ترامپ از درگیری نظامی با ایران کاملا مأیوس است

اردبیل - امام جمعه اردبیل گفت: ترامپ از درگیری نظامی مأیوس کامل است و می‌داند که از جهت نظامی نمی‌تواند با ایران درگیر شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل با بیان اینکه ترامپ پاسخ گستاخی‌های خود را ۲۲ بهمن خواهد گرفت، عنوان کرد: آنها در آستانه ۲۲ بهمن خبط بزرگی کردند. سردار ما را شهید و به ملت ما اهانت کردند. آنان همیشه در آستانه ۲۲ بهمن مرتکب اشتباه می‌شوند و دست روی عرق ملی و دینی ملت ما گذاشته و سیل آسا ملت ما را به خیابان سرازیر می‌کنند. ترامپ ناشیانه قبل از ۲۲ بهمن به ملت ما اهانت کرد. سخنان او هم غالباً سخن خودش نیست دقیقاً سخن منافقین و سلطنت طلب هاست.

وی افزود: ترامپ از درگیری نظامی مأیوس کامل است و می‌داند که از جهت نظامی نمی‌تواند با ایران درگیر شود و این از برکات انقلاب اسلامی و خون شهدا است. به همین جهت می‌خواهد در داخل ایران با جنگ روانی تفرقه ایجاد کند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: رئیس جمهور آمریکا باید بداند که ملت ایران صورت او را بدون نقاب می‌بیند. او به شدت عصبانی و مثل انسان مارگزیده است. هیبت ترامپ و شاخ او شکسته است و نمی‌تواند کاری کند و لذا مجبور است به فشار اقتصادی و جنگ روانی رو بیاورد. آمریکا اعلام کرده بود ترور سلیمانی شروع عملیات ماست اما بعد از ضربه عین الاسد، پنتاگون و وزارت دفاع آمریکا با ترامپ جلسه گذاشتند و گفتند الان وقت جنگ با ایران نیست. ما ۳۰ پایگاه با ۱۰۰ هزار نیرو در منطقه داریم و همه را ایران می‌شناسد و با موشک‌های نقطه زن همه این پایگاه‌ها را می‌زند.

عاملی ادامه داد: از طرفی شروع جنگ، اسرائیل را از بین می‌برد. زدن پهپاد آمریکا و زدن عین الاسد آنها را به شدت ترساند و الا هجمه قطعی بود و ترامپ بی جا از ضرب ۵۲ نقطه صحبت نکرده بود. اروپایی‌ها هم دندان تیز کرده بودند که یکسره از شر ایران راحت شوند. یعنی هم چنانکه اروپایی‌ها با آمریکا وارد عراق، لیبی و سوریه شدند می‌خواستند با هواپیماهای جنگی خود از هر طرف وارد ایران شوند و کار را یکسره کنند.

وی تصریح کرد: ایران با حمله به عین الاسد بزرگترین نقطه ضعف آمریکا را برای روسیه و چین مکشوف کرد. می‌گویند این موضوع بالاترین اثر حمله ایران به پایگاه عین الاسد و یک گنجینه بسیار قیمتی برای روسیه و چین است. در این حمله ثابت شد که سیستم دفاع هوایی آمریکا کاملاً فشل است.

عاملی تأکید کرد: قابل توجه است که آمریکا سالانه دو تریلیون دلار هزینه نظامی خود می‌کند. هزینه نظامی سالانه ایران اصلاً در برابر آنها قابل ذکر نیست. اما با این حال هیمنه آمریکا توسط ایران شکست و معلوم شد عزت با پول و سلاح پیشرفته نیست. بعد از بمباران پایگاه آمریکایی در عراق، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت ما آماده مذاکره بدون شرط با ایران هستیم و راضی نیستیم بیش از این صلح و امنیت جهانی به هم بخورد.

وی ادامه داد: آمریکا از سر ضعف به یک اقدام تروریستی دست زد و سردار ما را شهید کرد با اینکه با شعار مبارزه با تروریسم به منطقه آمده است و بسیار جای تأسف است که این هفته سردار قا آنی را نیز تهدید به ترور کرد. ما به ترامپ و تیم تروریست او می‌گوئیم انتقام سخت هنوز تمام نشده است. آمریکایی‌ها به شدت ترسیده‌اند. نیروهای آنها در عراق و سوریه هیچکدام زمینی جا به جا نمی‌شوند. تمام پایگاه‌های آنها در منطقه با فاصله ۴۰ سانتی متری در تیررس، هدف و اختیار موشک‌های نقطه زن ماست.

آمریکا وعده‌های خود را فراموش می‌کند

عاملی ادامه داد: به ترامپ که ادعای خدمت و محبت به ملت ما دارد می‌گوئیم کدام کشور دوست آمریکا با نزدیک شدن به آمریکا روی سعادت دیده که ما دومی آن باشیم؟!

وی یادآور شد: ۵ میلیون انسان در مصر در قبرستان‌ها می‌خوابند در حالی که حسنی مبارک کل کشور را در اختیار آمریکا گذاشت و حتی وقتی به او گفتند چرا سرنوشت ما را آمریکا می‌نویسد گفت بروید خدا را شکر کنید که آمریکا سرنوشت شما را می‌نویسد! او هنگام سقوط گفت من حالا فهمیدم که هرکس به آمریکا اعتماد کند آخر سر لخت می‌ماند. عربستان بهترین دوست آمریکاست پول‌هایی که عربستان به آنها می‌دهد ما در صورت دوستی با آمریکا نمی‌توانیم به او بدهیم حالا که با دادن پول آن قدر به آنها اهانت می‌کند اگر به ما دست پیدا کند چه معامله‌ای خواهد کرد؟! عربستان بهترین دوست آمریکا است اما آنچه تحویل می‌گیرد، اهانت پشت اهانت است.

به گفته وی آمریکا گاهی پادشاه عربستان را به گاو شیرده تشبیه می‌کند گاهی ادای او را در می‌آورد. برای هر حرکتی از آنها پول می‌خواهد. این هفته نیز به خاطر حضور خود در خلیج فارس، پانصد میلیون دلار از عربستان گرفت؛ ترامپ فقط می‌گیرد و چیزی نمی‌دهد.

امام جمعه اردبیل یادآور شد: ترکیه تمام عیار در خدمت آمریکاست ولی در کنگره آمریکا نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناختند و ضربه محکمی به ترکیه زدند. آذربایجان فرش قرمز برای آمریکا پهن کرده است و به خاطر دلخوشی آمریکا کشور خود را در اختیار اسرائیل قرار داده اما آمریکا و اروپا به جد در صدد سرنگونی حکومت فعلی آذربایجان هستند. مدام به ارمنی‌های غاصب کمک می‌کنند. مسئولین حکومت جعلی قره باغ را به حضور می‌پذیرند و گروه مینسک آنها ۲۵ سال است که آذربایجان را سینه خیز به دنبال خود می‌کشد و معضل را حل نمی‌کند.

عاملی یادآور شد: پیش از این شاه ایران، کل کشور و امکانات سرزمین پهناور ایران را در اختیار آمریکا گذاشت اما بالاتر از صنعت پیکان به ایران ندادند! بحرین را که استراتژیک ترین نقطه دنیاست از ایران جدا کردند ذوب آهن را هم به ایران ندادند و شاه مجبور شد صنعت ذوب آهن را از شوروی سابق به اصفهان بگیرد. سرهنگ‌های ما می‌گویند هنگام کار علمی توسط مستشاران آمریکایی ما باید یک کیلومتر از آنها فاصله می‌گرفتیم!

وی افزود: از عجایب امور این است که سفیر انگلیس لباس مبدل پوشیده در بین دانشجویان دانشگاه تهران به عنوان معترض و تشویق معترضین حاضر و دستگیر شده و خود را معرفی نکرده است. او به عنوان یک تبعه خارجی که مشغول فتنه بوده و دستگیر شد در وهله اول هم انگلیسی صحبت کرده و خود را معرفی نکرده است. سپس مجبور شده فارسی صحبت کند و خود را معرفی نماید و نیروهای امنیتی به محض اطلاع که او سفیر است، او را آزاد کرده‌اند. اما نعره انگلیس و آمریکا به آسمان هفتم رفته که خلاف قانون عمل کردید و مطابق قانون اجازه دستگیری سفیر را ندارید.

عدم پایبندی آمریکا به قوانین بین المللی

عاملی تصریح کرد: باید به اینها گفت آیا شما واقعاً به قوانین بین المللی پایبند هستید؟ با کدام قانون وارد عراق شده و آنجا را ویرانه کردید؟ با کدام قانون وارد سوریه شدید حتی حاضر به اجازه از شورای امنیت سازمان ملل هم نشدید؟ با کدام قانون وارد یمن شده‌اید؟ با کدام قانون ۷۰ سال است که فلسطین را اشغال و هفتاد سال است آدم می‌کشید؟ با کدام قانون اصل تحریم را به ایران وضع کردید و هر روز بر آن اضافه می‌کنید؟

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل عنوان کرد: ملت ما از وقاحت شما خوب اطلاع دارد و با این ژست قانون مداری شما فریب نخورده و شما را قانون شکن دنیا می‌داند. هزاران ننگ و نفرین بر شما باد. مأموریت سفرا در تمام کشورها کاملاً معین و مشخص است و حضور سفیر انگلیس در یک اعتراض غیرقانونی نشان می‌دهد که با دستور مستقیم لندن به این اجتماع پیوسته و در حال فیلم برداری بوده است. این نهایت ذلت به دولت انگلیس و اهانت به ملت و دولت ایران است و دولت نباید بگذارد او برگردد.

عاملی یادآور شد: به سفیر انگلیس می‌گوئیم تو که می‌خواستی در تجمعات ایران شرکت کنی چرا ۷ میلیون را گذاشتی و به ۷۰ نفر ملحق شدی؟ مگر شما ادعای دموکراسی ندارید. تحقق دموکراسی با ۷ میلیون است یا با ۷۰ نفر؟! و اگر بگوید ما فقط به اپوزیسیون‌های کشورهای دیگر ملحق می‌شویم می‌گوئیم پس به سفیر خود در پاریس بگویید به اعتراضات میلیونی شنبه‌های پاریس بپیوندد. شما که ادعای مبارزه با تروریسم را دارید بهتر بود به تظاهرات میلیونی تشییع سردار سلیمانی بپیوندید که قهرمان جهانی مبارزه با داعش بود نه اینکه در دانشگاه تهران از چند دانشجو التماس کنی که به عکس سردار اهانت کنند.

عاملی تأکید کرد: خوار هستید، خوار خواهید ماند و خوار خواهید مرد. ناکام هستید، ناکام خواهید ماند و ناکام خواهید مرد. از ملت ایران عصبانی هستید، عصبانی خواهید ماند و از عصبانیت دق خواهید کرد.

وی در ادامه به اهمیت انتخابات و راهکارهای انتخاب اصلح اشاره کرد و افزود: انتخابات ظرفیت بزرگی هم برای ما و هم برای دشمن است. حاکمیت ملی ما از طریق انتخابات اعمال می‌شود و انتخابات واقعی و جدی بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی و بزرگترین تکریم برای ملت ماست.

کد خبر 4833910

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   0 0
   نباید غرور کاذب و خود بزرگ بینی داشته باشیم که بدترین آفته