رمز و راز زندگی علی گونه سردار سلیمانی

رمز و راز زندگی علی گونه سردار سلیمانی را باید در ذوب شدن او در حقیقت ولایت ائمه معصومین (ع) به ویژه پدران امت، یعنی پیامبر عظیم الشان اسلام و مولای متقیان حضرت علی علیه السلام جست

به گزارش خبرنگار مهر، کریم دلفانی فعال فرهنگی و مدرس رسانه در یادداشتی با عنوان مشق‌های زندگی با امضای پیامبر (ص) به راز و رمز زندگی علی گونه سردار سلیمانی با الهام از نهج البلاغه پرداخته است:

خبر شهادت جانسوز سردار سرافراز سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی همه مسلمین و آزادی خواهان عالم را در بهت، حیرت و افسوس فرو برد.

رمز و راز زندگی علی گونه سردار سلیمانی را باید در ذوب شدن او در حقیقت ولایت ائمه معصومین (ع) به ویژه پدران امت، یعنی پیامبر عظیم الشان اسلام و مولای متقیان حضرت علی علیه السلام جست. او به نیکی در یافته بود در این دنیای پر فراز و نشیب، تنها راه سعادت پیروی از قرآن و عترت می‌باشد و این گونه است که وقتی دفتر زندگی این مجاهد فی سبیل الله را ورق می زنیم پای همه مشق‌های او را پیامبر (ص) و اهل بیت علیهم السلام امضا کرده اند.

از تبار دانش آموختگان مکتب علوی

شهید سپهبد قاسم سلیمانی از تبار دانش آموختگان مکتب علوی است. آنجا که در طول چهل سال مبارزه بی امان برای پاسداری از حریم وطن و اهل بیت علیهم السلام در دوران دفاع مقدس جان عزیزش را در طبق اخلاص گذاشت و در عنفوان جوانی به عنوان یکی از فرماندهان نام آور و فاتح میدان‌های دفاع مقدس مطرح شد که شرح رشادتهای او را باید در لشگر ۴۱ ثارالله کرمان به عنوان فرماندهی جوان با گام‌های استوار و تاکتیک‌های مثال زدنی جست، ارتقا قدرت نظامی حزب‌الله لبنان، عقب راندن اسرائیل از جنوب لبنان، جنگ افغانستان، شکل‌دهی به فضای سیاسی عراق پس از سرنگونی رژیم صدام، تغییرروند جنگ داخلی سوریه و مهم‌تر از همه خشکاندن ریشه شجره خبیثه داعش و تکفیری‌ها از او سرداری بین المللی ساخته بود که همه امت اسلام از داشتن او به خود می بالند.

اخلاص از سر سوز برای جنگیدن در راه خدا

ناگفته پیداست آن چیزی که باعث محبوبیت حاج قاسم سلیمانی شد و قلوب مسلمین را فتح کرد، اخلاص از سر سوز او برای جنگیدن در راه خدا و نوشیدن شهد شیرین شهادت و مهم تراز هر چیزی نگهداشتن عمل خالصانه بود که حضرت امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «الْإِبْقَاءُ عَلَی الْعَمَلِ حَتّی‏ یَخْلُصَ أَشَدُّ مِنَ الْعَمَلِ، وَ الْعَمَلُ الْخَالِصُ الَّذِی لَا تُرِیدُ أَنْ یَحْمَدَکَ عَلَیْهِ أَحَدٌ إِلَّا اللَّهُ عَزَّ وَ جَل‏» کرداری را تا به آخر پاک و بااخلاص نگه داشتن، از انجام آن کردار سخت‌تر است، عمل خالص، آن عملی است که دوست نداری درباره آن، کسی جز خداوند از تو تعریف و تمجید کند. کافی، ج ۲، ص ۱۶، ح ۴.

تقید حاج قاسم به این دستور العمل امام صادق علیه السلام را به خوبی می‌توان در زندگی مجاهدانه و بدون ریای او در طول چهل سال جهاد و مبازره دید. او با وجود همه فتوحات و عظمت‌هایی که برای اسلام و انقلاب خلق کرده است درنهایتِ خضوع و خشوع به همسرش وصیّت می‌کند در جوار شهدای کرمان که روزگاری فرمانده آنان بوده است دفن شود و قبرش ساده باشد و فقط عنوان سرباز قاسم سلیمانی روی سنگ قبرم نوشته شود تا به ما درس دهد، مبارزه با هوای نفس بسی مهم‌تر ازچهل سال جهاد در میدان‌های نبرد حق علیه باطل است.

چهل سال به دنبال گمشده اش شهادت

امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام فرمودند؛ «و اللّهِ لولا رَجائی الشهادَةَ عِند لِقائی العَدُوَّ و لَو قد حُمَّ لی لقاؤهُ لَقَرَّبتُ رِکابی، ثُمّ شَخَصتُ عَنکُم فلا أطلُبُکُم، ما اختَلَفَ جَنوبٌ و شِمالٌ» به خدا سوگند، اگر نبود امید من به شهادت در میدان جنگ با دشمن البته اگر چنین مقدّر باشد هر آینه بر مرکب خویش می‌نشستم و تا باد شمال و جنوب می‌وزد، به سراغ شما نمی‌آمدم. نهج البلاغه، خطبه ۱۱۹.

در خبرها آمده بود، فرزند شهید سلیمانی در حضور جمعی از مسئولین نظام که برای عرض تسلیت در منزل شهید حضور یافته بودند با نقل خاطره‌ای می‌گوید؛ "پدرم در این اواخر می‌گفت؛ من سالهاست دنبال شهادتم و در نهایت به آرزوی دیرینه اش رسید". وقتی این جمله را شنیدم به یاد خاطره امام علی علیه السلام در جوار حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صل الله علیه و آله افتادم که حضرت آن را در خطبه ۱۵۶ نهج البلاغه اینگونه نقل کرده و می‌فرمایند؛ «به پیامبر (ص) عرض کردم: ای رسول خدا … مگر در روز اُحد، که تعدادی از مسلمانان شهید شدند و من از شهادت محروم ماندم و این امر بر من گران آمد، به من نفرمودی: مژده بادا تو را که شهادت پیش روی توست؟ رسول خدا به من فرمودند: به راستی که همین طور است. حال در آن صورت صبر تو چگونه خواهد بود؟ عرض کردم: ای رسول خدا! این جا، جای صبر نیست، بلکه جای شادی و شکر است.

علاقه او به مرگ با عزت

نهراسیدن سردار از مرگ برای مبارزه با استکبار و تروریست‌های تکفیری و هر لحظه آرزوی شهادت داشتن را باید به عنوان نماد آزادمنشی و بندگی مجاهدانه در بین نسل کنونی و نسل‌های آینده و نیز کتب درسی ثبت و ضبط نمود تا تاریخ این مرز و بوم به خود ببالد، چنین اسطوره‌ای از پرورش یافتگان مکتب خمینی کبیر (ره) این گونه دنیا را تکان داد و در آخرین ساعات عمر با برکتش با دست نوشته‌ای کوتاه و مثل همیشه بی ریا از سوز دل استغاثه می‌کند، «خداوندا مرا بپذیر، خداوندا عاشق دیدارتم، همان دیداری که موسی را ناتوان از ایستادن و نفس کشیدن نمود، خداوندا مر پاکیزه بپذیر!» آری او اینگونه از خداوند ملاقات می‌خواهد زیرا مولایش علی علیه السلام فرمودند؛ "…و اللّهِ لاَبنُ أبی طالِبٍ آنَسُ بِالمَوتِ مِن الطِّفلِ بِثَدیِ اُمِّهِ" به خدا سوگند که اُنس پسر ابوطالب با مرگ بیشتر از اُنس کودک با پستان مادرش می‌باشد./ نهج البلاغه خطبه ۵.

چه شب‌ها که همه ما خواب بودیم و او جنگید و جالب آنکه همه خواب بودیم و او شهید شد و به شیطان بزرگ هشدار داد؛ شبی نیست که ما بخوابیم و به فکر اضمحلال اسرائیل غاصب و شما نباشیم، او این کلام نورانی پیامبر اسلام را با جان و دل پذیرفته بود که فرمودند؛ «مَن سَألَ اللّهَ الشهادَةَ بصِدقٍ بَلَّغَهُ اللّهُ مَنازِلَ الشُّهَداءِ و إن ماتَ علی فِراشِهِ هرکس صادقانه از خداوند شهادت را مسألت کند، خداوند او را به منزلتهای شهیدان برساند، هر چند در بستر خود بمیرد.» کنز العمّال: ۴ / ۴۲۱.

فرمانده شهیدی که زنده بود!

سلیمان ایران وقتی زنده بود نیز شهید بود و رهبر معظم انقلاب هنگام اهدا درجه سپهبدی به ایشان تصریح کردند «آقای سلیمانی شهید زنده است.»او ترنم بخش هفت شین شُکر و شاکر، شهید و شاهد، شجاعت، شهامت و شهادت بود راز و نیازها و استغاثه هایش در شب‌های عملیات و در میدان‌های جنگ با تکفیریها پاسخ داد و در شرایطی خون پاکش را تقدیم اسلام ناب محمدی کرد که با تمسک و توسل به ارباب شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین علیه السلام، مایه حیات اسلام و آموزه‌های بی بدیل آن در سراسر گیتی شد و همانگونه که در پیام آیت الله العظمی خامنه ای تاکید شده است با انتقام سختی که جمهوری اسلامی از آمریکای جنایت پیشه خواهد گرفت به برکت خون حاج قاسم و همرزمان شهیدش خاورمیانه جدید از لوث اشغال گران کودکش پاک خواهد شد.

اشک‌های ولی امر تداعی بخش غم‌های علی

افسوس! سردار نام آور سپاه اسلام از میان ما رفت و اشک‌های ولی امر مسلمین هنگام نماز بر پیکر عربا عربای او تداعی بخش غم و اندوه مولای متقیان درفراق مالک اشتر در حکمت ۴۴۳ نهج البلاغه است که فرمودند؛ … خدا مالک را جزای خیر دهد و چگونه مالک که اگر کوه بود کوهی عظیم و بزرگ بود، اگر سنگ بود سنگی سخت بود، آگاه باشید بخدا سوگند مرگ تو ای مالک، جهانی را ویران و جهانی را شاد می‌سازد!

به امید ویرانی جهان کفر و استکبار.

کد خبر 4818336

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha