۲۰ درصد سواحل شمالی تحت تصرف قرار دارند

رشت- معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه ۹۸۰ هکتار معادل ۲۰ درصد سواحل شمالی تحت تصرف هستند، گفت: طی 6 ماه آینده همه تصرفات آزادسازی می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، بابک دین پرست عصر چهارشنبه در جلسه مشترک کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان در سالن غدیر استانداری با اشاره به مرگ قطعی تالاب انزلی در ۱۰ ساله آینده، اظهار کرد: عمق تالاب انزلی از ۱۲ متر به یک متر رسیده و کارشناسان پیش بینی کردند که تالاب انزلی بین ۷ تا ۱۰ سال آینده خشک می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به این وضعیت از تیر ماه امسال وزارت کشور در حوزه تالاب انزلی ورود کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده و در مرحله نخست اول با عواملی که سبب این وضعیت تالاب هستند برخورد می‌شود، افزود: در سطح ملی و استانی سازمان‌های ذیربط با مشارکت هم اقدامات لازم برای رفع عوامل آسیب‌زا را پیگیری می‌کنند.

وی با اشاره به آمار تصرفات سواحل کشور، گفت: در شمال کشور ۱۸۰ کیلومتر معادل ۹۸۰ هکتار یعنی ۲۰ درصد سواحل شمالی تحت تصرف قرار دارند.

دین پرست با تاکید بر آزادسازی حریم ۶۰ متری سواحل به کمک همه دستگاه‌ها از جمله منابع طبیعی، افزود: همه تصرفات نوار ساحلی و حریم دریا اعم از نهادهای امنیتی و نظامی و سایر بخش‌های دریایی غیر قانونی نیست اما بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته طی ۶ ماه آینده همه دستگاه‌های حاکمیتی و دولتی موظف هستند تصرفات غیر قانونی را آزاد کنند.

وی با بیان اینکه ۷۶ کیلومتر از سواحل گیلان در تصرف دستگاه‌های دولتی، امنیتی و نظامی است، ادامه داد: تمام دستگاه‌های متصرف در زمان تعیین شده موظف هستند تصرفات خود را تخلیه، تخریب و تحویل و یا مستندات قانونی خود را ارائه دهند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با بیان اینکه ۸۷ درصد بنگاه‌های اقتصادی گیلان فعال و ۱۳ درصد راکد هستند، افزود: بیشترین بنگاه‌های اقتصادی فعال در استان گیلان در شهرستان‌های رشت، صومعه سرا و شفت و بیشترین واحدهای راکد مربوط به شهرستان‌های صومعه سرا، سیاهکل و شفت است.

دین پرست با اشاره به ایجاد طرح تلفیقی زیست محیطی و اشتغالزایی، بیان کرد: این طرح مختص مردمی است که معیشت و سفره آنها وابستگی مستقیم به شکار پرندگان و… دارد.

کد خبر 4826870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =