مدیریت سایت پسماند محمدآباد قزوین فرآیند منطقی ندارد

قزوین- استاندار قزوین در بازدید از سایت پسماند محمدآباد گفت: فرآیند مدیریتی سایت پسماند محمدآباد منطقی نیست و برای پیشگیری از آسیب های زیست محیطی باید برای ساماندهی آن اقدام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، هدایت الله جمالی پور روز سه شنبه به همراه علی فرخزاد معاون عمرانی و عباس نژاد مدیرکل محیط زیست استان قزوین، سعید نبیل رئیس سازمان صمت، هادی طاهرخانی رئیس سازمان همیاری‌ها از سایت پسماند محمد آباد شهرداری قزوین دیدن کرد.

استاندار قزوین در این دیدار گفت: وضعیت مدیریت این سایت که از نظر بهداشتی و محیط زیستی برای ما اهمیت زیادی دارد علمی و کارشناسی و منطقی نیست و باید برای آن تدبیر کرد.

وی بیان کرد: ساماندهی این جایگاه که زباله‌های استان قزوین به آن منتقل می‌شود باید حداکثر در سه ماه صورت گیرد.

جمالی پور یادآور شد: متأسفانه هیچ فرآیند منطقی در مدیریت این جایگاه وجود ندارد و تنها روش‌های استفاده در آن کمی پیشرفته‌تر از روش‌های سنتی است.

ضرورت تدوین سند آمایش پسماند

وی بیان کرد: تهیه و تدوین سند آمایش پسماند در استان قزوین ضروری است تا بتوانیم از این ظرفیت بخوبی استفاده کرده و به کسب درآمد هم دست پیدا کنیم.

استاندار قزوین اضافه کرد: جمع آوری همه پسماندهای استان در یک نقطه کار خوبی است و از پراکندگی و زباله‌ها در سایر نقاط مختلف استان جلوگیری به عمل می‌آید اما باید در ادامه راه به یک سند راهبردی بلند مدت برای دفع پسماند برسیم لذا در بلند مدت نیازمند تهیه سند راهبردی بلند مدت برای دفع پسماند هستیم.

جمالی‌پور گفت: سازمان همیاری شهرداری استان لازم است در مدیریت پسماند مشارکت کند م سایر متولیان و دستگاه‌های ذیربط هم تلاش کنند تا مدیریت این مرکز توسط افراد کارشناس و دارای صلاحیت صورت گیرد.

استاندار قزوین بیان کرد: این که برخی افراد در این سایت بدون تکلیف و شرح وظایف مشغول به کار شده‌اند اشکال دارد و وقتی که هیچ دستگاهی مسئولیت آن را نمی‌پذیرد باید منتظر مشکلات عدیده ای در این عرصه باشیم.

وی اضافه کرد: باید با ارائه راهکارهای مناسب، مدیریت منطقی و جامعی برای سایت محمدآباد ترسیم کنیم تا کارها سامان یابد.

جمالی‌پور در خصوص احتمال آلودگی منابع آب‌های زیرزمینی ناشی از تجمع زباله‌ها در این سایت هم اظهار داشت: به گفته کارشناسان محیط زیست شیرابه‌های این مرکز آنقدر نیست که منابع آب زیرزمینی استان را آلوده کند، اما آلودگی محدود هم پذیرفته نیست و باید نظارت‌های بیشتری در آن صورت گیرد.

استاندار قزوین افزود: نظارت بر فرآیندهای مدیریت پسماند باید توسط محیط زیست انجام شود و در این میان نظارت بر فعالیت و جمع آوری زباله‌های بیمارستانی نیز باید بیشتر شود.

جمالی پور ورود پسماند سایر استان‌های کشور به قزوین را ممنوع اعلام کرد و یادآور شد: در شرایط ویژه و استثنا اگر کارگروه پسماند استان در همکاری‌های بین استانی با جا به جایی محدود پسماندی موافقت کند موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

کد خبر 4812628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =