مدیریت جامع حوزه آبخیز محور اقدامات منابع طبیعی است

سرپرست سازمان جنگل ها گفت: مدیریت جامع حوزه آبخیز محور اقدامات منابع طبیعی است و تمامی اقدامات جنگل کاری، مرتعداری، حفاظت و بیابان زدایی در قالب مدیریت جامع حوزه آبخیز انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، خسرو شهبازی در سی و نهمین جلسه ستاد اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری که با دستور کار ارائه گزارش کارشناسان معین از میزان پیشرفت طرح‌های آبخیزداری در سازمان برگزار شد، بر ادامه جلسات مشترک با وزارت نیرو در خصوص مدیریت جامع آبخیز تاکید کرد و افزود: این جلسات می‌تواند به هم افزایی و مشارکت در تصمیم گیری در اجرای طرح‌های منابع طبیعی وآبخیزداری کمک قابل توجه کند.

وی گزارش نویسی و تهیه گزارش از سفرهای استانی توسط کارشناسان را کاری لازم برای تصمیم گیری در اجرای فعالیت‌ها دانست و خاطرنشان کرد: تهیه گزارش‌های دقیق می‌تواند نقاط قوت و ضعف پروژه‌ها را در اجرا نمایان سازد.

سرپرست سازمان جنگل‌ها در این نشست به امراض و آفات درختان جنگلی نیز اشاره کرد و از معاونت حفاظت و امور اراضی خواست این موضوع را رصد کرده و با استفاده از دانش بومی با آفات مبارزه کنند.

وی پتانسیل‌های نهفته در جوامع محلی را بسیار بالا خواند و نقش و اثرگذاری جامعه زنان را در مشارکت منابع طبیعی قابل توجه دانست.

شهبازی در ادامه با بیان این که دانش بومی می‌تواند در ادامه کار منابع طبیعی اثرگذار باشد به کشت گیاهان دارویی و توسعه زراعت چوب اشاره کرد که می‌تواند در اقتصاد مردم روستا و زندگی آنان تأثیر گذار باشد و به حفاظت و حمایت از منابع طبیعی منتج گردد.

وی همچنین از منابع طبیعی استان‌ها خواست برای افزایش مشارکت پذیری مردم در منابع طبیعی بذر و نهال رایگان در اختیار مردمان جوامع محلی قرار داده تا آنان بتوانند در توسعه منابع طبیعی نقش آفرینی کنند.

سرپرست سازمان جنگل‌ها با بیان این که همیاران طبیعت و دوستداران محیط زیست دلسوزان منابع طبیعی هستند و نظرات و انتقاداتشان می‌تواند برای منابع طبیعی راهگشا باشد از دست اندرکاران منابع طبیعی خواست در ترسیم نقشه راه منابع طبیعی از توانمندی‌های آنان کمک بگیرند.

کد خبر 4817375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =