۴۶ درصد حجم ذخیره آب سد اکباتان همدان پر است

همدان - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: ۴۶ درصد حجم ذخیره آب سد اکباتان همدان پر است.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور ستوده پیش از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران حجم ذخیره آب سد اکباتان همدان را ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب عنوان کرد و گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۱۵۱ میلی‌متر بارندگی در همدان ثبت شده است.

وی میزان بارش در مدت مشابه سال گذشته را ۲۳۰ و میانگین بلندمدت ۴۰ ساله را ۱۳۰ میلی‌متر ذکر کرد و اظهار داشت: بارندگی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد کاهش و نسبت به بلندمدت ۱۲ درصد افزایش دارد.

ستوده بیشترین مقدار بارندگی مربوط به نهاوند با ۱۸۸ میلی‌متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد کاهش و در مقایسه با بلندمدت ۷ درصد کاهش داشته‌است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای همدان ادامه داد: بیشترین بارش‌های امسال در استان مربوط به ایستگاه باران سنجی وراینه نهاوند با ۱۹۱ میلی متر بارش و کمترین مربوط به ایستگاه باران سنجی رزن- قهاوند با ۱۲۰ میلی متر بارش است.

ستوده از افزایش بارش‌های امسال در شهرستان همدان در مقایسه با میانگین بارش‌های بلند مدت ۲۰ ساله خبر داد و گفت: ۱۸۰ میلی متر امسال بارش برف و باران در شهرستان همدان ثبت شده که در مقایسه با سال آبی گذشته ۲۲ درصد کاهش و در مقایسه با آمار بلند مدت ۳۴ درصد افزایش بارندگی دارد..

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به وضعیت منابع آبی استان نیز اشاره و عنوان کرد: سد آبشینه ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار متر مکعب آب دارد و ۹۱ درصد حجم آن پر شده و سد شیرین‌سو ۳ میلیون و ۷۳۰ هزار متر مکعب آب ذخیره کرده است.

وی افزود: ۸۶ درصد سد کلان ملایر با ۳۸ میلیون و ۶۷۰ هزار متر مکعب آب و ۸۱ درصد سد سرابی با ۷ میلیون و ۴۹۰ هزار متر مکعب آب پر شده است.

ستوده به انسداد ۴۹۷ حلقه چاه غیر مجاز طی سال جاری در استان همدان نیز اشاره کرد و گفت: با انسداد این تعداد چاه‌ها در استان همدان از اضافه برداشت ۱۴ میلیون و ۸۱۷ هزار متر مکعب آب جلوگیری شده است.

کد خبر 4829206

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =