خواهیم که بلافاصله این مکان‌ها (اطراف سفارت امریکا) را ترک کنند. یادآوری می‌کنیم که هر گونه تعدی و اقدامی علیه سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه خواهد شد و قانون متخلفان را به شدیدترین شکل مجازات می‌کند».

حسن سالم نماینده فراکسیون الصادقون در پارلمان عراق از طریق بلندگو از تظاهرات کنندگان خشمگین مقابل سفارت آمریکا خواست که به این سفارتخانه حمله نکنند.

سالم اعلام کرد: به سفارتخانه آمریکا به خاطر حفظ جانتان وارد نشوید.

وی افزود: تحصن مقابل سفارت تا زمان بسته شدن سفارت و خروج آخرین نظامی آمریکایی از عراق ادامه خواهد یافت.

این در حالی است که جمعیت انبوهی از تظاهرات کنندگان خشمگین مقابل سفارت آمریکا در اعتراض به شهادت و زخمی شدن شمار زیادی از رزمندگان حشد شعبی دست به تظاهرات زده‌اند.

به گفته شاهدان عینی؛ تشییع کنندگان عراقی پرچم‌های حشد شعبی را بر ساختمان سفارت آمریکا به اهتزاز درآوردند و شعارهای مرگ بر آمریکا سر دادند.

شاهدان عینی افزودند: جمعیت عظیمی در داخل منطقه سبز بغداد در مراسم تشییع حضور دارند و معترضان به دنبال نصب چادر تحصن و اعتراضات در مقابل مقر سفارت آمریکا هستند.

این شاهدان اعلام کردند که برخی از دیوار خارجی سفارت در اقدامی بی سابقه بالا رفته‌اند و اولین بار است که چنین اقدامی از سال ۲۰۰۳ به بعد صورت می‌گیرد.

تشییع کنندگان پرچم‌های عراق و حشد شعبی را حمل کرده و شعارهایی مبنی بر ضرورت خروج نظامیان آمریکایی از عراق و لغو توافق امنیتی میان عراق و آمریکا سر می‌دهند.

در پیشاپیش تشییع کنندگان ابومهدی المهندس معاون رئیس هیئت حشد شعبی و قیس الخزعلی رهبر عصائب اهل الحق و ابودعاء العیساوی معاون جهادی مقتدی صدر حضور دارند.

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد: تحصن‌کنندگان عراقی به درب اصلی ساختمان سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند. آخرین خبرها حاکی از شنیده شدن صدای تیراندازی از محل اعتراضات است؛ کما اینکه آژیر خطر نیز به صدا درآمده است.

شهروندان عراقی تحصن کننده در برابر سفارت آمریکا یکی از ورودی‌های ساختمان این سفارتخانه را به آتش کشیدند.

بر اساس این گزارش، به دنبال تجمع گسترده عراقی‌ها در برابر ساختمان سفارت آمریکا، اعضای این سفارتخانه به صورت دسته جمعی پا به فرار گذاشتند.

این در حالی است که گفته می‌شود سفیر آمریکا در عراق ضمن ترک ساختمان سفارتخانه به مکانی نامعلوم رفته است.

تحصن کنندگان عراقی پس از حمله تجاوزکارانه آمریکا به مواضع حشد شعبی و شهید شدن دهها نفر از اعضای این گروه، خواستار بسته شدن کامل سفارت آمریکا در بغداد هستند.

سفارت آمریکا به دلیل شعله ور شدن آتش خشم تظاهرات کنندگان عراقی از دولت بغداد درخواست کمک کرده است.

بر اساس این گزارش، دولت عراق به دنبال این درخواست سفارت آمریکا، از تأمین امنیت سفارتخانه اعلام معذوریت کرده است.

دولت عراق به سفارت آمریکا اعلام کرده که حجم تظاهرات کنندگان بسیار بالاست و کاری نمی‌توان کرد.

این درحالی است که برخی خبرها حاکی از اعزام نیروها و تجهیزات نظامی ویژه عراق به سمت ساختمان سفارت واشنگتن در بغداد، هستند.

کد خبر 4812407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =