دلایل خداحافظی پاراکماندار ایران در آستانه پارالمپیک/ دغدغه پول!

پاراکماندار ایران که با وجود کسب سهمیه پارالمپیک از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده تاکید دارد که به خاطر مسائل مالی و دغدغه‌های تامین معیشت خانواده مجبور به این کار شدم.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید کاکوش عضو تیم ملی پاراتیروکمان ایران پس از سال‌ها فعالیت در این رشته و این تیم روز شنبه از دنیای ورزش قهرمانی خداحافظی کرد.

وی که اولین ورزشکار ایرانی فعال در کلاس W۱ بود و به عنوان اولین ورزشکار این کلاس در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو هم شرکت کرد در حالی تصمیم به خداحافظی گرفته که حدود دو ماه پیش با کسب مدال طلا در مسابقات ۲۰۱۹ قهرمانی آسیا برای پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو صاحب سهمیه شد.

با این اوصاف و به دلیل برخی مسائل شخصی، کاکوش تصمیم به کناره گیری از تیم ملی پاراتیروکمان گرفته است. البته که این پاراکماندار تاکید دارد به جز سرمربی تیم ملی، هیچ مقام مسئول دیگری از خداحافظی وی ممانعت نکرد و بدون مقاومت با این تصمیم موافقت کردند.

کاکوش که در وزارت صنعت و معدن و در بخش مؤسسه مطالعات این وزارتخانه شاغل است در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح آنچه وی را مصمم به خداحافظی در این شرایط کرده به مسائل مالی، دریافت نکردن پاداش و حقوق بابت کسب سهمیه و همچنین دغدغه‌های شغلی اش اشاره کرد.

وی گفت: خداحافظی تصمیمی بود که اتخاذ آن در این شرایط که سهمیه پارالمپیک را در اختیار داشتم و می‌توانستم در پارالمپیک توکیو شرکت کنم، سخت بود اما به خاطر مجموع شرایط مجبور به آن بودم. اول اینکه برنامه‌های اردویی تیم ملی به گونه‌ای است که به خاطر آن مجبور بودم زمان زیادی از کارم را صرف تمرینات کنم، این روند می‌توانست به وضعیت شغلی ام آسیب بزند.

ملی پوش پاراتیروکمان تاکید کرد: البته انصافاً مسئولان در اداره‌ای که شاغل هستم با من و وضعیتم کنار می آیند اما شرایط خودم به گونه‌ای است که به حضور بیشتر در محل کار نیاز دارم. من نزدیک به سن بازنشستگی هستم و باید سقف اضافه کاری خود را پُر کنم در غیراین صورت به لحاظ حقوقی برای بازنشستگی با مشکل مواجه می‌شوم.

وی در این رابطه تصریح کرد: برای پارالمپیک برنامه اردویی تیم ملی به گونه‌ای بود که خیلی به وضعیت کاری ملی پوشان آسیب نمی‌زد. در ماه ۱۲ - ۱۰ روز تمرین داشتیم. با این شرایط به امور محل کار هم رسیدگی می‌کردم، اضافه کاری اندکی هم داشتم و با همان سَر می‌کردم اما برای پارالمپیک توکیو برنامه تیم ملی متفاوت است طوریکه در ماه وقت زیادی از من می‌گرفت طوریکه به موقعیت شغلی ام آسیب وارد می‌کرد. در کل اینکه به خاطر تأمین معیشت خانواده تصمیم به خداحافظی گرفتم.

کاکوش که سال گذشته در بازی‌های پاراآسیایی صاحب مدال برنز شد در پاسخ به این پرسش که «با توجه به کسب سهمیه ای که برای پارالمپیک کردید نسبت به تصمیم شما برای خداحافظی مخالفتی نشد؟»، گفت: من مقاومتی از هیچ مسئول و فردی ندیدم، فقط سرمربی تیم ملی (مجید کهتری) سعی داشتند من را از تصمیمم منصرف کنند. به هر حال ما ملی پوشان تلاش و پیگیری زیادی برای بازگشت این مربی به تیم ملی داشتیم و وی هم قاعدتاً تلاش داشت تا من بمانم.

این پاراکماندار که در مسابقات ۲۰۱۶ قهرمانی آسیا نیز به مدال طلا دست یافت، خاطرنشان کرد: چند روز پیش هم نشستی با رئیس کمیته ملی پارالمپیک (محمود خسروی وفا) داشتم. وی یک منطق ملی داشت و اینکه جوانترها به مرور جایگزین ملی پوشان شوند. این صحبت آقای خسروی وفا صرفاً در مورد من مطرح نشد اما منطق ملی بود که به دلم نشست.

وی همچنین در واکنش به این موضوع که «برای ورزشکاران صاحب سهمیه پارالمپیک حقوق در نظرگرفته شده است. این حقوق نمی‌توانست مسئله مالی که به خاطر حضور طولانی مدت در اردو از طرف محل کار برای شما پیش می‌آید را جبران کند؟»، گفت: کدام حقوق؛ من سهمیه پارالمپیک را گرفته ام اما نه پاداشی بابت این سهمیه گرفته ام و نه حقوق.

کاکوش همچنین در رابطه با احتمال تغییر تصمیمش و بازگشت به تیم ملی گفت: من از تصمیم پشیمان نیستم اما به هر حال سرباز وطن هستم. من مانند ورزشکارانی که ترک وطن کردند، نیستم اما به خاطر شرایط زندگی مجبور به خداحافظی شدم. شاید هم اگر شرایط مهیا شود، از تصمیم برگردم.

کد خبر 4822991

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =