شرکت‌های دانش بنیان در رفع محرومیت‌ها تاثیرگذارند

رفسنجان - معاون رئیس جمهور گفت: رفسنجان با محرومیت‌های متعددی مواجه است اما راه حل رفع این کاستی‌ها نگاه تازه به شرکت‌های دانش بنیان و جوانان خلاق استارتاپی است.

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری ظهر سه شنبه در آئین انعقاد تفاهمنامه ایجاد راه‌اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی شهید ستاری رفسنجان با اشاره به بازدیدهای امروز خود از مراکز رشد و نوآوری در رفسنجان اظهار کرد: دانشگاه‌های شهرستان رفسنجان در حوزه کشاورزی، خلاق‌تر از آن چه که تصور می‌کردم، بودند به‌طوری‌که استارت‌آپ‌های خوبی در این بخش در دانشگاه برگزار و همچنین شرکت‌هایی که در این حوزه توسط اساتید راه اندازی شده اند، دارای فروش‌های چند میلیاردی هستند که جای خوشحالی دارد.

وی افزود: بارها گفته‌ام که فرزندان کویر، ایستادگی، انگیزه و خلاقیت را در ذات خود دارند و همین ویژگی‌ها، بن مایه رونق اقتصاد دانش‌بنیان است.

ستاری با تاکید بر اینکه باید اندیشه‌های آیت الله هاشمی رفسنجانی الگویی برای حرکت به سوی توسعه پایدار با حمایت از جوانان بومی استان باشد، تصریح کرد: شهرستان رفسنجان اگرچه با محرومیت‌های متعددی مواجه است اما راه حل رفع این امکانات و کاستی‌ها با نگاه تازه ای که به شرکت‌های دانش بنیان و جوانان خلاق استارتاپی ایجاد شده است، رفع می‌شود و به توسعه این کسب و کارها می‌انجامد و این امر با حمایت معاونت علمی و فناوری برای توسعه زیرساخت‌هایی مانند مراکز رشد و نوآوری پیگیری می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به وجود نیروی انسانی فعال به عنوان سرمایه اجتماعی رفسنجان عنوان کرد: متأسفانه با وجود چنین جوانان با استعداد و علاقه وافر آنها برای ورود به حوزه فناوری، اما امکانات این شهرستان متناسب با این پتانسیل نیست و شاهد کمبود امکانات زیرساخت‌های فکری و فرهنگی در این منطقه هستیم و قطعاً اگر تفکرمان را درست کنیم امکانات نیز به خوبی در دسترسمان قرار خواهد گرفت.

ستاری اظهار کرد: وظیفه داریم که امکانات لازم را برای این جوانان خلاق ایجاد کنیم، در شهری که از درون زایش دارد و به دنبال تولید محصولات دانش بنیان هستند این مهم نیز در حوزه کارآفرینی بسیار مهم است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به راه اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی رفسنجان عنوان کرد: برای کمک به شرکت‌های دانش بنیان بعد از این سفر اعتباری به منظور کمک به این مجموعه‌ها، اختصاص خواهیم داد تا شرکت‌ها مستقل‌تر به منابع مالی دسترسی داشته باشند، همچنین مشکل زیرساخت‌های فیزیکی که مهمترین دغدغه این شرکت‌هاست را در صورت تأمین فضا از سوی استان و شهرستان، ظرف چند ماه آینده حل خواهیم کرد.

ستاری در همین زمینه ادامه داد: اگر ساختمانی قابلیت واگذاری دارد در اختیار جوانان قرار دهید تا چند شرکت نوآوری در آن مستقر شوند، باید برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت را تدوین کنیم تا اتفاقات جدی در این منطقه رخ دهد و توسعه بیشتر این منطقه را رقم بزند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه معاونت علمی در اخذ مجوزها و تائیدیه ها همراه فعالان زیست بوم کارآفرینی و نوآوری است، یادآور شد: کرمان در بعضی از حوزه‌ها به خصوص سموم زیست فناور و شیمیایی، کود و فرآورده‌ها و نهاده‌های کشاورزی به خوبی کار کرده است. شرکت‌هایی که توانمندی‌هایی در این حوزه دارند، حمایت می‌شوند چون این حوزه جزو نیازهای کشور و اولویت‌های حمایتی معاونت علمی و فناوری است.

ستاری تصریح کرد: فعالیت صندوق پژوهش و فناوری رفسنجان باید شتاب بیشتری گیرد و برای رونق فعالیت صندوق پژوهش و فناوری استان باید به طور جدی اقدام شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار کرد: اگر مشارکت سرمایه گذاری با حضور بخش خصوصی انجام شود، آماده‌ایم تا سهم قابل توجهی را برای ایجاد این صندوق اختصاص دهیم. چرا که صندوق‌های پژوهش و فناوری، راه حمایت از نوآوری‌ها برای تحقق توسعه پایدار این منطقه است.

کد خبر 4812474

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =