تخلف کاندیداها در تبلیغات انتخاباتی می‌تواند منجربه رد صلاحیت شود

اراک- معاون پیشگیری از جرم دادگستری استان مرکزی گفت: طبق قانون، تخلف کاندیداها در عرصه تبلیغات انتخاباتی و یا تبلیغ پیش از موعد و زودهنگام، می‌تواند منجر به رد صلاحیت شود.

به گزارش خبرگزاری مهر از دادگستری، محسن خیرمند اظهار داشت: ۶ مورد تخلف انتخاباتی به دادگستری گزارش شده که به ۳ مورد تذکر دادیم و یک مورد به معاونت اجتماعی و پیشگیری قوه قضائیه ارسال شده است. چهار پرونده تخلف انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در برخی شهرستان‌های استان تشکیل و ۲ پرونده در دادسرای اراک ثبت شده است.

وی با بیان اینکه ۲۴ تا ۳۰ بهمن‌ماه امسال فرصت تبلیغات برای نامزدهای انتخاباتی است و خارج از این زمان هر نوع فعالیت تبلیغاتی جرم است، اظهار داشت: برخی فعالیت‌های تبلیغاتی می‌تواند منجر به رد صلاحیت فرد شود و تدابیر لازم اندیشیده شده تا با افرادی که تبلیغات زودهنگام داشته باشند، برخورد جدی شود.

خیرمند ادامه داد: مطابق ماده ۶۵ قانون، اقدامات مغایر امنیت ملی نظیر تفرقه قومی و مذهبی در فعالیت‌های تبلیغاتی انتخابات توسط نامزدها، احزاب و گروه‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی جرم است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی، دادن وعده‌های خارج از اختیارات قانونی توسط نامزدها، تخریب، هتک حرمت و حیثیت نهادها، افراد و یا دیگر داوطلبان انتخاباتی، نوشتن، اظهار و انتشار مطالبی که در قوانین مربوطه جرم شناخته شده و دیوارنویسی را نیز از جرایم انتخاباتی بیان کرد.

خیرمند گفت: تخریب یا پاره کردن عکس و دیگر آثار تبلیغاتی نامزدها در مهلت قانونی تبلیغات که در محل‌های مجاز الصاق شده و یا قرار گرفته باشد، نصب یا توزیع تمام اقلام و آثار تبلیغات انتخاباتی تهیه شده بدون رعایت مفاد این قانون و بدون نام و هویت تهیه کننده و استفاده از آثار تبلیغاتی متضمن موارد مغایر عفت عمومی و یا موازین شرع از دیگر تخلفات است.

وی با اشاره به اینکه اخلال و برهم زدن اجتماعات و سخنرانی‌های قانونی و تعرض به ستادهای انتخاباتی نامزدها از جرایم انتخاباتی است، تصریح کرد: استفاده از کاروان‌های تبلیغاتی و استفاده از بلندگو در خارج از محیط سخنرانی و بهره‌گیری از حمایت و امکانات بیگانگان اعم از مالی و غیرمالی در تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی نیز جرم است.

کد خبر 4818094

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =