اتمام ۴۷۰۰ واحد سیل‌زده/ خیرین برای تکمیل خانه‌ها پای کار بیایند

خرم‌آباد- رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده لرستان با اشاره به اتمام چهار هزار و ۷۰۰ واحد سیل‌زده در این استان، تاکید کرد: خیرین برای تکمیل واحدها پای کار بیایند.

رضا خواجه‌ای در گفتگو با خبرنگار مهر در سخنانی با اشاره به وضعیت بازسازی و تعمیر واحدهای مسکونی سیل زده لرستان، اظهار داشت: تا به امروز پرونده ۵۰ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

اتمام ۴۷۰۰ واحد سیل زده

وی با بیان اینکه از این تعداد ۴۸ هزار و ۵۰۰ مورد منجر به عقد قرارداد شده‌اند، عنوان کرد: در مجموع حدود ۲۰ هزار واحد تعمیری در سطح استان داشتیم که همه این واحدهای تعمیری به اتمام رسیده‌اند.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده لرستان، بیان داشت: همچنین ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد احداثی در مناطق سیل زده استان داشتیم که شروع عملیات اجرایی را در حدود ۱۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی داشته‌ایم.

خواجه‌ای با اشاره به اینکه عملیات آرماتوربندی، بتن و فونداسیون در ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی داشته‌ایم، افزود: همچنین اجرای اسکلت را در ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی تا کنون داشته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه اجرای سقف و دیوار چینی را در پنج و ۵۰۰ واحد مسکونی تا کنون داشته‌ایم، گفت: همچنین عملیات احداث در چهار هزار و ۷۰۰ واحد به مراحل پایانی رسیده است.

عدم تکمیل برخی واحدها به دلیل زیربنای بالا

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده لرستان‌، تصریح کرد: در مجموع حدود ۲۷۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به سیل زدگان پرداخت شده است.

خواجه‌ای، همچنین از توزیع ۷۱ هزار تن سیمان رایگان در مناطق مختلف استان خبر داد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به عدم تکمیل برخی از واحدهای سیل زده در استان، عنوان کرد: از روز اول هم اعلام کردیم که اگر یک واحد مسکونی تا سقف ۸۵ متر مربع احداث شود با تسهیلات بلاعوض می‌توان به مرحله نشیمن برسد و به مرور زمان می‌توان آن را تکمیل کرد.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده لرستان با تاکید بر اینکه اگر متقاضی زیربنای زیادی داشته باشد طبیعتاً باید خودش هم آورده‌ای داشته باشد، افزود: روز اول به همه متقاضیان این امر را اعلام کردیم.

خواجه‌ای با اشاره به اینکه میزان تسهیلات و کمک‌های بلاعوض اختصاص یافته در شهر ۹۴ میلیون تومان و در روستا ۷۶ میلیون تومان است، گفت: خود متقاضیان باید مدیریت کنند چرا که بحث ما مشارکت ۱۰۰ درصدی مردم بود، ما نمی‌توانستیم به متقاضی بگوییم که حق ندارند که در متراژ بالایی خانه خود را احداث کنند و خودشان باید مدیریت می‌کردند.

نیاز به ظرفیت خیرین برای تکمیل واحدها

وی، تاکید کرد: با این اوصاف خدمات جنبی مانند سیمان، نظارت، نقشه و پروانه رایگان را ما می‌دهیم و همه اینها در کنار کمک‌های جنبی بود که به متقاضیان ارائه می‌شد، کسانی که خانه‌های خود را در زیربنای بالایی احداث کرده‌اند باید آورده داشته باشند و کسانی که زیربنای معقولی برای احداث داشتند قطعاً با این میزان تسهیلات و کمک می‌توانند واحد خود را تمام کنند.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده لرستان با تاکید بر اینکه راهکار اصلی برای رفع این مشکل این بوده که از ظرفیت خیرین استفاده کنیم، افزود: می‌طلبد که خیرین ورود پیدا کنند، راهکار دیگر هم این است که متقاضیان از تسهیلات بانک‌ها استفاده و واحدهای خود را تکمیل کنند.

پیشرفت ۷۰ درصدی دیواره ساحلی

خواجه‌ای در بخش دیگری سخنان خود با بیان اینکه ما در روستاهای «بابازید» و «چم مهر» و همچنین شهر پلدختر در حال احداث دیواره ساحلی هستیم، عنوان کرد: در حال حاضر پیشرفت دیواره ساحلی حدود ۷۰ درصد است.

وی، گفت: برابر تعهدی که داریم این دیواره ساحلی به اتمام خواهد رسید.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده لرستان با تاکید بر اینکه احداث این پروژه مشکلات اجتماعی زیادی داشت، افزود: خوشبختانه این مشکلات حل شده و تلاش می‌کنیم که سریع‌تر این پروژه را هم به نتیجه مطلوبی برسانیم.

کد خبر 4831411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =