مهاجرت بی‌برنامه برنامه‌ریزی شهری را مختل کرده است

یزد ـ رئیس شورای شهر یزد با اشاره به اینکه ۱۰ درصد جمعیت یزد را اتباع خارجی و معادل این میزان را مهاجران سایر شهرها تشکیل می‌دهند، گفت: مهاجرت بی‌برنامه برنامه‌ریزی شهری را مختل کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامعلی سفید، صبح چهارشنبه در یکصد و پنجمین نشست شهرداران کلانشهرهای ایران که به میزبانی شهرداری یزد در حال برگزاری است، با اشاره به پیشینه یزد در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و معماری اظهار داشت: یزد پایتخت معماری ایران است و مردم یزد از خاک و گل سازه‌هایی بنا کرد که امروز دنیا را به تحسین واداشته است.

وی با بیان اینکه این بناها توسط نیاکان ما احداث شد و نسل‌های بعدی نیز از آن به خوبی نگهداری کردند، افزود: امیدواریم بتوانیم از این نهفته هم به درستی نگهداری کنیم و هم از آن بهره‌های لازم را ببریم.

سفید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نظر اخیر شورای نگهبان در مورد فعالیت‌های شوراها بیان کرد: اینکه شورا را تنها به یک اصل از اصولی که در قانون اساسی به عنوان وظایف شوراها مشخص شده، محدود کنیم، با آنچه که امروز در جهان در حال وقوع است، منافات دارد.

رئیس شورای شهر یزد تصریح کرد: شوراها نباید تنها به یک اصل آن هم نظارت محدود شوند و امیدواریم با تعامل مجلس و شورای نگهبان، این مشکل رفع شود و بتوانیم به آنچه در رسالت تشکل‌ها و پارلمان‌های محلی تعریف شده، دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به مشکلاتی که امروز کشور با آن درگیر است و دولت را از رسیدگی به جوامع محلی باز داشته است، عنوان کرد: راه نجات کشور، تفویض اختیار به تشکل‌ها و پارلمان‌های محلی است و اگر بخواهیم تمرکزگرایانه مشکلات فعلی را حل کنیم، کمتر به موفقیت دست خواهیم یافت.

سفید تاکید کرد: انجام مدیریت یکپارچه حداقل در کلانشهرها مسائل را حل می‌کند و غفلت از آن صدماتی به شهرها وارد می‌کند که جبران آنها امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: شایسته است لایحه بودجه قبل از ارائه به مجلس به شهرداری‌ها ارسال شود تا شوراها بتوانند در این زمینه نظرات خود را اعلام کنند.

رئیس شورای شهر یزد تصریح کرد: انتظار می‌رفت دولت به این موضوع قانونی عنایت بیشتری داشته باشد اما متأسفانه اکنون به نظر می‌رسد نسبت به جایگاه شوراها غفلت صورت گرفته و اختیارات آنها هر روز محدودتر می‌شود.

سفید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات یزد عنوان کرد: موضوع مهاجرت در شهرهای بزرگ از جمله یزد بسیار حائز اهمیت است و امور شاهدیم که در شهری نظیر یزد، حدود ۱۰ درصد جمعیت را اتباع خارجی و بیش از این تعداد را هموطنان ما از شهرهای دیگر و معادل همین میزان مهاجران روستاهای استان به شهر تشکیل می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: این بی‌برنامگی در مهاجرت، برنامه ریزی شهری را مختل می‌کند و باید برای آن چاره‌ای اساسی اندیشید زیرا با این حجم مهاجرت در کلانشهرها، با مشکلات جدی در حوزه برنامه ریزی شهری مواجه می‌شویم.

کد خبر 4820431

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =