کل منابع ارزی کشور از طریق صادرات غیرنفتی تامین می شود

یزد ـ قائم مقام وزیر صنعت، معدن، تجارت در امور بازرگانی گفت: امروز بدون صادرات نفت، طراز اقتصادی مثبت شده و کل منابع ارزی کشور از طریق صادرات غیرنفتی تامین می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین مدرس خیابانی، عصر پنجشنبه در جمع تولیدکنندگان کاشی و سرامیک استان یزد با اشاره به اینکه امروز تولیدکنندگان ما معجزه کرده اند و بیش از ۳۲ میلیارد دلار صادرات انجام داده اند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی در امر صادرات نیز شاهکار کرده است، افزود: در هیچ نقطه از دنیا کشوری را سراغ نداریم که کشتیرانی، بانک، بیمه، تاجر و تمام اجزای صادراتش تحریم باشند اما این همه صادرات و تولید انجام دهد.

مدرس خیابانی عنوان کرد: صادرات علاوه بر اینکه اشتغال ایجاد می‌کند، ظرفیت خالی کارخانجات را نیز تکمیل می‌کند به نحوی که امروز ۵۰ درصد ظرفیت کارخانجات خالی است و صادرات می‌تواند ضمن ایجاد شغل، این ظرفیت‌های خالی را تکمیل کند بنابراین ما مخالف صادرات نیست و به دلایل یاد شده، در مسیر توسعه صادرات قدم بر می‌داریم.

وی با اشاره به ممنوعیت واردات هزار و ۶۰۰ قلم کالا اظهار داشت: امروز بدون صادرات نفت، طراز اقتصادی مثبت داریم و در این شرایط که فروش نفت چندان نیست، کل منابع ارزی کشور از طریق صادرات غیرنفتی تأمین می‌شود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن، تجارت در امور بازرگانی ادامه داد: در گذشته اینگونه نبود و به صادرات غیرنفتی توجهی نمی‌شد زیرا نفت به اندازه کافی ارز وارد کشور می‌کرد اما اکنون منابع ارزی کشور وابسته به صادرات غیرنفتی است و این بخش از صادرات جایگاه خود را یافته است.

مدرس خیابانی تصریح کرد: هم شرایط کشور سخت است و هم تولیدکنندگان کار معجزه آسا کردند اما دولت نیز در مسیر حمایت از صادرات قدم برداشته و ممنوعیت واردات هزار و ۶۰۰ قلم کالا در همین راستا بوده است.

وی بر لزوم تشکیل جلسات کارگروه صادرات در استان‌ها تاکید کرد و گفت: مسائل حوزه صادرات باید به درستی مورد بررسی قرار گیرد و مشکلات صادرات کاشی و سرامیک اولین دستور کار جلسه کارگروه صادرات باشد.

مدرس خیابانی تاکید کرد: صنعتگران نیز در بیان مشکلات خود نگاه ملی داشته باشند و مشکلات کشور را درک کنند.

به گزارش مهر، در این مراسم تولیدکنندگان کاشی و سرامیک استان یزد به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند.

کد خبر 4827445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =