۱۴۰ هزار نفر در مازندران حاشیه نشین هستند

ساری - سرپرست بهزیستی مازندران از شناسایی وسکونت ۱۴۰ هزار نفر در ۳۳ منطقه حاشیه در استان خبر داد و گفت: این افراد در ۳۳ منطقه حاشیه نشین سکونت دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، جمال باقری پیش ازظهر یکشنبه درکمیته تخصصی بررسی مسائل و مشکلات مربوط به حاشیه نشینی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی، انزوا را مقدمه بروز آسیب‌های متعدد فردی و اجتماعی دانست و افزود: چنین وضعیتی در سطح جامعه به شکل حاشیه نشینی خود را نشان می‌دهد که به دلیل جدایی و دوری از بطن جامعه، بستر بروز آسیب‌های فراوانی است.

وی با بیان اینکه ۱۸ میلیون نفر ساکن در مناطق حاشیه در کشور وجود دارد، سهم استان مازندران را از این تعداد حدود ۱۴۰ هزار نفر در ۳۳ منطقه حاشیه عنوان کرد و افزود: حاشیه نشینی نتیجه انواع تنش‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است که منجر به مهاجرت‌ها و شکل گیری سکونتگاه‌های غیر رسمی می‌شود.

سرپرست بهزیستی مازندران بابیان اینکه ساکنین این مناطق میزان تحصیلات، سطح فرهنگ، اقتصاد و رفتارهای متفاوت از نرم جامعه دارند، تصریح کرد: متأسفانه انواع بزه‌ها و آسیب‌ها که در مناطق حاشیه شیوع پیدا می‌کند به صورت مسری به مناطق سالم جامعه نیز منتقل می‌شود.

وی تعداد جمعیت و وضعیت زندگی در مناطق حاشیه را شایسته نظام اسلامی ندانست و خاطرنشان کرد: مسئولیت تصمیم گیری برای این شهروندان در استان بامااست و به همین جهت، برنامه ریزی در جهت ساماندهی این مناطق، دقت نظر، تعصب و دوراندیشی ویژه ای را می‌طلبد.

باقری با تاکید بر اقدامات بهزیستی در این مناطق به تأسیس پایگاه خدمات اجتماعی در ۱۴ منطقه از این ۳۳ منطقه اشاره کرد و افزود: ۶۰ هزار نفر در این مناطق تحت پوشش بهزیستی هستند اما حضور بهزیستی به تنهایی کافی نیست هرچند سپاه، نیروی انتظامی، تربیت بدنی و آموزش و پرورش هم پای کار هستند اما با توجه به وضعیت موجود، به حضور موثرتری نیاز است.

سرپرست بهزیستی مازندران با تاکید بر تأثیر مراودات کنترل شده و تبادل فرهنگی شهروندان مناطق عادی با ساکنین این مناطق گفت: حضور مؤثر و توجه ویژه نهادهای دولتی در این مناطق در اصلاح رفتاری، سبک زندگی و فرهنگسازی کودکان و نسل جدید در مناطق حاشیه تأثیرگذار خواهد بود.

وی در پایان خواستار تهیه آمار جامعی از تعداد افراد، نوع بزه و نقشه پراکندگی آسیب‌های اجتماعی در این مناطق شد و بر ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌های ذیربط تاکید کرد.

کد خبر 4817176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =