کاهش ۱۱.۴ درصدی ولادت در کرمانشاه

کرمانشاه_ مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه از از کاهش ۱۱.۴ درصدی ولادت در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، صادق خدادادی امروز در نشستی خبری با اشاره به واگذاری خدمات به بخش خصوصی، اظهار داشت: از سال ۹۳ تاکنون ۴۰ دفتر پیشخوان و ۱۵ دفتر پستی نسبت به انعقاد قرارداد برای ارائه خدمات اقدام می‌کنند و در این راستا نیمی از درخواست‌های متقاضیان توسط این دفاتر به ثبت رسیده است.

وی افزود: سال آینده بهره برداری از کارت‌های هوشمند ملی اجرایی خواهد شد.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه گفت: پایگاه اطلاعات جمعیتی یکی از مهمترین پایگاه‌های اطلاعات انسانی است که هویت ۱۱۵ میلیون نفر در آن نگهداری می‌شود و در هر ثانیه امکان پاسخگویی به ۶۰۰۰ استعلام از سوی دستگاه‌های مختلف و بانک‌ها خواهد بود و آخرین نتایج جمعیت از این پایگاه‌ها قابل استخراج است.

این مسئول با بیان اینکه کد ملی انقلابی در بحث‌های هویتی است، عنوان کرد: کد ملی از مرز ۳۰ سالگی هم گذشت و اکنون برای یک میلیارد نفر شماره ملی طراحی شده و تا سال‌های آینده هم می‌توانند قابل استفاده باشند.

خدادادی گفت: برابر ماده ۳۸ قانون، ثبت احوال موظف به صدور کارت ملی برای ایرانیان مقیم کشور و خارج از کشور که به مرز ۱۵ سالگی می‌رسند، است.

وی خاطرنشان کرد: صدور اولین کارت هوشمند در سال ۸۰ به صورت کاغذی انجام شد که البته برای دولت الکترونیک فاقد کارایی بود در نتیجه از سال ۹۱ پروژه صدور کارت‌های هوشمند ملی برای افراد بالای ۱۵ سال آغاز شد.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه عنوان کرد: تاکنون یک میلیون و ۶۰۹ هزار و ۳۴۰ کارت ملی هوشمند صادر شده است و یک میلیون و ۴۰۸ هزار نفر معادل ۸۸ درصد مردم برای دریافت کارت مراجعه کردند.

عدم مراجعه ۹ هزار کرمانشاهی برای دریافت کارت هوشمند ملی

این مسئول با بیان اینکه مجموعاً ۳۹ هزار تومان هزینه صدور کارت ملی هوشمند است، افزود: در حال حاضر ۹ هزار کارت هوشمند آماده است که تاکنون برای دریافت آن مراجعه نشده است همچنین از سال گذشته تاکنون ۱۵۰ هزار درخواست صدور کارت ملی انجام شده که اگر لاشه کارت به صورت مداوم تحویل شود تا پایان سال همه کارتها صادر خواهد شد زیرا ظرفیت صدور ماهانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار کارت ملی هوشمند وجود دارد.

خدادادی با تاکید بر اینکه کارتهای ملی هوشمند دارای امنیت بالایی هستند و شناسایی و تصدیق هویت توسط آنها انجام خواهد شد، گفت: کارتهای هوشمند ملی کلید ورود به دولت الکترونیک هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: در دهه شصت از هر خانواده به طور متوسط شش فرزند، در دهه هفتاد چهار فرزند، در دهه هشتاد دو فرزند متولد شد و اکنون نرخ ولادت بین ۱ تا ۲ رسیده در حالی که حداقل نرخ جانشینی باید ۲.۱ باشد تا از رشد منفی جمعیت جلوگیری شود.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه عنوان کرد: بیشترین ولادت ثبت شده با تعداد ۲ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۹۶۸ واقعه در سال ۶۵ رخ داده که در این سال به ازای هر هزار نفر ۴۳ نفر متولد شده است.

نرخ تولد در استان کرمانشاه ۱۵.۳ است

این مسئول عنوان کرد: در حال حاضر نرخ ولادت در کشور ۱۷.۱ است در حالی که در استان کرمانشاه این نرخ ۱۵.۳ است.

وی عنوان کرد: اولین سرشماری جمعیت در سال ۱۳۳۵ انجام شده و جمعیت کشور در آن سال ۱۵ میلیون نفر بوده است که اکنون از مرز ۸۰ میلیون نفر نیز گذشته است.

خدادادی با بیان اینکه بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت استان کرمانشاه به بیش از ۲ میلیون نفر رسیده است، گفت: بیشترین کاهش جمعیت در سال ۱۳۲۰ بوده که نرخ تولد ۳۰ در هر هزار نفر بوده و از سال ۷۵ کاهش نرخ ولادت داشته‌ایم و اکنون به ۱۷.۱ رسیده است.

در ۵ ماه گذشته آمار ولادت سیر نزولی داشته است

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه با اعلام اینکه بیشترین ولادت در ماه‌های خرداد تا شهریور رخ می‌دهد، عنوان کرد: طی ۵ سال گذشته آمار ولادت سیر نزولی داشته به گونه‌ای که میزان ولادت در سال ۹۳، بیش از ۳۶ هزار مورد بوده اما سال گذشته به بیش از ۲۹ هزار تومان رسیده است.

این مسئول با اشاره به اینکه نرخ ولادت طی پنج سال گذشته ۱۷ درصد کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱.۴ درصد کاهش نرخ ولادت داشته‌ایم.

خدادادی گفت: همچنین نرخ ازدواج در کشور به طور متوسط ۷ در یک هزار نفر است که در استان کرمانشاه اکنون به ۸.۵ در یک هزار نفر است که از این نظر پنج استان رتبه بالاتری نسبت به کرمانشاه دارند.

وی با بیان اینکه میزان نرخ طلاق به صورت میانگین در سطح کشور ۲.۲ در هزار نفر است که در استان کرمانشاه ۲.۳ در هر هزار نفر است، عنوان کرد: طی سال گذشته شاهد کاهش ۸.۴ درصدی آمار طلاق بودیم و اکنون استان کرمانشاه در رتبه نهم کشور قرار دارد.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در سال ۹۳ آمار طلاق پنج هزار و ۲۹۴ مورد بوده که طی سال قبل به چهار هزار و ۶۹۷ مورد رسید.

این مسئول بیان کرد: نرخ ولادت به طور میانگین در کشور ۴.۷ و در استان کرمانشاه ۵.۶ در هزار نفر است و از این نظر استان کرمانشاه رتبه چهارم را دارا است.

خدادادی گفت: میانگین سن ازدواج در مردان کرمانشاهی ۲۸ سال و ۲ ماه و در زنان ۲۳ سال و نه ماه است در حالی که در کشور ۲۷ سال و ۵ ماه در مردان و ۲۳ سال و چهار ماه در زنان است همچنین میانگین سن طلاق در مردان استان کرمانشاه ۳۶ سال و یک ماه و در زنان ۳۱ سال و ۲ ماه است در حالی که در سطح کشور به طور میانگین ۳۶ سال و نه ماه در مردان و ۳۲ سال و یک ماه در زنان است.

وی با بیان اینکه نسبت جنسی ولادت ۱۱۰ است، بیان کرد: میانگین سن فوت زنان ۶۵ سال و پنج ماه و در مردان ۶۰ سال و ۶ ماه است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: بیشترین ولادت در استان کرمانشاه مربوط به شهرستان جوانرود با ۱۷.۷ درصد در هزار نفر است.

این مسئول افزود: در استان کرمانشاه ۳.۵ درصد معادل یک هزار و ۵۷ مورد چند قلوزایی داشتیم که ۲۳ مورد سه قلو و ۴۹۴ دوقلو بودند در حالی که میانگین کشوری ۳.۱ درصد است و استان کرمانشاه از این نظر بالاتر از میانگین کشوری است.

خدادادی گفت: طی امسال نیز ۶۸۷ مورد چند قلوزایی شامل ۳۲۴ مورد دو قلوزایی و ۱۳ مورد سه قلوزایی داشته‌ایم.

وی عنوان کرد: آمار ولادت امسال به ۲۰۱۵۱ مورد رسیده که از کاهش ۱۱.۴ درصدی حکایت دارد همچنین موارد فوت با هشت هزار و ۵۷۸ مورد ۵.۴ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون ۱۲ هزار و ۹۳۴ مورد ازدواج و ۳۵۳۱ طلاق واقع شده است، ادامه داد: از مجموع نوزادان متولد شده ۱۰ هزار و ۵۵۸ نوزاد پسر و ۹۵۹۳ دختر بودند.

این مسئول گفت: بیشترین سن مادران در زمان ولادت فرزندان با ۵ هزار و ۷۰۰ نفر بین ۲۵ تا ۲۹ سال است.

وی تصریح کرد: ۹۲.۳ درصد ولادت‌ها از طرف پدران و پنج درصد از طرف مادران و مابقی توسط مراجع قضائی به ثبت رسیده همچنین ۹۹ درصد موالید در بیمارستانها و یک درصد در مراجع قضائی انجام می‌شود.

خدادادی گفت: از ۸۰ هزار و ۵۷۸ مورد فوت ۶۴۳۷ مورد شهری و ۲۱۴۱ بوده است که بیشترین فوت بین ۸۰ تا ۸۴ سالگی با ۹۹۹ نفر در واقع شده است و همچنین بیش از ۲۱ مورد مرگ بالای یکصد سال داشتیم.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه تصریح کرد: آوا، باران، هانا، نیلا، نیکا، آن یا و فاطمه بیشترین نام‌ها در بین دختران و آراد، سامیار، امیرعلی، محمد، امیرعباس، حسین نیز بیشترین فراوانی را در بین نام‌های پسر داشته‌اند.

کد خبر 4812623

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =