فاصله گرفتن از الگوی شخصیتی حضرت علی (ع) عامل مشکلات جامعه است

اصفهان- رئیس شورای شهر اصفهان گفت: از مهم‌ترین عواملی که باعث ایجاد مشکلات برای جامعه ما شده، فاصله گرفتن از الگویی همچون امیرالمؤمنین (ع) در زمینه‌های مختلف حکومت‌داری، اقتصادی و سیاسی است.

علیرضا نصر در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به برگزاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) در اصفهان اظهار داشت: برگزاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) اتفاق مبارکی است اما برکت کارها به استمرار داشتن آن‌ها است و باید برای تداوم برگزاری چنین برنامه‌هایی و همچنین کاربست خروجی این برنامه‌ها فکری کرد.

وی ادامه داد: کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) و کنگره‌ها و برنامه‌های مشابه، کارکردهای مختلفی دارند و از چند نظر مورد اهمیت هستند. نخستین کارکرد این برنامه‌ها در همان زمینه‌ای و موضوعی است که برنامه پیرامون آن برگزار شده و همه ذهن‌ها به آن معطوف است. ایجاد سرزندگی و نشاط در جامعه و نیز ایجاد تکاپو در بین افراد صاحب‌قلم و پژوهشگران از دیگر کارکردها و نتایج برگزاری یک کنگره، همایش و برنامه‌هایی از این دست است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به برگزاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) در اصفهان افزود: برگزاری این کنگره در شهر اصفهان، برای این شهر، علاوه بر کارکردهایی که گفته شد، نتایج و برکات فراتری نیز دارد.

منش و تفکر امام علی (ع) در بین شیعیان مغفول مانده است

وی بابیان اینکه متاسفانه منش و تفکر امام علی (ع) در بین ما شیعیان قدری مغفول مانده است، ادامه داد: ما اگر بخواهیم زندگی دنیا و آخرت خود را اصلاح، آباد و هدفمند کنیم، حتماً باید با سیره، گفتار و رفتار مولا علی (ع) آشنا شویم و از آن حضرت الگو بگیریم.

نصر فاصله گرفتن از الگویی مثل امام علی (ع) را عامل مشکلات امروزی جامعه عنوان کرد و افزود: من فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث ایجاد مشکلات امروزی برای جامعه ما شده، فاصله گرفتن از الگویی همچون امیرالمؤمنین (ع) در زمینه‌های مختلف حکومت‌داری، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حتی اقتصادی است و اگر ما بتوانیم به امام علی (ع) تأسی کنیم، بسیاری از این مشکلاتی که امروز با آن دست به گریبان هستیم، می‌تواند برطرف شود.

بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) اتفاق مبارکی است

وی برگزاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) را اتفاق مبارکی توصیف کرد و ادامه داد: من فکر می‌کنم کاری که موسسه نشر معارف اهل‌بیت اقدام به آن کرده است، هم برای اهل علم، هم شهر اصفهان و هم کشور دربردارنده اتفاقات مبارکی است و همین‌که با برگزاری این کنگره، ذهن و قلم پژوهشگران و نخبگان کشور را پیرامون شخصیت بزرگی همچون مولا علی (ع) معطوف و متمرکز کرده و چنین فضایی را در کشور به وجود آورده کار بسیار بزرگ و قابل‌توجهی است و خروجی این کنگره و آثاری که پس از آن رونمایی و منتشر خواهند شد، نیز به عنوان آثار و یادگارهای مانای کنگره باقی خواهد ماند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر لزوم استمرار برنامه‌هایی مثل کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) تصریح کرد: در توصیه‌های دینی ما آمده که برکت کارها به استمرار آن است و اگر کاری هرچند کوچک، هدفمند، دنباله‌دار و آینده‌نگر انجام شود، از ارزش و تاثیر بیشتری برخوردار می‌شود.

زمینه استمرار کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) فراهم شود

وی بیان داشت: اگر زمینه استمرار کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) که امسال برای نخستین بار برگزار شد فراهم شود و همه‌ساله ذهن اهل قلم، پژوهشگران و محققان را به خود جلب کند، می‌تواند در طول سال افراد را به این سمت سوق دهد. اگر این اهل قلم بدانند که این کنگره همه‌ساله برگزار می‌شود، حتماً از ماه‌ها پیش از برگزاری کنگره، در این زمینه ورود پیدا می‌کنند تا بتوانند، مقاله، پژوهش و اثری را خلق کنند و ارائه دهند.

نصر ادامه داد: برگزاری برنامه‌هایی مثل کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) را کاری دشوار توصیف و تصریح کرد: برگزاری کنگره‌هایی نظیر کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) هم از نظر هزینه و هم از نظر مسائل جانبی، کار دشواری است اما ارزش آن را دارد، به ویژه وقتی با موضوعی مثل شخصیت امیرالمؤمنین (ع) برگزار شود می‌تواند برای همه تشنگان معرفت، خوراک فکری خوبی را به وجود آورد و شاید ما با پرداختند به شخصیت و سیره امام علی (ع) بتوانیم در رفتار، عملکرد و نوع برخورد حاکمان دخل و تصرفی ایجاد کنیم.

پوشش گسترده کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع)

وی دامنه پوشش گسترده کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) را از نکات قابل توجه این کنگره دانست و افزود: دامنه پوششی گسترده کنگره امیرالمؤمنین (ع) و این موضوع که مخاطبان آن تنها یک قشر خاص نیستند و این کنگره به صورت فراگیر برگزار شده یکی از ویژگی‌های برجسته کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) است که البته کار برگزار کنندگان را نیز در مسائلی مثل جمع‌آوری آثار، داوری و غیره قدر دشوارتر خواهد کرد اما در نهایت خروجی بهتری در پی خواهد داشت.

رئیس شورای شهر اصفهان از تداوم برگزاری چنین برنامه‌هایی در اصفهان خبر داد و افزود: همواره برنامه‌هایی که در اصفهان برگزار شده، مجریان و برگزارکنندگان آن در پی این بوده‌اند که برگزاری آن را تداوم ببخشند؛ از سوی دیگر کاری که درباره زندگانی امیرالمؤمنین انجام شود، جاذبه‌ها و برکت و خیری که در آن وجود دارد، شرایط را ایجاد می‌کنند که در سال‌های آینده نیز استمرار داشته باشد.

اهمیت کاربست خروجی‌های کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع)

وی با یادآوری اهمیت کاربست خروجی‌های کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) بیان داشت: فکر می‌کنم ما علی‌رغم آنکه خود را شیعه و محب اهل‌بیت (ع) می‌دانیم، ولی در دنیای ماشینی امروز، روز به روز فاصله ما با امام علی (ع) و اهل‌بیت (ع) بیشتر می‌شود و مطمئناً از این وضعیت تنها ما هستیم که ضرر می‌کنیم؛ بنابراین یکی از چیزهایی که ضرورت دارد، آشتی شیعه با امام علی است و ما باید فکری برای کاربست خروجی کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع)، استفاده و بازخوانی معارف امیرالمؤمنین در محافل و مجالس مختلف و ترویج آن در جامعه بکنیم.

نصر به تازگی داشتن مطالب و معارف امام علی (ع) اشاره کرد و ادامه داد: شما به سراغ هر کدام از مطالب امام علی (ع) که بروید، احساس می‌کنید که حضرت آن را برای همین امروز ما گفته است و این‌طور نیست که معارف امیرالمؤمنین (ع) تعلق به زمان خودشان داشته و برای زمان ما کارآمد نباشد بلکه این مطالب تعلقی به زمان نداشته و همیشه تازگی دارند آن هم نه تنها برای جامعه ما بلکه برای جامعه جهانی نیز کاربردی هستند و انسان‌های تشنه معرفت اگر خود را به نوعی به این چشمه جوشان معرفت وصل کنند، مطمئناً جدایی از آن برایشان سخت و دشوار خواهد بود.

گفتنی است آئین اختتامیه کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی (ع) فردا پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ از ساعت ۸ صبح با سخنرانی مرجع عالیقدر آیت الله العظمی مظاهری و دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل بیت (ع) برگزار می‌شود.

کد خبر 4827016

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =