مسلمانان راهی جز قدرتمند شدن و جهاد در همه زمینه‌ها ندارند

مسلمانان راهی جز عالم شدن، قدرتمند شدن و جهاد در همه زمینه‌ها ندارند. باید چنگ و دندان ابرقدرت‌ها و خصوصاً امریکا را با علم و عمل و نظم و رشد و جهاد شکست، و این مسیر پایانش یا شهادت است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین وحید واحدجوان مدیرگروه اخلاق و منابع اسلامی دانشکده معارف و اندیشه اسلامی دانشگاه تهران در یادداشتی به شهادت سردار سلیمانی و عملکرد آمریکا و همراهانش در منطقه پرداخته است:

عالم اسلام و دنیای کفر، نگرش متفاوتی به هستی، انسان، زندگی و اهداف آن دارند. بالتبع اصول و مسائل زندگیشان متفاوت است. از این رو هیچگاه نمی‌توانند مثل هم زندگی کنند.

این دو رویکرد گاهی می‌توانند در کنار هم با مسالمت یا مخالفت صلح آمیز زندگی کنند (همانطور که قرآن کریم فرموده با کسانی که با شما دشمنی و جنگ نمی‌کنند با مسالمت و رعایت عدالت زندگی کنید) اما گاهی این اتفاق نمی‌افتد. منافع دنیای کفر، خطراتی برای مسلمانان و دین و زندگیشان ایجاد می‌کند. همانطور که منافع عالم اسلام خطراتی برای دنیای کفر دارد. لذا مخالفان ایمان و دین در مواقعی پا را فراتر گذاشته دشمنی فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی می‌کنند؛ رسانه دارند، قدرت اقتصادی و سیاسی و نظامی دارند، افکار دنیا را به دست می‌گیرند و هر کاری بخواهند انجام می‌دهند!

در این موارد دشمنی و جنگ، راهکار چیست؟

بترسیم و تسلیم شویم؛ یا دست روی دست بگذاریم تا آنها هر بلائی بخواهند سر ملت‌ها بیاورند؛ یا از مبانی و اصول ایمانی دست بکشیم و مثل آنها بیاندیشیم و زندگی کنیم تا آسیبی نبینیم؛ بسوزیم و بسازیم و منتظر (بدون عمل) منجی باشیم!

هیچ کدام از اینها با مبانی و اصول دین اسلام سازگار نیست و یکی از علل عقب ماندگی مسلمانان همین تفکرات و عملکردها بوده است.

راه چاره اصلی و واقعی قدرتمند شدن عالم اسلام از جهات مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و نظامی است. مسلمانان باید از جهات مختلف قوی باشند وگرنه به مقتضای دین خود عمل نکرده اند.

انقلاب اسلامی ایران، نقطه عطفی در تاریخ اسلام و تشیع بود تا مسلمانان از این عملکرد منفعلانه و ذلت بار فاصله بگیرند و به سمت قدرت و استقلال علمی، فرهنگی، سیاسی و نظامی حرکت کنند.

قدر و منزلت این انقلاب بزرگ _ که با رهبری بزرگ مرد تاریخ و با جان فشانی مردم و خون‌های پاک به ثمر نشست و با تحمل مشکلات فراوان پیش می‌رود _ ده‌ها و صدها سال بعد روشن‌تر خواهد شد. گرچه بعد از انقلاب اسلامی ۵۷ تا کنون، اشتباهات زیادی نیز صورت گرفته و مسئولان خائن، فاسد و وطن فروش نیز کم نبوده و نیستند.

به قول امام خمینی مسلمانان باید بدانند تا زمانی که تعادل قوا در جهان به نفع آنان برقرار نشود، همیشه منافع بیگانگان و دشمنان بر منافع آنان مقدّم می‌شود؛ و هر روز آمریکا، اسرائیل و دیگر دشمنان به بهانه حفظ منافع خود حادثه‌ای را به وجود می‌آورند.

اگر مسلمانان مسائل خود را به صورت جدی با جهان خواران حل نکنند و لااقل خود را به مرز قدرت علمی و فرهنگی و اقتصادی و نظامی بزرگ جهان نرسانند، هیچگاه آسوده نخواهند بود.

هم اکنون اگر امریکا یک کشور اسلامی را به بهانه حفظ منافع خویش با خاک یکسان کند یا بمب اتم بزند و با تبلیغات رسانه‌ای خود را موجه نشان دهد، چه کسی جلوی او را خواهد گرفت؟ کدام کشور بی عرضه عربی یا به اصطلاح اسلامی؟

مسلمانان راهی جز عالم شدن، قدرتمند شدن و جهاد در همه زمینه‌ها ندارند. باید چنگ و دندان ابرقدرت‌ها و خصوصاً امریکا را با علم و عمل و نظم و رشد و جهاد شکست، و این مسیر پایانش یا شهادت است یا پیروزی و البته هر دو موفقیت بزرگی است. خوشا به حال شهیدان و خوشا به حال جهادگران عرصه علم و عمل.

عالم اسلام راهی جز قدرتمند شدن ندارد. تفکرات پوچ و بیهوده غرب زده‌ها و ترسوها نباید جلوی این پیشرفت را بگیرد. از سوی دیگر، عملکرد افراطی، خام، نسنجیده و شتابزده نباید این حرکت مهم را خراب کند.

به دعای امام خمینی ان شاء الله خداوند قدرت شکستن چهارچوب سیاست‌های حاکم و ظالم جهان خواران، و نیز جسارت ایجاد داربست‌هایی بر محور کرامت انسانی را به همه مسلمین عطا فرماید؛ و همه را از افول ذلت به صعود عزت و شوکت همراهی نماید.

کد خبر 4820664

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =