۴۷۸ مادر باردار در قزوین تحت پوشش سبد غذایی قرار گرفتند

قزوین- معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین گفت: ۴۷۸ مادر باردار نیازمند تحت پوشش سبد غذایی در سطح روستاها و حاشیه‌های استان قزوین قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار مهر، ناهید یزدی ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان که در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: طرح بسیج ملی ترویج تغذیه سالم با جایگزین‌های سالم از ۱۴ تا ۳۰ دیماه در استان برگزار می‌شود که به عنوان دهمین برنامه ملی تغذیه محسوب می‌شود.

وی شعار این طرح ملی را《ترویج الگوی غذای سالم با جایگزین‌های سالم》 عنوان کرد و افزود: سبک تغذیه تحت تأثیر شهرنشینی بوده و غذای ناسالم و بی‌تحرکی موجب افزایش چاقی شده است.

معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین بیان کرد: در حال حاضر از ۳ نفر، یک نفر به چاقی یا سوءتغذیه مبتلا است و با این روند پیش‌بینی می‌شود که تا ۲۰۲۵ به ازای هر دو نفر این شرایط را داشته باشیم.

یزدی گفت: ۱۵ درصد افراد بالای ۱۸ سال در کشور دارای چربی خون هستند و با وجود اطلاع رسانی، آمار دور ریز مواد غذایی در کشور و استان بسیار است؛ ما سالانه نزدیک یک میلیارد وعده غذایی دور می‌ریزیم که نزدیک ۳۵ تن از این دور ریزها مربوط به مواد غذایی است.

وی اضافه کرد: معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی به کمک بنیاد علوی، فعالیت مشترکی را برای کمک به مادران باردار دنبال می‌کند؛ ۴۷۸ مادر باردار نیازمند تحت پوشش سبد غذایی در سطح روستاها و حاشیه‌ها قرار گرفتند که این سبد غذایی دارای ارزش است.

معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین تصریح کرد: سبد غذایی در ۹۰۰ کودک در ۲۴ منطقه روستایی و شهر بین یک‌هزار ۳۲۱ کودک با همکاری کمیته امداد و سایر نهادها توزیع می‌شود.

یزدی با بیان اینکه بسیج تغذیه ملی سالم نیازمند اطلاع‌رسانی جدی است، تصریح کرد: خدمات تغذیه از ابتدای سال‌جاری تا امروز، به ۳۵ هزار و ۲۳۲ نفر ارائه شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ۲۹ دی‌ماه به عنوان روز هوای پاک نامگذاری شده، شعار سال‌جاری در این روز با عنوان《 هوای پاک اقدام و عمل》است و تعامل خوبی با محیط زیست و حوزه‌های مرتبط برای تشکیل کارگروه شرایط اضطراری در استان صورت گرفته است که می‌تواند در کاهش آلودگی اثرگذار باشد.

معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین تصریح کرد: آموزش‌ها در سطح شبکه‌های بهداشت و درمان و در شبکه‌های دانشگاه در حال ارائه است.

یزدی با اشاره به اینکه ۱۵ بهمن ماه سال‌جاری به عنوان روز ملی مبارزه با سرطان است، گفت: پویش مبارزه با سرطان دنبال می‌شود که هدف از اجرای این طرح، بهبود کیفیت سرطان و کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان و شعار آن، 《سرطان قابل پیشگیری و درمان با خود مراقبتی و امید》است.

وی گفت: برنامه‌ریزی برای سه سرطان از جمله سرطان پستان در زنان ۳۰ تا ۵۰ سال، سرطان دهانه رحم در زنان دنبال می‌شود.

معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین یادآور شد: براساس آخرین تحقیق صورت گرفته در سال ۹۴، یکهزار و ۸۶۵ سرطان جدید در استان داریم که الگوی سرطان در استان با الگوی کشور متناسب است.

یزدی با بیان اینکه سرطان قابل تشخیص و پیشگیری است، خاطرنشان کرد: باید با رژیم غذایی سالم و استفاده از میوه به جای آبمیوه‌های صنعتی به سلامت خانواده‌ها توجه شود.

معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین با تاکید بر مصرف از نمک یددار و تصفیه شده، یادآور شد: تا کنون یکهزار و ۲۳۱ کودک از سبد غذایی استفاده کرده اند و هر دو ماه یکبار در بین گروه سنی زیر ۵ سال این سبد غذایی توزیع می‌شود.

تشخیص زودهنگام سرطان آمار آن را کاهش می‌دهد

سولماز فرخزاد مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان قزوین نیز در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر بروز سرطان در کشور ۱۴۱ در ۱۰۰ هزار جمعیت است و اگر در ریز فاکتورها مداخله نکنیم مسلماً میزان آن افزایش می‌یابد.

وی افزود: چهار گروه بیماری هدف از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت سرطان و آسم در اولویت قرار دارند چراکه این بیماری‌ها، عامل اصلی مرگ و میر را در کشورها تشکیل می‌دهند.

فرخزاد بیان کرد: بیماری‌های غیر واگیر عوامل خطر مشترکی دارند و با تمرکز می‌توانیم آنها را کاهش یا به تأخیر بیاندازیم که رژیم غذایی نامناسب، مصرف دخانیات و الکل از جمله عوامل خطر این بیماری‌ها است.

مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان قزوین تصریح کرد: مصرف دخانیات وضعیت خوبی را در استان ندارد و شیوع آن در افراد بالای ۱۸ سال درصد قابل توجهی است که به عنوان ریز فاکتورها در بروز سرطان تأثیرگذار است.

فرخزاد یادآور شد: آلودگی هوا به اندازه کافی سرطان‌زاست و باید در حوزه پیشگیری و عوامل خطر سرطان بسیار تلاش کرد و مصرف قلیان مضرتر از مصرف سیگار است.

وی با بیان اینکه قزوین در سرطان پستان رتبه یک را در کشور را به خود اختصاص می‌دهد، یادآور شد: ریز فاکتور تأثیرگذار دیگر در بروز سرطان، عدم تحرک بدنی است.

مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان قزوین گفت: پویش ملی مبارزه با سرطان در سال‌جاری به عنوان ششمین سال دنبال می‌شود که هدف از اجرای این طرح، افزایش سطح آگاهی جامعه، کاهش بروز سرطان و بهبود کیفیت زندگی افراد است.

فرخزاد اضافه کرد: در سال ۹۴، یک‌هزار و ۶۵۵ مورد بروز سرطان و یا به عبارتی ۵۹ درصد سرطان داشتیم؛ اگر سرطان را در مراحل زودتر تشخیص دهیم آمار آن کاهش می‌یابد و برای تحقق این امر لازم است که فرد نشانه‌های سرطان را بشناسد.
 

کد خبر 4823436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =