تولید ۶۰درصد بادام زمینی کشور در آستانه اشرفیه/ایجاد صنایع تبدیلی

رشت- رئیس سازمان صمت گیلان با اشاره به اینکه ۶۰ درصد بادام زمینی کشور در آستانه اشرفیه تولید می شود، گفت: نیازمند ایجاد صنایع تبدیلی و ارزش افزوده برای این محصول هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد دلق پوش پیش از ظهر چهارشنبه در نخستین میز کالایی بادام زمینی در آستانه اشرفیه با اشاره به اینکه یکی از وظایف ما شناسایی ظرفیت‌های مطلوب استان گیلان است، اظهار کرد: بعد از شناسایی این ظرفیت‌ها نحوه احسن از آنها بهره برداری کرده و در راستای توسعه اقتصادی استان و ارتقای معیشت مردم گام برداریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان افزود: گیلان دارای مزیت‌های مختلف کشاورزی و صنعتی است و باید در برای رونق تولید استان سیاست‌های حمایتی اتخاذ و امکانات مناسبی را برای معیشت مردم از این ظرفیت اقتصادی مهیا کنیم.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های موجود برای ایجاد صنایع تبدیلی و ارزش افزوده با توجه به تولید محصولات مهم اعم از چای، زیتون و بادام زمینی در گیلان، تصریح کرد: باید به شکل تخصصی به این ظرفیت‌ها پرداخته شده و از وضعیت سنتی گذشته خارج شویم تا زمینه ارتقای بیشتر اقتصاد و اشتغال استان فراهم شود.

واردات ۲۲۰ تنی بادام زمینی به کشور

دلق پوش افزود: ایجاد زنجیره تولید و اشتغال در کنار یک محصول تولیدی زمینه بالفعل در آمدن ظرفیت‌ها را فراهم می‌کند، ادامه داد: وجود برنامه‌ریزی مناسب می‌تواند به شکوفایی اقتصادی استان کمک کند.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر سطح زیر کشت بادام زمینی در آستانه اشرفیه دو هزار و ۹۴۹ هکتار است، تصریح کرد: ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن بادام خام در آستانه اشرفیه تولید می‌شود.

رئیس سازمان صمت گیلان با اشاره به واردات ۲۲۰ تن بادام زمینی در کشور، اظهار کرد: این در حالی است که میزان صادرات ما ۱۵۳ تن است که نشان از وجود ظرفیت خالی برای تولید بیشتر برای مصرف در کشور است.

وی در ادامه گفت: سیاست‌های حمایتی باید به کشت و تولید حرفه‌ای بیشتر با فرآوری مشتقات فراوان این محصول منجر شود که برای این منظور نیازمند این هستیم که از داشته‌های گیلان به صورت مناسب حمایت و ساماندهی شود.

دلق پوش با تأکید بر لزوم وجود عزم همگانی برای رسیدن به این جایگاه، افزود: باید در بخش‌های بسته بندی و صادرات و ارزآوری برنامه‌ریزی دقیق شود تا از این محصول بهره برداری لازم برای توسعه اقتصاد و اشتغال انجام شود.

۹۰ درصد بادام زمینی کشور به صورت سنتی فرآوری می‌شوند

وی با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد بادام با کیفیت گیلان و ۶۰ درصد بادام کشور در آستانه‌اشرفیه تولید می‌شود، گفت: ۹۰ درصد بادام‌های تولید شده در کشور به صورت سنتی فرآوری برای عرضه به بازار وارد این شهرستان می‌شوند که این امر سبب شده فعالیت ۱۰۷ واحد صنفی در سطح شهر و روستا و همچنین ایجاد اشتغال برای هفت هزار خانوار شده است.

رئیس سازمان صمت گیلان استفاده از بخش خصوصی برای مکانیزه کرده مراحل کاشت و برداشت بادام برای بهره‌وری و میزان تولید بادام در استان مؤثر دانست و تاکید کرد: این محصول به عنوان هویت و برند و در آستانه اشرفیه برای این شهر شده و در این رابطه نگاه و رویکرد ملی به گیلان به لحاظ سهولت ارتباط با کشورهای حاشیه خزر و داشتن بنادر و بزرگترین مرز ارتباطی به لحاظ نزدیکی به کشورهای ساحلی خزر باید یک نگاه استراتژیک باشد.

وی با بیان اینکه در کنار مزیت‌ها و زیرساخت‌های موجود در گیلان، تدابیر لازم برای ارتقای تولیدات و صادرات باید به اتخاذ شود، افزود: حجم صادرات گیلان تا دو سال پیش، بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیون دلار بوده این در حالی است که امروز برای رسیدن به صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری هدف‌گذاری شده است که تاکنون بیش از ۸۰ درصد آن بر اساس آمار گمرک گیلان محقق شده است.

کد خبر 4832561

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =