ضرورت طراحی و اجرای نمادهای ماندگار شهری در همدان

همدان - رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همدان بر طراحی و اجرای نمادها و المان‌های فاخر و ماندگار شهری در قالب برگزاری محافل علمی و جشنواره در همدان تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، رضوان سلماسی پیش از ظهر چهارشنبه در نطق پیش از دستور صحن شورای شهر همدان گفت: طی مصوبه شورای شهر شهرداری باید طراحی و اجرای حداقل ۴ نماد فاخر و ماندگار (هر فصل یک نماد) با محوریت مفاخر شهر همدان، مفاهیم انسانی، ارزش‌ها و حقوق شهروندی در سطح شهر در قالب برگزاری محافل علمی را در سال ۱۳۹۹ در دستور کار خود قرار دهد و همچنین برنامه زمان‌بندی اجرایی محافل علمی و گزارش عملکرد فصلی شهرداری به شورا ارائه شود.

وی افزود: ایجاد و بالا بردن نشاط اجتماعی در سطح جامعه به تنهایی در قالب برگزاری جشن‌ها و برنامه‌های مقطعی، محقق نخواهد شد.

سلماسی معماری، فضا، مبلمان و المان‌های شهری، تأثیر نورپردازی و استفاده از رنگ در سطح شهر را از مهمترین فاکتورهای تأثیرگذار در این حوزه برشمرد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر در جوامع مختلف بحث هویت تاریخی، اجتماعی و جغرافیایی از مهمترین مباحث است و به همین دلیل افراد تلاش می‌کنند از زادگاه و خاستگاه خود جنبه مثبتی ارائه و پس از تثبیت مثبت بودن این زادگاه، خود را به آن منتسب کنند و با افتخار از ریشه‌های خود سخن گویند؛ در واقع احساس تعلق به گذشته و عناصری که شهروندان را به ریشه‌های تاریخی و فرهنگی پیوند می‌دهد، تقویت کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان افزود: در این راستا طراحی و اجرای المان‌های ماندگار در سطح شهر با توجه به سابقه تاریخی و هویت اجتماعی شهر همدان، واجد ارزش و دارای اهمیت بسیاری است که انتظار می‌رود طراحی و اجرای این المان‌ها در دستور کار شهرداری همدان قرار گیرد.

سلماسی گفت: همچنین برگزاری جشنواره‌ها و محافل علمی در سطوح مختلف شهری، ملی و بین‌المللی برای طراحی و اجرای مبلمان و المان‌های مورد نیاز شهر به‌منظور ایجاد و بالا بردن نشاط اجتماعی، تبادل تجربیات تخصصی و حرفه‌ای، جذب گردشگر، کاهش هزینه‌های شهرداری و ورود صاحبان سرمایه می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند و می‌توان از آن در راستای رفع نیازهای شهر و طراحی و اجرای المان‌های مدنظر بهره کافی را برد.

کد خبر 4826464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =