«آموزش» هدف و رسالت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای است

اهواز- رئیس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: آموزش در مسیر اهداف و رسالت‌های سازمانی، وظیفه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اوسط هاشمی پیش از ظهر امروز در نشست با رؤسای مراکز آموزشی خوزستان اظهار کرد: خوزستان حقوق بسیاری بر گردن کشور دارد و سعی ما باید بر این استوار باشد تا بخشی از این حقوق را که عمده آن در دوران دفاع مقدس ضایع و در نهایت منجر به فرار سرمایه، سلب فرصت‌ها و ایجاد خسارت‌ها آن هم در قطب اقتصاد کشور شده جبران کنیم.

وی افزود: باید به ظرفیت‌های نیروی انسانی آن نیز توجه بیشتری داشته باشیم نه تنها خوزستان بلکه پنج استان مرزی هم از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

رئیس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به اینکه مدل ریاستی دیگر جوابگو نیست، تصریح کرد: عملکردها در دستگاه‌های مختلف و سازمان‌ها باید بر اساس قوانین مشخص باشد و خدمات‌رسانی هر کدام نیز باید بر اساس برنامه‌های مدون کشوری انجام شود.

هاشمی با اشاره به ثروت‌های بسیار ایران از جمله سرمایه انسانی به عنوان مهم‌ترین سرمایه کشور یادآور شد: باید در مسیر توسعه‌ای که پیشرفت زا باشد از این نیروهای انسانی به صورت احسن بهره‌مند شد؛ نباید فعالیت‌های خود را در یک طرح جامع خلاصه کرد بلکه باید فکر جامع هم داشته باشیم.

وی با اشاره به تدوین پنج هزار و ۴۰۰ استاندارد شغلی و شایستگی در سازمان فنی و حرفه‌ای کشور عنوان کرد: باید خودمان را با سطح نیاز امروز هماهنگ و هم‌زمان با آن نیز استراتژی لازم را برنامه‌ریزی کنیم؛ در این راستا تلاش می‌شود که تا پایان سال آینده پنج هزار استاندارد آموزشی جدید را به تعداد قبلی اضافه کنیم.

رئیس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور طرح و پروژه‌های با تجارب بیشتر، نقد، گردش آرا و مشارکت بیشتر موفق می‌شوند، بیان کرد: در این شرایطی که بحران بیکاری در کشور حاکم است، سازمان فنی و حرفه‌ای نقش سازنده‌ای را بر عهده دارد.

هاشمی ارتقای اداره‌ی فنی و حرفه‌ای را لازمه زمینه‌سازی برای ارتقای وزنه مهارت آموزی در جامعه دانست و گفت: باید نگاه دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش و نهادهای علمی را به آموزش فنی و حرفه‌ای معطوف شویم؛ در عین حال قطعاً هیچ نهادی نمی‌تواند با ایجاد شعب خودساخته در مسیر آموزش مانعی برای اختیارات سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور باشد، چون آموزش در مسیر اهداف و رسالت‌های سازمانی وظیفه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور است.

وی با تأکید بر «مربی محوری» در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ادامه داد: منزلت مربی باید حفظ شود و آموزشگاه‌ها باید نقش مهمی در المپیادهای ملی و بین المللی ایفا کند.

رئیس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور یادآور شد: زمان دسترسی به شغل از طریق مهارت یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مدنظر این سازمان است که برای تحقق آن باید نگاه به مهارت‌آموزی را در جامعه تقویت کرد.

هاشمی با اشاره به رایزنی‌های بسیار با مجلس برای افزایش سهم آموزش فنی و حرفه‌ای از اعتبارات ملی در بخش‌های مختلف و بهره‌مندی از منابع صندوق ارزی گفت: ۱۲ ثبت پیشنهاد به مجلس ارائه شده تا کمیسیون تلفیق تصمیم‌گیری‌های لازم را برای تصویب آنها داشته باشد.

کد خبر 4826731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =