بارش برف روند عادی زندگی مردم را مختل کرد/راههای ارتباطی مسدود شد

ارومیه – بارش سنگین برف از بامداد دوشنبه در آذربایجان غربی روند عادی زندگی مردم در بخش های مختلف از جمله راه های ارتباطی، تردد و غیره را مختل کرد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- سکینه اسمی: بارش سنگین و مداوم برف از بامداد امروز دوشنبه آغاز شده وهم‌اکنون به بیش از ۳۰ سانتیمتر رسیده است زندگی عادی در این استان مرزی را مختل کرده و هم اکنون امداد رسانی، راهداری و نیز فعالیت نیروهای مدیریت بحران در استان را با کندی همراه کرده است.

با توجه به تداوم بارش‌ها و نیز یخبندان طی ساعات آتی پیش بینی می‌شود امشب مردم و مسافرانی که قصد تردد در محورهای ارتباطی استان را داشته و دارند و نیز با مشکلات بیشتری مواجه شوند.

افزایش میزان تصادفات، مسدود بودن راه‌های ارتباطی روستایی، گرفتاری خودروها و مسافران در برف و کولاک و نیز اختلال در دید افقی پروازهای ورودی فرودگاه ارومیه تنها بخشی از مشکلات مردم در اثر بارش مداوم و سنگین برف در آذربایجان غربی است.

برای اطلاع از آخرین وضعیت بارش برف و بخش‌های مختلف راه وامداد و نجات و هواشناسی سراغ مسئولان استان در این بخش رفته‌ایم که در ذیل می‌خوانید.

تردد در محورهای ارتباطی آذربایجان غربی در جریان است

سخنگوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت راه‌های ارتباطی استان در پی بارش سنگین برف از بامداد امروز دوشنبه به خبرنگار مهر گفت: از آغاز اجرای طرح زمستانی نیروهای راهداری در قالب ۶۸ اکیپ راهداری در محورهای ارتباطی استان مستقر بوده و مشغول ارائه خدمات و راهداری هستند.

روحینا مجیدی با بیان اینکه در سایه تلاش نیروهای راهداری از ابتدای آغاز فصل سرما و بارش تاکنون مشکل خاصی در محورها و جاده‌های ارتباطی نداشته‌ایم افزود: از امروز نیز با آغاز بارش سنگین برف نیروهای امدادی برف روبی و بازگشایی محورهای ارتباطی را آغاز کرده و به دلیل تداوم بارش‌ها عملیات راهداری در حال انجام است.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین اطلاع از وضعیت راه‌های استان تا ساعت ۲۰ امروز محورهای ارتباطی ارومیه، مهاباد، پیرانشهر، سردشت، بوکان، تکاب، نقده، قوشچی، راژان، سرو و شاهین برفی است و عملیات برف روبی در حال انجام است اضافه کرد: همچنین کلیه محورهای ارتباطی سلماس، مهاباد، سردشت، اشنویه و ارومیه کولاک گزارش شده است.

مجیدی با اشاره به اینکه با توجه به حجم و تداوم بارش سنگین برف از بامداد امروز و اعلام هواشناسی استان مبنی بر خاتمه بارش‌ها تا پایان شب پیش بینی می‌شود شاهد یخبندان در بیشتر محورهای استان باشیم گفت: از مسافران و رانندگانی که قصد تردد از جاده‌های استان را دارند تقاضا می‌شوند تجهیزات ایمنی و زنجیر چرخ همراه داشته و آخرین وضعیت راه‌ها از مدیریت راه‌های استان مطلع شوند.

راه ارتباطی ۱۶ روستای آذربایجان غربی مسدود است

سخنگوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی در خصوص مسدود بودن راه‌های ارتباطی در استان نیز گفت عملیات بازگشایی، برف روبی با توجه به بارش‌ها امروز در حال انجام بوده و هم اکنون نیز تداوم دارد و اکیپ‌های راهداری با اطمینان از استمرار تردد در محورهای ارتباطی اصلی و شریانی استان اقدام به بازگشایی راه‌های روستایی استان خواهند کرد.

مجیدی با بیان اینکه در حال حاضر تردد در محورهای ارتباطی استان در حال انجام است گفت: در بخش روستایی نیز هم اکنون راه ارتباطی ۱۶ روستای استان در چهار شهرستان مسدود بوده که تلاش می‌شود این محورها در سریع‌ترین زمان ممکن بازگشایی شود.

وی با اشاره به اینکه به منظور دریافت آخرین اطلاعات مربوط به راه‌های ارتباطی استان، بخش اپراتوری این اداره‌کل با ۳۰ خط تلفن همزمان، پاسخگوی مسافران زمستانی است افزود: کارشناسان مستقر در قرارگاه استانی طرح زمستانی از طریق سامانه جامع ۱۴۱ آماده پاسخگوی آخرین وضعیت راه‌های استان و ارائه مشاوره به رانندگان و مسافران در آذربایجان‌غربی است.

مجیدی یادآور شد: علاوه بر شماره ثابت ۱۴۱، شهروندان می‌توانند با استفاده از نرم افزار برخط www.۱۴۱.ir تصاویر دوربین‌های نظارت تصویری در سراسر کشور را مشاهده کنند یا از طریق تلفن گویای شماره پیامک ۱۰۰۰۱۴۱ اطلاعات راه‌های مورد نیاز را دریافت کرده و سفر خود را مدیریت کنند.

سخنگوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی گفت: شهروندان در شرایط جوی پیش بینی شده تا حد ممکن از سفرهای غیرضروری خودداری و در صورت نیاز به عبور از محورهای مواصلاتی از سلامت خودرو اطمینان حاصل کنند.

وی با بیان اینکه ۴۲۰ دستگاه ماشین در ۶۸ اکیپ راهداری استان آماده خدمت‌رسانی به مردم به‌ویژه در راه‌ماندگان، همزمان با روزهای برفی سال جاری است عنوان کرد: این اکیپ‌ها در راهدارخانه‌های ثابت، سیار و استیجاری مستقر هستند و کنترل عملیات برف‌روبی در ۱۲ هزار کیلومتر از انواع راه‌ها و ۸۹ گردنه از جمله ۱۸ گردنه راه‌های اصلی را بر عهده دارند.

رهاسازی ۶۶ خودروی گرفتار در کولاک آذربایجان غربی

معاون امداد و نجات آذربایجان غربی از رهاسازی ۶۶ خودروی گرفتار در برف و کولاک محورهای ارتباطی استان خبر داد و گفت: در حال حاضر امداد رسانی به دلیل تداوم بارش‌ها در محورهای ارتباطی استان در حال انجام است.

رضا مسافر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ادامه بارش سنگین برف در بیشتر محورهای ارتباطی استان افزود: با توجه به گزارش وقوع کولاک در برخی جاده‌های استان هم اکنون تیم‌های امداد و نجات به مناطق مورد نظر اعزام شده و در صورت نیاز امکانات و تجهیزات لازم نیز اعزام می‌شود.

وی با اشاره به استقرار نیروهای مدیریت بحران در جاده‌ها و محورهای ارتباطی استان اضافه کرد: هم اکنون در محور ارومیه به اشنویه ۳۰ خودرو در برف گرفتار شده بودند که رهاسازی شده و مسافران این خودرو امداد رسانی شدند.

مسافر از حضور نیروهای امدادی در محور ارومیه به سیلوانا، تکاب و رهاسازی ۳۶ خودروی گرفتار در برف در این محورهای نیز خبر داد و گفت: ۲۰ تیم امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر این استان با آغاز بارندگی‌ها امروز، دوشنبه در نقاط مختلف استان آماده امدادرسانی به مسافران و در راه‌ماندگان است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی با بیان اینکه همچنین ۱۷ اکیپ پشتیبان سازمان جمعیت هلال‌احمر آذربایجان‌غربی در حالت آماده‌باش قرار دارند که در صورت لزوم به مناطق مورد نظر اعزام می‌شوند اظهارداشت: با توجه به فرارسیدن فصل بارندگی‌ها، رانندگان باید زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی، سوخت کافی و لباس گرم به همراه داشته باشند.

مسافر با تاکید بر اینکه شهروندان گرفتار در کولاک می‌توانند با شماره ۱۱۲ این نهاد تماس بگیرند تا از خدمات امدادی هلال‌احمر بهره‌مند شوند افزود: امدادرسانی در سوانح جاده‌ای، رهاسازی خودروهای گرفتار شده در برف و کولاک، آموزش و کمک به بستن زنجیر چرخ در جاده‌های برفی، انجام امداد و کمک‌های اولیه سرپایی، خدمات اسکان اضطراری برای در راه ماندگان در پایگاه‌های جاده‌ای و توزیع اقلام زیستی و غذایی از جمله خدماتی است که جمعیت هلال‌احمر در طرح زمستانی ارائه می‌کند.

دید افقی پروازهای ورودی فرودگاه ارومیه را مختل کرد

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌غربی نیز در خصوص آخرین وضعیت پروازهای فرودگاه ارومیه طی یک گفتگوی خبری با بیان اینکه در اثر کاهش دید افقی در فرودگاه ارومیه یک پرواز ورودی به این فرودگاه کنسل شد و ٢ پرواز ورودی دیگر نیز به تأخیر افتاد گفت: یک پرواز امروز فرودگاه ارومیه را به مقصد تهران ترک کرده است و پرواز «ایران ایر» از فرودگاه تهران به مقصد ارومیه نیز به علت دید افقی کم فرودگاه ارومیه به فرودگاه مبدا برگشت

محمدعلی نائل قراملکی با بیان اینکه پرواز قشم ایر از مبدا تهران به ارومیه امروز کنسل شد افزود: پرواز آسمان از مبدا تهران نیز با تأخیر انجام می‌شود و پرواز فلای پرشیا از مبدا مشهد نیز به دلیل شرایط جوی در فرودگاه تهران نشسته و برای ورود به فرودگاه ارومیه با تأخیر روبرو خواهد بود.

وی با بیان اینکه به تبع تأخیر در پروازها به فرودگاه ارومیه، پروازهای خروجی نیز تأخیر خواهد داشت اظهار داشت: با توجه به بارش‌های اخیر و تداوم آن، مسافران برای اطمینان بیشتر از انجام پروازشان پیش از مراجعه به فرودگاه ارومیه با اطلاعات پرواز تماس بگیرند.

قراملکی افزود: شماره تماس‌های ۱۹۹ یا تلفن مستقیم ۳۲۷۷۷۷۶۶ - ۰۴۴ پاسخگوی مسافران است و آنها می‌توانند از این طریق از وضعیت پروازهای این فرودگاه و یا تأخیرهای احتمالی اطلاع یابند.

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌غربی اظهار داشت: با شروع بارش برف از صبح امروز در حال حاضر مشکلی در مسیر باند هواپیمایی و فرودگاه ارومیه وجود ندارد و مشکل دید افقی در شرایط جوی کنونی وجود دارد که افق دید به ۷۰۰ متر رسیده است.

یخبندان در راه است

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت آب و هوایی استان افزود: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده شاهد بارش سنگین و مداوم برف در استان هستیم بارش برف که از دیشب درنقاط مختلف آذربایجان غربی آغاز شده همچنان ادامه دارد.

مهدی صابری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بارش برف بخش‌های شمال، جنوب و مرکز استان را در برگرفته است اظهارداشت: هم اکنون ارتفاع برف در ارتفاعات استان به ۳۰ سانمتی متر می‌رسد.

وی با بیان اینکه با خروج سامانه بارشی از اواخر وقت امشب، دمای بیشتر مناطق آذربایجان‌غربی حدود ۵ درجه سردتر می‌شود گفت: امشب مردم استان دمای منفی چهار درجه سانتیگراد را تجربه می‌کنند.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی با بیان اینکه با وجود اینکه بارش برف موجب بروز مشکلات در بخش‌های مختلف شده اما کشاورزان خوشحال از این بارش الهی هستند گفت: هم اکنون محورهای مواصلاتی در آذربایجان غربی باز است و تردد در جاده‌های مرتفع نواحی کوهستانی با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

کد خبر 4824912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =