محب علي:كميته اي براي بررسي خسارت وارده  به ارگ بم اعزام مي شود

كميته اي علمي ، با عضويت 4 كارشناس ارشد سازمان ميراث فرهنگي كشور تشكيل شده است تا ميزان خسارات وارد شده به ارگ و چگونگي بازسازي مناسب آن بررسي شود.

محمد حسن محب علي ، معاون حفظ و احياء سازمان ميراث فرهنگي کشور ، در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي " مهر"  با اعلام   اين خبر ،  هدف از اين سفر را ارزيابي خسارات وارده به ارگ بم اعلام کرد و گفت : براي بررسي موارد فوق ، سه  تا چهار روز در ارگ خواهيم بود.
معاون حفظ و احياء سازمان ميراث فرهنگي کشور بررسي وسائل ، تجهيزات و همچنين ميزان اعتبار لازم براي بازسازي و مرمت ارگ بم را از ديگر اهداف اين سفر اعلام کرد .
محب علي با يادآوري اينکه ،  سازمان ها و مراکز فرهنگي بسياري براي همکاري در بازسازي ارگ ، اعلام آمادگي کرده اند ، تأکيد کرد : پس از برآورد نيازها ، موارد تنها از طريق سازمان ميراث فرهنگي کشور به مؤسسه يونسکو اعلام و موضوع از طريق اين مؤسسه پيگيري خواهد شد .
وي گفت : براي آنکه ليست دقيق وکاملي از احتياجات امر بازسازي ارگ در اختيار داشته باشيم ، لازم است در محل حاضر شده خسارات وارده و احتياجات را از زواياي مختلف مورد ارزيابي قرار دهيم .
معاون حفظ و احياء سازمان ميراث فرهنگي کشور همچنين ، بررسي عمق خسارات وارد شده ، حجم و ميزان تخريب را از ديگر اهداف سفر هيأت کارشناسي اعلام کرد و افزود: بايد بدانيم، زلزله به پي بناها نيز خساراتي وارد کرده است يا خير، چرا که در هر صورت ، نوع تخريب ارتباط مستقيمي با نحوه بازسازي دارد.
محب علي ، با تصريح بر اينکه ،  يکي از ديگر مواردي که بايد به خوبي کارشناسي شود ، نيروهاي مورد نياز و تخصص هاي لازم براي شروع بازسازي است ، گفت :  اگر به آگاهي کامل در اين زمينه نائل شويم ، کارشناساني که براي بازسازي به محل اعزام مي شوند در زمينه هاي مورد نياز تخصص خواهند داشت ، بي ترديد با برآوري که پايه اي کارشناسي دارد و برنامه ريزي صحيح و اصولي خواهيم داشت و مي توانيم ارگ بم را به خوبي ، با سرعت و مطلوب ، احياء کنيم .
وي تصريح کرد : در حال حاضر هيچ تيم خارجي ما را همراهي نخواهد کرد و پس از کسب نتايج لازم نيز ، هر گونه  کمک و مساعدتي را از طريق مؤسسه يونسکو دريافت خواهيم کرد .
محب علي در مورد محافظت از ارگ و جلوگيري از ترددهاي بي رويه در اين محوطه به خبرنگار "مهر" گفت : از روزيکشنبه نيروهاي يگان پاسداران ميراث فرهنگي در ارگ مستقر شده اند ، مراقب رفت و آمدها هستند و از آسيب رساني به بقاياي ارگ جلوگيري مي کنند.
معاون حفظ و احياء سازمان ميراث فرهنگي کشور درج خبر مديريت محمد حسن طالبيان بر پروژه ارگ بم در برخي خبرگزاري ها به خبرنگار "مهر" گفت : هنوز مديريت مهندس طالبيان قطعي نشده است ، ايشان نيز مانند چند کارشناس ديگر ، نامزد اين سمت هستند، اما هنوز رأي قطعي و نهايي در اين مورد صادر نشده است .

کد خبر 48346

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =