نمره گزینش هیچ تأثیری در احراز نمره علمی دانشجو معلمان ندارد

مدیرکل هیات مرکزی گزینش اظهار کرد: نمره گزینش هیچ تأثیری در احراز نمره علمی دانشجو معلمان ندارد و گزینش فقط صلاحیت‌های عمومی را بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد طاهر سلطانی درباره گزینش دانشجو معلمان و کارکنان اداری آموزش و پرورش گفت: برای احراز بند ۵ ضوابط عمومی؛ هواداری از احزاب و سازمان‌ها و گروه‌هایی که غیرقانونی بودن آن‌ها از طرف مقامات صالحه اعلام شده و یا می‌شود و همچنین گزینش تمدیدی‌ها و استعلام از حراست دستگاه‌ها انجام می‌گیرد. قانون گزینشگران را موظف کرده است که دلیل عدم صلاحیت را صرفاً به خود فرد اعلام کنند و حتی به افراد خانواده وی گفته نخواهد شد.

وی درباره اینکه آیا نمره گزینش در قبولی دانشگاه فرهنگیان تأثیری دارد؟، بیان کرد: نمره گزینش هیچ تأثیری در احراز نمره علمی فرد ندارد و گزینش فقط صلاحیت‌های عمومی را بررسی می‌کند. افرادی هستند که در مرحله اول تائید نمی‌شوند اما نمره علمی و مصاحبه را کسب می‌کنند و سازمان سنجش پس از اعلام کد ۵ فرد داوطلب را به‌گزینش معرفی می‌کند تا بررسی مجدد صورت بگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این صحت دارد که برخی در دانشگاه فرهنگیان و تربیت شهید رجایی از جایگاه گزینش سو استفاده می‌کنند؟، بیان کرد: این موضوع صحت ندارد و با روسای دانشگاه‌های مربوطه جلسه‌ای داشتیم و بیان کردیم که متأسفانه درگذشته برخی از مسئولان در دانشگاه‌ها تهدید به درج در پرونده گزینش می‌کنند و این مورد پیگیری شده است. صراحتاً اعلام کردیم که هیچ نماینده‌ای در پردیس‌ها نداریم و به گزارش‌هایی که مستند نباشد ترتیب اثر داده نخواهد داد شد و فقط گزارش‌هایی پیگیری خواهد شد که مستند باشد و بررسی شود که غرضی در کار نباشد. برای بررسی و پاسخ به سؤالات دانشجو معلمان دانشگاه تربیت شهید رجایی در هفته‌های آتی به این دانشگاه خواهیم رفت و مسائل موجود را بررسی می‌کنیم.

وی ادامه داد: در گزینش افراد کمتر از ۳ درصد افراد رد صلاحیت می‌شوند و به‌طور میانگین از هر ۱۰۰ نفر متقاضی کمتر از ۳ نفر تائید صلاحیت نمی‌شوند.

سلیمانی همچنین درباره اینکه آیا عضویت در تشکل‌های سیاسی در بررسی گزینش تأثیری دارد؟ گفت: عضویت در تشکل‌های سیاسی شناسنامه‌دار تأثیر مثبت یا منفی در تائید صلاحیت متقاضی ندارد. در سال جاری از طرف دانشگاه فرهنگیان ۴۳ هزار و ۴۸۹ نفر معرفی شدند که از این تعداد طبق مجوز سازمان امور اداری و استخدامی، فقط ۲۵ هزار ردیف استخدامی داشتیم که باید انتخاب اصلح انجام می‌دادیم.

وی در توضیح نمره اهلیت بیان کرد: برخی افراد که در مناطق روستایی و عشایری زندگی می‌کنند و نماز جمعه و یا راهپیمایی ندارند در برابر افراد مناطق شهری قرار می‌گیرند که امکان شرکت در چنین مراسمی دارند، در این موقعیت نمره اهلیت به فرد داده می‌شود تا حقی از وی ضایع نشود.

وی ادامه داد: متقاضیان دانشگاه فرهنگیان جوانانی هستند که پس از اتمام دوران تحصیل داوطلب ورود به دانشگاه هستند و طبیعتاً دارای نگرانی و استرس هستند که به گزینشگران آموزش داده شده است که چگونه با داوطلبان برخورد داشته باشند و تا زمانی که استرس فرد از بین نرفته است مصاحبه نکنند. در سیاست‌های کاربردی سرعت، دقت، رأفت اسلامی و آموزش در کار، سرلوحه عملکرد در گزینش است.

سلیمانی در پایان گفت: بر این باور هستیم که باید آموزش گزینشگران به‌روز باشد لذا آموزش‌ها را در ۳۲ استان به‌صورت قطبی – ۵ قطب-برگزار می‌کنیم که در مرحله اول یک استاد مشترک مباحث مصاحبه و روانشناسی را به گزینشگران آموزش می‌دهند. درخواست هیات مرکزی گزینش آموزش‌وپرورش این است که بازنگری در معیارها و دستورالعمل‌ها توسط هیات عالی گزینش صورت بگیرد.

کد خبر 4820638

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =