استفاده برخی دانشگاه‌ها از فضاهای تاریخی اعیانی به عنوان انباری

یزد ـ مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم گفت: شاهدیم که برخی دانشگاه ها از فضاهای تاریخی اعیانی به عنوان انباری استفاده می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، جمشید اسماعیلی در همایش ملی معماری فضاهای دانشگاهی که روز سه شنبه به میزبانی یزد برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه‌های کشور در مجموع ۱۷ میلیون مترمربع فضاهای اعیانی و ۲۹ هزار مترمربع عرصه با کاربری‌های متعدد و متنوع دارند.

وی با اشاره به وجود ۱۲ هزار مترمربع فضاهای تاریخی اعیانی در دانشگاه‌های ایران افزود: برخی از این فضاها از ابتدا در اختیار دانشگاه قرار گرفته و بعضی نیز در زمینه مرمت و بازسازی آنها اقدام کرده‌اند.

اسماعیلی ادامه داد: متأسفانه تعدادی از دانشگاه‌ها نیز این فضاها را جزو عرصه‌های زائد برای توسعه دانشگاه یا به عنوان انباری مورد استفاده قرار داده‌اند در حالی که این فضاهای تاریخی به عنوان گنجینه‌های ارزشمند باید مورد توجه قرار گیرند.

به گفته وی، در کنار فضاهای تاریخی در اختیار دانشگاه‌ها، فضاهای فاخری نیز بعد از پیروزی انقلاب ایجاد شده که برای آیندگان به عنوان آثاری گرانبها به یادگار خواهد ماند.

مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم با تاکید بر اینکه فضاهای کالبدی دانشگاه‌ها باید به عنوان فضای شهری در نظر گرفته شود، گفت: با توجه به تنوع فعالیت‌های دانشگاهی هر روز بر اساس مأموریت‌های جدید نیازمند افزودن فضاهای تازه‌ای در این بخش هستیم که اهمیت برنامه‌ریزی برای طراحی، معماری و حفظ و نگهداری بهینه از آنها را محسوس‌تر می‌کند.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه فضای دانشگاهی میراث شهری محسوب می‌شود، افزود: این فضاها تنها یک کاربرد و آن نیز آموزشی دارند، هرچند که برای رفع نیازها فضاهایی مانند خوابگاه و مراکز تجاری و … نیز به آنها افزوده می‌شود.

به گزارش مهر، دومین همایش ملی معماری فضاهای دانشگاهی امروز با حضور ۳۰۰ نفر از اساتید دانشگاه و دانشگاهیان کشور به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شد.

کد خبر 4819857

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =