۹۵ درصد مردم شهرستان مرند باسواد هستند

مرند – معاون مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، درصد سوادآموزی شهرستان مرند را نزدیک به ۹۵ درصد دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، داود گرشاسبی، امروز در مراسمی که به مناسبت سالروز تأسیس نهضت سواد آموزی در خانه معلم برگزار شد، با اشاره به آیه «اطلبوا العلم من المهد الی اللحد» گفت: موضوع آیه برای شما معلمان ثابت شده و انسان‌ها باید برای علم و سوادآموزی تلاش کنند و خروجی آن پرورش عالم در سایه کسب علم باشد.

وی با اشاره به ارزش کار معلم و جایگاه ویژه آن افزود: معلمان جز عالمان و مربیان هستند که این خود از صفات باری تعالی است، امام خمینی (ره) نیز بر نقش علم در جامعه تاکید فراوان داشتند و وجود علم و عالم در جامعه باعث توسعه و پیشرفت آن می‌شود.

فرماندار ویژه مرند با اشاره به نقش آموزش و پرورش در توسعه تصریح کرد: آموزش و پرورش به عنوان یک رکن مهم و حساس در جامعه باید توسعه را از ذهن مردم و بالاخص دانش آموزان شروع و توسعه ذهنی را پرورش دهد.

وی اذعان داشت: آموزش و پرورش در دنیا مبتنی بر ذائقه سازی و توانایی افراد است ولی در کشور ما مبتنی بر محفوظات است که این نگرش باید تغییر و بر اساس توانایی و مهارت دانش آموزان برنامه ریزی گردد.

گرشاسبی با اشاره به اینکه باید ذهن مردم را برای توسعه و کسب علم تغییر دهیم، ادامه داد: باید سواد را به سوی مهارت و فن هدایت و همسو کنیم و به علم عمق دهیم و در این زمینه می‌توان با فنی و حرفه‌ای و سایر ادارات در زمینه مهارت آموزی هماهنگی و برنامه ریزی داشته باشیم.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در کنار تدریس باید مهارت‌های زندگی هم آموزش داده شود تا در آینده شاهد تغییر در نگرش نسل و جامعه باشیم، ابراز داشت: به مهارت آموزی توجه بیشتری داشته باشیم و صفر تا صد زندگی را آموزش دهیم و تلاش کنیم تا نسلی تربیت شود تا مهارت جز شخصیت آنها باشد.

گرشاسبی ادامه داد: توسعه مردم محور است و باید در ذهن مردم باشد و نباید مختص یک منطقه و یا محدوده خاصی باشد.

رئیس شورای آموزش و پرورش شهرستان مرند با اشاره به جایگاه ارزشمند معلمان در علم آموزی تصریح کرد: معلمان سفیران توسعه جامعه هستند و سفیران تغییر و تحول در روستاها باشید.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان مرند گفت: شهرستان مرند توانمندی‌های زیادی برای توسعه دارد که از جمله آن منابع انسانی، منابع طبیعی و… است و این توسعه، اول باید در ذهن مردم شکل بگیرد تا بتوانیم به توسعه و پیشرفت شهرستان برسیم.

گرشاسبی خاطر نشان کرد: اگر تغییر و تحولی در هر حوزه‌ای صورت می‌گیرد توسط مردم است و وظیفه دولت در این میان اجماع برای توسعه است که باید دیدگاه خود را برای توسعه تغییر دهیم.

شناسایی بی سوادان دغدغه اصلی نهضت سوادآموزی است

معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی هم در این همایش اظهار داشت: تمامی دستگاه‌های عضو شورای پشتیبانی سوادآموزی باید برای ریشه کنی بیسوادی تلاش و تعامل داشته باشند.

اشرفی اصلی ترین دغدغه نهضت سوادآموزی را شناسایی بی سوادان دانست و تاکید کدر: هر خانواده در شناسایی و جذب بی سوادان، به‌عنوان نماینده نهضت سوادآموزی است.

وی تاکید کدر: اولین پرچمدار مبارزه با بیسوادی، پیامبر اکرم (ص) بودند که سوادآموزی را شرط آزادی اسرای جنگ بدر قرار دادند.

رشد جذب افراد بی سواد در نهضت سوادآموزی

همچنین معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش شهرستان مرند در این مراسم با اشاره به تلاش مجموعه در سواد آموزی گفت: درصد سوادآموزی شهرستان مرند نزدیک ۹۵ درصد است که باید برای افزایش آن و ریشه کنی بی سوادی تلاش کنیم.

وی افزود: در سال‌های ۹۷ و ۹۸ تعداد افراد جذب شده ۱۱۰۰ نفر بودند که نسبت به سال قبل افزایش ۱.۴ درصدی را شاهد بودیم.

کاظمی با بیان اینکه شرط پرداخت دستمزد و بیمه معلمان سوادآموزی، قبولی سواد آموزان است، افزود: در راستای افزایش جذب برای سواد آموزی نیاز به تلاش بیشتر مجموعه و کمک بخشداران و دهیاران داریم.

کد خبر 4812871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =