۱۵۰ سرمایه گذار صنعتی قزوین از معافیت مالیاتی محروم شده اند

قزوین- مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین گفت: ۱۵۰ سرمایه گذار در شهرک صنعتی کاسپین استان قزوین به علت تفسیر اشتباه از قانون شعاع ۱۲۰ کیلومتری از معافیت مالیاتی محروم شده‌اند.

حمیدرضا خانپور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان قزوین در سال‌های گذشته به عنوان محل مناسبی برای خروج صنایع استان تهران مطرح شد و از سوی دولت تشویق‌ها و روش‌های حمایتی برای حضور سرمایه گذاران در آن در نظر گرفته شد.

وی گفت: با شکل گیری شهرک‌های صنعتی گام مهمی برای حمایت از صنایع خرد و کوچک در استان قزوین مهیا شد و بخشی از صنایع از تهران به این استان منتقل شد که به دلیل وجود زیرساخت‌ها توانست با استقبال خوب سرمایه گذاران مواجه شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین یادآور شد: یکی از سیاست‌های حمایتی دولت اعمال معافیت مالیاتی برای صنایعی بود که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری تهران ایجاد شود که شهرک صنعتی کاسپین در همین راستا شکل گرفت و تمامی سرمایه گذاران و واحدهای صنعتی که در این شهرک مستقر شدند از معافیت مالیاتی برخوردار شدند.

وی گفت: تا چند سال قبل همه واحدهای صنعتی مستقر در این شهرک از معافیت‌های مالیاتی برخوردار بودند اما در یکی دو سال اخیر تفسیر اشتباهی از نحوه محاسبه مسافت صورت گرفت و مسافت هوایی ملاک برخوردی از این معافیت شد لذا حدود ۱۵۰ واحد از این قاعده مستثنی شده و با چالش مواجهند.

خانپور اظهار داشت: شهرک کاسپین خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری با محاسبه از میدان فردوسی تهران تا مکان کنونی شهرک احداث شد و دارای پنج سال معافیت مالیاتی بود.

وی همچنین گفت: قانون رفع موانع تولید علاوه بر معافیت‌های مالیاتی شهرک‌های صنعتی، به منظور کمک به رونق اقتصادی موادی را مصوب کرد تا برای واحدهای صنعتی خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری با هدف کاهش آلودگی هوا، معافیت‌های مالیاتی بین هفت تا ۱۳ سال نیز فراهم شود.

خانپور تصریح کرد: متأسفانه آئین نامه اجرایی این قانون، فاصله زمینی را به فاصله هوایی تعبیر کرد و این اقدام سبب شد تا شهرک صنعتی کاسپین با چندین کیلومتر کمبود در شمول این قانون مواجه شود و عده‌ای بر خلاف توافق گذشته دچار زیان شده اند که منطقی نیست.

وی اظهار داشت: شهرک صنعتی کاسپین در دوره‌های گذشته از معافیت‌های بیش از ۱۰ سال برخوردار بود و سرمایه گذاران بسیاری را جذب کرده بود، اما در حال حاضر با این تفسیر غیر عادلانه فاقد معافیت‌های مالیاتی است و سرمایه گذاران واحدهای تولیدی باید مالیات پرداخت کنند که صاحبان واحدها نگران هستند

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین خاطرنشان کرد: تبدیل شدن فاصله هوایی به زمینی و مستثنی شدن شهرک صنعتی کاسپین قزوین در این قانون همانند استان‌های سمنان و قم از عمده مطالبات سرمایه گذاران است.

وی بیان کرد: در سفر مسئولان کشوری و وزیر صنعت و معاون رئیس جمهور به استان این مطالبه مطرح شده و امیدواریم مورد توجه و بازنگری قرار گیرد.

کد خبر 4817490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =