۱۰۴ میلیارد ریال اعتبار برای حوزه‌های آبخیز شاهرود منظور شد

شاهرود - رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود از اختصاص ۱۰۴ میلیارد ریال اعتبار برای حوزه‌های آبخیز شهرستان خبر داد و گفت: این اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی هزینه می‌شود.

محمدرضا کشاورزیان در گفتگو با خبرنگار مهر، بابیان اینکه بیش از ۱۰۴ میلیارد ریال اعتبار طی سال جاری از محل صندوق توسعه برای حوزه‌های آبخیز شاهرود منظور شده است، ابراز داشت: این اعتبارات در پنج حوزه آبخیز شهرستان شامل ابر، ابرسج، میقان، دهملا، تاش هزینه خواهد شد.

وی بابیان اینکه عملیات بیولوژیک، کمربند حفاظتی این حوزه‌های آبخیز به اتمام رسیده و عملیات جنگل‌کاری و عملیات آبخیزداری در حال اجر است، ابراز داشت: هدف از اجرای این طرح‌ها کمک به پوشش گیاهی، جلوگیری از بروز سیلاب و احیای منابع طبیعی است.

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه در حوزه ابر حجم عملیات بند سنگ و ملات هفت هزار و ۶۷۰ مترمکعب است، ابراز داشت: عملیات بیولوژیک ۱۵۰ هکتار شامل بذرکاری و کپه کاری، کمربند حفاظتی به طول شش کیلومتر و جنگل‌کاری ۳۵ هکتار انجام‌شده است.

کشاورزیان بابیان اینکه در حوزه ابرسج ومیقان حجم عملیات بند سنگ وملات هشت هزار و ۹۷۸ مترمکعب است، در ادامه تصریح کرد: عملیات بیولوژیک ۱۵۰ هکتار شامل بذرکاری و کپه کاری، کمربند حفاظتی به طول یک کیلومتر صورت گرفته است.

وی افزود: در حوزه آبخیز تاش حجم عملیات بند سنگ وملات یک هزار و مترمکعب ۷۱۰، عملیات بیولوژیک ۱۷۵ هکتار شامل بذرکاری و کپه کاری و در حوزه دهملا بند خاکی و سرریز ملاتی نیز ۴۰ هزار و ۶۴۰ مترمکعب، عملیات بیولوژیک ۱۰۰ هکتار شامل بذرکاری و کپه کاری به اتمام رسیده یا در حال اجرا است.

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه حجم عملیات بندهای سنگ وملات در پنج حوزه ۵۸ هزار و ۹۹۸ مترمکعب بااعتبار بیش ۸۰ میلیارد ریال است، ابراز داشت: عملیات بیولوژیک ۵۷۵ هکتار بااعتبار بیش از ۵۰۰ میلیون ریال، کمربند حفاظتی شش کیلومتر بااعتبار بیش از ۶۰۰ میلیون ریال و جنگل‌کاری ۳۵ هکتار بااعتبار بیش از دو میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال اجرا است.

کشاورزیان بابیان اینکه کنترل سیلاب، تغذیه آب سفره‌های زیر زیرزمینی و قنوات و جلوگیری از فرسایش خاک مهم‌ترین اهداف این طرح‌ها است، در ادامه تصریح کرد: عملیات بیولوژیک و کمربند حفاظتی در حوزه‌های فوق به اتمام رسیده و عملیات آبخیزداری و جنگل‌کاری آن در حال اجرا است.

وی افزود: هرچند اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری با تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی راهگشای حیات دوباره زمین است اما در کنار این مهم جلوگیری از جاری شدن سیلاب و تخریب زیرساخت‌های زندگی بشر عملکرد مهم این طرح‌ها به شمار می‌رود.

کد خبر 4823459

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =