آغاز مکاتبه با آزمایشگاه قطر برای آنالیز نمونه‌های دوپینگ ایران

به گفته دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) اقدامات اولیه برای همکاری با آزمایشگاه قطر انجام شده و به زودی نمایندگان این ستاد جهت انعقاد قرارداد همکاری عازم دوحه می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، همکاری با آزمایشگاه کنترل دوپینگ قطر و انعقاد قرارداد همکاری برای آن یکی از مصوبات  نشست اخیر اعضای شورای راهبردی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) بود.

در این نشست که هفته گذشته برگزار شد، اینگونه مصوب شد که از این پس برخی از نمونه گیری های انجام شده توسط ماموران نادو در آزمایشگاه قطر آنالیز و بررسی شوند.

در همین رابطه مکاتبه اولیه با «کاسیاس» رئیس دپارتمان آزمایشگاه قطر انجام شده است. این پروفسور یونانی موافقت اولیه خود را با درخواست نادو اعلام کرده است.

مهرزاد خلیلیان دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: طی یکی دو هفته آینده دو کارشناس حقوقی و داروسازی از طرف نادو به قطر اعزام می شوند تا رایزنی هایی نهایی برای انعقاد قرارداد انجام شود.

وی با بیان اینکه همکاری نادو با قطری ها بعد از انعقاد قرارداد رسمی آغاز می شود در مورد نمونه های ارسالی به قطر و اینکه «آیا به واسطه این قرارداد، همکاری با آزمایشگاه کلن آلمان منتفی می شود؟»، گفت: همکاری با آزمایشگاه قطر هیچ تاثیری در ادامه همکاری با آلمانی ها و حتی کیفیت این همکاری ندارد. آزمایشگاه کلن مادر همه آزمایشگاه های کنترل دوپینگ در جهان است. آزمایشگاه های فعال در توکیو، نیویورک و آتن هم از دلِ این آزمایشگاه بیرون آمده اند. این آزمایشگاه از نظر تکنولوژی و نیروی انسانی کاملا مورد تایید آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ و کمیته بین المللی المپیک است.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی تصریح کرد: بر همین اساس همکاری نادو ایران با آزمایشگاه کلن کماکان ادامه خواهد داشت. همچنان نمونه گیری های خود را برای این آزمایشگاه ارسال می کنیم و بر اساس نتیجه آنالیزهای دریافتی از آنها اقدام به بررسی پرونده ها می کنیم.

خلیلیان در پاسخ به پرسشی که در رابطه با لزوم همکاری با آزمایشگاه قطر مطرح شد، گفت: ما نمی خواهیم نظارت آلمانی ها را از پروسه دوپینگ ایران برداریم اما با توجه به بُعد مسافت و اینکه در مورد برخی تست ها نیاز به صرف زمان کمتری وجود دارد، تصمیم گرفته شد که با قطر هم همکاری داشته باشیم. این پیشنهادی بود که در نشست هفته گذشته توسط ریاست نادو (مهدی علی نژاد) مطرح و مورد استقبال قرار گرفت.

به گفته دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ بعد از انعقاد قرارداد همکاری با آزمایشگاه قطر، نمونه های گیری های به عمل آمده از ورزشکاران ایران که نیاز به آنالیز اورژانسی آنها وجود دارد برای قطر ارسال خواهد شد.

کد خبر 4829691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =