هدف از تعطیلی مدارس هنگام آلودگی حراست از سلامتی مردم است

یک کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه دستور العمل مقابله با آلودگی هوا در ایران مترقی‌تر از خیلی کشورهاست ،گفت:هدف از تعطیلی مدارس هنگام آلودگی حراست از سلامتی مردم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، یوسف رشیدی با بیان اینکه نوع آلاینده تولیدی کشورها با یکدیگر تفاوت چندانی ندارد، تصریح کرد: ترکیب ذرات آلاینده‌های هوا (ترکیب دی اکسید گوگرد، منوکسید کربن و ...)  برای همه کشورها یکسان است. ذرات معلق، عمده آلاینده‌ای است که شاخص آلودگی هوا را به خود اختصاص می‌دهد.

وی افزود: ذرات معلق شامل گرد و غبار، ترکیبات هیدروکربنی یا دوده، ترکیبات ناشی از لنت ترمز و ... هستند. اگر داخل ذرات معلق جیوه و ترکیبات آلی سرطان‌زا وجود داشته باشد، برای سلامتی انسان‌ها بسیار خطرناک است.

این کارشناس محیط زیست با تأکید براینکه ترکیبات داخل ذرات معلق کشورها با یکدیگر متفاوت است، عنوان کرد: در ضمن شاخص ذرات معلق اکثر کشورهای جهان بالا است.

به گفته رشیدی؛ در هند و چین که منابع گاز طبیعی همچون ایران وجود ندارد، از ذغال سنگ برای سوخت استفاده می‌کنند. ممکن است که با سوختن  ذغال سنگ، جیوه هم در هوا پخش شود. در صورتی‌ که اکثریت صنایع ایران از گاز طبیعی استفاده می‌کنند. بنابراین حجم آلودگی که این دو کشور وارد اتمسفر می‌کنند بسیار بالاتر از ایران است.

وی با بیان اینکه تدوین دستورالعمل مواقع اضطراری آلودگی هوای هر کشور با یکدیگر تفاوت دارد و در این خصوص استاندارد جهانی وجود ندارد، تصریح کرد: این دستورالعمل با توجه به اهمیتی که دولت‌ها به سلامت مردم می‌دهند و حداکثر اقدامی که می‌توانند در کاهش آلودگی هوا انجام دهند، تدوین می‌شود.

این کارشناس محیط زیست در ادامه، گفت: برای مثال اگر دولت هند با شاخص ۴۰۰ مدارس را تعطیل نمی‌کند به این علت است که امکان کنترل ذرات معلق را ندارد و اگر قرار باشد که با شاخص ۲۰۰ مدارس یا ادرات را تعطیل کند، باید نصف سال این کشور تعطیل شود. اما دولت ایران یا کشورهایی مشابه، امکان کنترل آلودگی هوا را دارند. بنابراین تعطیلی مدارس در چند روز کوتاه می‌ارزد به اینکه کودکان در فضای آزاد قرار گیرند و دچار بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا شوند.

رشیدی دستورالعمل مواقع اضطراری آلودگی هوای ایران را نسبت به دیگر کشورها مترقی‌تر دانست و افزود: هدف از تعطیلی مدارس یا ادارات، حفاظت و حراست از سلامتی مردم است. دولت برای حراست از سلامت مردم موظف است که هزینه درمان و دارو بیماری‌های مردم را بپردازد یا با استفاده از ابزارهای کنترلی، از ایجاد بیماری پیشگیری کند. تعطیلی همان پیشگیری از بیماری است.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه تعطیلی ناشی از آلودگی هوا در کشور تبدیل به یک مسئله اجتماعی شده است، عنوان کرد: اگر این اقدامات کنترلی صورت نمی‌گرفت، به تدریج آلودگی هوا به فراموشی سپرده می‌شد. این تعطیلی‌ها باعث می‌شود که توجه مردم و مسئولان به آلودگی هوا جلب شود و همچنین دولت اقدامات آلودگی هوا را با جدیت پیگیری کند. تمام این اقدامات در نهایت به بهبود شرایط آتی منجر خواهد شد.

کد خبر 4816403

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =