طرح بیان جنایات آمریکا در پروژه «معارف انقلاب اسلامی»

سرپرست معاونت تألیف،تولید مواد و رسانه‌های آموزشی گفت:سازمان پژوهش از مدتی قبل در رابطه با اسناد لانه جاسوسی اقداماتی را انجام داده و پروژه‌ای تحت عنوان «معارف انقلاب اسلامی» شکل گرفته است.

حجت‌الاسلام همایون صدوقی سرپرست معاونت تألیف، تولید مواد و رسانه‌های آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص تصمیم سازمان پژوهش آموزش و پرورش که مسئولیت تألیف کتب درسی را به عهده دارد، درباره گنجاندن نام و یاد شهید سردار سلیمانی در کتاب‌های درسی گفت: ما در این مبحث دو موضوع را باید در نظر بگیریم؛ یکی بحث برنامه درسی و دیگری بسته‌های یادگیری است. در برنامه درسی تلاشمان بر این بوده و هست که بحث ایثار و شهادت را به صورت جدی در کتاب‌های درسی ببینیم و این مهم در دوره‌های مختلف تحصیلی و در تمام مقاطع گنجانده شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در حال تدوین برنامه درسی دوره‌های تحصیلی هستیم و هدفمان این است که روح حاکم بر تمام عناوین درسی و محتوای این عناوین، بحث ایثار و شهادت باشد. در این میان بر روی سه محور کار می‌کنیم؛ یکی بحث استقلال و شخصیت دانش‌آموزان، دیگری بحث حُریت و آزادگی در آنها و سومین مبحث، تفکر و تعقل در دانش‌آموزان است که بتوانند از طریق آن، تحلیل مناسب در برابر حادثه‌ها را به دست بیاورند. ما اگر بتوانیم چنین هویتی را که هویت مقاومت و تحمل‌پذیری است، در نظام شخصیت دانش‌آموزان شکل دهیم، آنگاه در مقابل استکبار محکم خواهند ایستاد و مهمتر از آن اینکه تحت تأثیر فعالیت‌های رسانه‌ای دشمن قرار نمی‌گیرند چرا که ما نمی‌توانیم رسانه‌ها را در دنیا متوقف کنیم و شاهد باشیم آنها دشمنی خود را کنار می‌گذارند.

سرپرست معاونت تألیف، تولید مواد و رسانه‌های آموزشی افزود: بنابراین هدف اصلی ما این است که بنیه مقاومت در نوجوانان و جوانان، ایجاد و این هویت را در آنها نهادینه کنیم و در عین حال آنها را به قدرت تحلیل برسانیم که مسائل سیاسی و فرهنگی را با هویت اصیل و انقلابی خود و از طریق مبانی که به دست می‌آورند، تحلیل کنند. در کنار این مسئله، آنچه برای آن اهمیت قائل هستیم، این است که دانش‌آموز ما تا زمانی که در آموزش و پرورش مشغول تحصیل است، بتواند با الگوهای ارزشمندی در حوزه ایثار و شهادت مأنوس شود چرا که یکی از مؤلفه‌های مهم در ساختار فرهنگی انسان، اُنس است. وقتی فردی با مقوله‌ای اُنس داشته باشد، بایدها و نبایدهایش بر اساس آن اُنس شکل می‌گیرد و جریان می‌یابد.

صدوقی بیان کرد: از یکسو، ما در کتاب‌های درسی، الگوهایی که به دانش‌آموزان معرفی می‌کنیم شهدا هستند. حال ممکن است شهدای زنده‌ای را معرفی کنیم که در زنده بودن خود جریانات ایثارگرانه را هدایت می‌کنند. افرادی مانند سید حسن نصرالله. این شهدای زنده در کنار دیگر شهدا، شخصیت‌هایی هستند که می‌توانند هویت درونی دانش‌آموز را با یک مقاومت بایسته همراه کنند. از سوی دیگر، ما نمی‌توانیم به دانش‌آموزان چیزی را تحمیل کنیم و به عنوان درس، برخی مفاهیم را تحویل آنها دهیم. دانش‌آموز حق انتخاب دارد بنابراین باید چنین موارد مهمی را از طریق فعال کردن تفکر و تأمل دانش‌آموزان، به آنها یاد دهیم. برای آنکه فرهنگ ایثار و شهادت را نشر دهیم، از همه ابزارها استفاده می‌کنیم مانند قالب‌هایی چون شعر، داستان، دلنوشته و … این موارد برای دانش‌آموزان ابتدایی و اوایل متوسطه بسیار مؤثر است. در کنار آن، بحث‌های گفتمانی برای دانش‌آموزان مقاطع بالاتر را در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود: نکته دیگری که سعی داریم در برنامه درسی، کتاب‌ها و بسته‌های یادگیری به جد دنبال کنیم، افتخارات کشورمان است؛ افتخاراتی که در حوزه‌هایی مانند هسته‌ای و پتروشیمی، تولید علم و … به دست آورده‌ایم؛ بیان چنین افتخاراتی، تولید انگیزش برای رشد و شکوفایی دانش‌آموزان می‌کند.

صدوقی در پاسخ به این سوال که به طور مشخص در خصوص گنجاندن نام و یاد شهید سلیمانی در کتاب‌های درسی چه برنامه‌ای دارید؟ گفت: نوع نگاه این شخصیت و نظام عملی وی به ارزش‌های انقلاب و التزام سردار سلیمانی به ولایت‌فقیه، الگوی شخصیتی ایجاد کرده است که بیان آن برای دانش‌آموزان ما مفیدو ضروری است. ما سعی می‌کنیم این موارد را شناسایی کنیم و به شکل برجسته، نام این سردار شهید را در کنار شهدای دیگری چون شهید همت، شهید بروجردی و … معرفی کنیم.

سرپرست معاونت تألیف، تولید مواد و رسانه‌های آموزشی در پاسخ به این پرسش که آیا کتاب خاص یا مقطع تحصیلی خاصی برای این مورد در نظر دارید؟ بیان کرد: هدف ما این است که در تمام مقاطع تحصیلی و حتی‌المقدور در همه پایه‌های تحصیلی، اشاراتی به بحث ایثار و شهادت داشته باشید و از شخصیت‌هایی که نقش کلیدی برای وطن و ارزش‌های انقلاب داشته‌اند، یاد کنیم ولی به طور مشخص، در کتاب‌هایی مانند «آمادگی دفاعی»، «دینی» و «ادبیات فارسی»، بیشتر به این مفاهیم می‌پردازیم اما برای آنکه مطلب خود را واضح‌تر بگویم، یک مثال می‌زنم. ما وقتی در کتاب «علوم» دانش‌آموزان دبستان، به بحث «جذر و مد» و اندازه‌گیری آن می‌رسیم، به عملیات والفجر۸ اشاره می‌کنیم. شما می‌دانید که عبور از رودخانه اروند به دلیل شرایط ویژه جذر و مدی که دارد، بسیار سخت است و دشمن احتمال حمله از این نقطه را نمی‌داد اما رزمندگان ما با یک محاسبه علمی در عملیات والفجر ۸ توانستند از دل این رود، به دل دشمن بزنند. می‌خواهم بگویم ما سعی می‌کنیم موضوعاتی که در حوزه ایثار و شهادت است را با موضوعات درسی عجین کنیم نه آنکه مانند جریانی در حاشیه کتاب‌ها، آن را مطرح کنیم.

یاد و نام سردار شهید سلیمانی در کتاب‌های درسی سال ۹۹

وی تأکید کرد: به طور مشخص درباره سردار قاسم سلیمانی، ما پیش از این مطالبی را استخراج کرده بودیم که به عنوان یک الگو در کتاب درسی بگنجانیم که با شهادت ایشان، به آن موارد رنگ شهادت خواهیم داد و در کتاب‌های سال ۹۹ که زیر چاپ هستند، حتماً آن را خواهیم گنجاند اما تکمیل شده این مبحث را در کتاب‌های سال ۱۴۰۱ مشاهده خواهیم کرد.

سرپرست معاونت تألیف، تولید مواد و رسانه‌های آموزشی همچنین گفت: درباره شهدا ما سه بحث داریم؛ ۱ دشمن‌شناسی و استکبارستیزی ۲ شاکله اخلاقی شهدا ۳ التزام عملی آنها به ولایت‌فقیه و پیروی از رهبری است؛ این سه محور مثلثی را تشکیل می‌دهد که به آن «مثلث مقاومت» می‌گوئیم که می‌تواند جریان مقاومت را که در خاورمیانه شکل گرفته، به شکل تربیتی، تئوریزه و بستری برای دانش‌آموزان ایجاد کند که هویت خود را به عنوان بسیجیِ واقعی به دست بیاورند.

وی در پاسخ به این پرسش که روند گنجاندن مباحث این‌چنینی در کتاب‌های درسی به چه شکل است؟ بیان کرد: ما در ابتدا نیازسنجی می‌کنیم. به طور مثال، انتظارات را مورد توجه قرار می‌دهیم؛ دانش‌آموزانی که از پایه ششم فارغ‌التحصیل می‌شوند، چه چیزهایی را فرا گرفته است، چه نیازهایی دارد و چه موقعیت فرهنگی در جامعه دارد؟ بر اساس این انتظارات، کتاب‌های درسی شکل می‌گیرد. در واقع ما در نیازسنجی به ویژگی‌های رشدی دانش‌آموزان نیز نگاه می‌کنیم و از پژوهش‌هایی که درباره شکل‌گیری شخصیت دانش‌آموزان در دوره‌های مختلف انجام شده، استفاده می‌کنیم و برنامه‌های استانداردی را استخراج می‌کنیم.

صدوقی ادامه داد: در کنار این مسئله، به آنچه باید اهمیت دهیم، توجه به نیروی انسانی است که قرار است آن بسته یادگیری را به دانش‌آموزان معرفی کند و باید روی او هم سرمایه‌گذاری کنیم. به طور مثال، نقش مدیر مدرسه در استقرار برنامه درسی و نگهداشت آن بسیار مهم است. ما وظایف را مشخص می‌کنیم و بر آن هستیم که «مدرسه تراز» را معرفی کرده و به مرور به آن شکل خارجی دهیم.

طرح جنایات آمریکا در پروژه «معارف انقلاب اسلامی»

سرپرست معاونت تألیف، تولید مواد و رسانه‌های آموزشی در پاسخ به این پرسش که در خصوص طرح «الزام دولت در تعیین سرفصل جنایات و توطئه‌های آمریکا در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها» که امروز در مجلس تصویب شد، چه اقدامی انجام خواهد شد؟ گفت: ما قبل از آنکه چنین مصوبه‌ای تصویب شود، در رابطه با اسناد لانه جاسوسی در سازمان پژوهش، اقداماتی را انجام دادیم و پروژه‌ای تحت عنوان «معارف انقلاب اسلامی» تعریف شد. در حوزه معارف انقلاب اسلامی، هدف آن است که چهره ۴۰ ساله جمهوری اسلامی را آنچنان که است، نشان دهیم و دانش‌آموز ما به یک افتخار ملی دست پیدا کند. در آن مثلث مقاومتی که پیشتر با شما مطرح کردم، یک رأس آن مثلث دشمن‌شناسی داریم که در آنجا برای اسناد لانه جاسوسی، حساب ویژه‌ای باز کرده‌ایم. حدود یک ماه است مطالعات ویژه خود را در حوزه اسناد لانه جاسوسی شروع کرده‌ایم و در حال حاضر داخل کتاب‌های درسی، برخی از این اسناد آمده است. مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی هم باعث خوشحالی ما می‌شود چرا که به کار ما سرعت می‌بخشد.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز با ۲۳۱ رأی موافق، ۲ رأی مخالف از مجموع ۲۳۹ نماینده حاضر در جلسه علنی جزئیات طرح الزام دولت در تعیین سرفصل جنایات و توطئه‌های آمریکا در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها را تصویب کردند. بر اساس ماده واحده این طرح، وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلفند با بهره گیری از تمام اسناد تاریخی به ویژه اسناد به جای مانده از لانه جاسوسی در تهران سرفصل جنایات، توطئه‌ها، خیانت‌ها و مداخلات نظام استکباری به ویژه دولت آمریکا در دنیا (با اولویت کشور ایران) را در برنامه‌ها و کتب درسی مدارس، مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی کشور اعم از وابسته به این وزارتخانه‌ها یا تحت نظارت آنها بگنجاند.

کد خبر 4817273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =