شوراهای شهر و روستا عینیت‌بخش مردم‌سالاری دینی در جامعه هستند

همدان - استاندار همدان گفت: تعداد شوراهای شهر و روستا در کشور مصداق عینی از مردم‌سالاری دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید سعید شاهرخی ظهر سه شنبه در نشست با اعضای شورای اسلامی استان همدان با تأکید بر اینکه شورای اسلامی شهرها و روستاها، عینیت‌بخش مردم‌سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران است؛ اظهار کرد: مردم در جمهوری اسلامی ایران به‌منظور اداره حکومت و همچنین در تمام سطوح مختلف تصمیم‌گیری و اجرا، نقش به‌سزایی دارند؛ زیرا مردمی بودن یکی از پایه‌های شکل‌گیری انقلاب اسلامی است.

شاهرخی با بیان اینکه همیشه مردم با حضور در انتخابات، به نخبگان مورد وثوق خود، اجازه خواهند داد تا در جریان تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در نظام حضور یابند، افزود: تعداد شوراهای شهر و روستا در سراسر کشور مصداق عینی از مردم‌سالاری دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: جایگاه شورای شهر و روستا بسیار ارزشمند و مقدس است و از این‌رو ایجاب می‌کند این امر در جامعه فرهنگ‌سازی شود تا به پشتوانه آن، اقدامات مؤثرتری صورت گیرد.

استاندار همدان همچنین گفت: با توجه به اینکه اعضای شورای اسلامی به عنوان نمایندگان مردم دارای شأن خاص خود هستند، باید در انجام امور و نظارت بر آن، جدیت تمام داشته باشند.

شاهرخی اضافه کرد: شورای شهر و روستا باید به گونه‌ای وظایف خود را انجام دهند که مردم از آن‌ها به عنوان یک چتر حمایتی و خدمتگزاران مردمی، یاد کنند.

وی اظهار کرد: بی‌شک هم از لحاظ شرعی و هم از لحاظ عرفی، فرصت خدمت‌گذاری، نعمتی است که خداوند به انسان‌ها و در اینجا اعضای شورای اسلامی شهر اعطا کرده و اعضای شورای شهر، باید قدردان این نعمت و فرصت بوده و با تلاش و جدیت در راستای خدمت به مردم، عمل کنند.

استاندار تأکید کرد: اعضای شورا می‌توانند با در جریان قرار گرفتن مسائل روستایی، شهری و استانی، طی ارتباطات گسترده‌ای که با مردم دارند، آن‌ها را در جریان امور قرار داده و مردم را از اقدامات انجام شده توسط نهادهای مختلف، مطلع کنند.

شاهرخی خطاب به فرمانداران بیان کرد: هر فصل یک جلسه با شورای اسلامی شهر و روستاهای شهرستان در رابطه با مسائل مختلف، برگزار شود.

تأکید بر توجه ویژه به حوزه شوراها

نماینده مردم استان همدان در شورای عالی استان‌ها و نایب رئیس شورای شهر همدان هم گفت: با توجه به اینکه ۱۲۴ هزار نفر عضو شورای شهر و روستا در کشور فعال هستند؛ تعداد شوراهای شهر و روستا در همدان هم بی‌شمارند که با شهروندان ارتباط مستقیم دارند و به عنوان یک ظرفیت مناسب برای دستگاه‌های حاکمیتی، محسوب می‌شود.

حمید بادامی‌نجات اظهار کرد: قانون اساسی، ۷ اصل برای شوراها پیش‌بینی کرده است که این مهم نشان می‌دهد، شوراها در نظام جمهوری اسلامی، جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند؛ اما بنا به دلیلی که بخشی از آن به عملکرد شوراها برمی‌گردد و بخش دیگر آنها متوجه عملکرد حاکمیت و دولت‌ها بوده، موجب شده است تا جایگاه شوراها روزبه‌روز تنزل پیدا کند.

به گفته وی؛ با توجه به ایراداتی که در قوانین شوراها وجود داشت، این مهم در شورای عالی استان‌ها پیگیری و نتیجه آن به مجلس ارسال شد.

بادامی‌نجات گفت: تقریباً جایگاه شوراها به دلیل بی‌توجهی‌ها، ضعیف شده است؛ به‌ویژه در این بین شوراهای شهرستان‌ها، نیمه‌تعطیل و بعضاً تعطیل هستند که باید به حوزه شوراها، توجه ویژه شود.

کد خبر 4825819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =