حضور نظامی آمریکا در غرب آسیا برای چپاول منابع است

«فرناندز» معتقد است حضور آمریکایی ها در منطقه آسیای غربی یک حضور نظامی بوده و به ضرر کشورهای این منطقه است.

«یوسف فرناندز» کارشناس سیاسی اسپانیایی با اشاره به محتوای بیانات رهبری در خطبه اخیر نماز جمعه تهران به خبرنگار مهر گفت: رهبر ایران به روشنی سیاست‌های ریاکارانه سران آمریکا را برای همگان افشا کرد.

وی افزود: نتیجه فشارهای دونالد ترامپ مایه شرمساری کشورهای اروپایی در قضیه برجام بوده است. آنها قدرت‌های اقتصادی بزرگی محسوب می‌شوند. در حالی که مانند دولت‌های بسیار ضعیف، استقلال خود را تسلیم خواسته‌های آمریکا می‌کنند. این نشان می‌دهد آنها از عزت نفس کمی برخوردارند و همان طور که رهبر انقلاب ایران فرمودند، آنها نوکران آمریکا هستند.

کارشناس امور سیاسی اهل اسپانیا و کارشناس رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما گفت: مواضع ترامپ و به طور کلی دولت امریکا، مواضعی دوگانه و ریاکارانه است.

وی افزود: ترامپ اغلب در سخنرانی خود از ملت ایران ابراز انزجار و نفرت می‌کند، همزمان می‌بینیم که تحریم‌هایی را علیه این ملت وضع می‌کند و حتی از ورود داروهایی که برای درمان برخی بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیز جلوگیری به عمل می‌آورد. تمام تلاش‌های آمریکا در جهت تضعیف ایران و ایجاد بحران داخلی در این کشور است. البته این توطئه‌ها همواره با استقامت و آگاهی ملت ایران با شکست رو به رو بوده است.

فرناندز در ادامه افزود: آیت الله خامنه ای در نماز جمعه اخیر تهران، در واقع اشاره به آن سخنان ریاکارانه سران آمریکا دارند که تلاش می‌کنند مردم ایران را فریب دهند و این که اظهار می‌کنند با ایران هیچ مشکلی ندارند، در حالی که سیاست‌های آمریکا و شخص ترامپ کاملاً در جهت صدمه زدن به ملت ایران است.

این کارشناس امور سیاسی با اشاره به اینکه مواضع سه کشور (آلمان، فرانسه و انگلیس) بسیار ریاکارانه و حاصل فشارهای امریکاست، گفت: آنها به منظور عمل به تعهداتشان در جهت حفظ توافق هسته‌ای، هیچ کار مفیدی انجام نداده اند و در عوض از ایران می‌خواهند که به تعهداتش پایبند بماند.

وی یادآور شد: اگر به راستی می‌خواستند توافق هسته‌ای را حفظ کنند می‌بایست دست از دنباله روی آمریکا بر می‌داشتند و اقدامات اقتصادی به نفع ایران در پیش می‌گرفتند. این وظیفه و تعهد ایشان بوده است. آنها نه تنها این کار را انجام ندادند، بلکه در برابر فشارهای امریکا تسلیم شدند. برای مثال آلمان اظهار کرد که برای حل بحران هسته‌ای ایران، قصد دارد این موضوع را به شورای امنیت بکشاند.

فرناندز با بیان اینکه نتیجه فشارهای دونالد ترامپ مایه شرمساری این کشورهای اروپایی بوده است، افزود: آنها قدرت‌های اقتصادی بزرگی محسوب می‌شوند. در حالی که مانند دولت‌هایی بسیار ضعیف، استقلال خود را تسلیم خواسته‌های آمریکا می‌کنند. این نشان می‌دهد آنها از عزت نفس کمی برخوردارند و همان طور که رهبر انقلاب ایران فرمودند، آنها نوکران آمریکا هستند.

وی در پایان گفت: حضور آمریکایی‌ها در منطقه آسیای غربی یک حضور نظامی بوده و به ضرر کشورهای این منطقه است. برای مثال آمریکا نیروهایش را با هدف چپاول نفت در سوریه مستقر کرد، بدون آن که مجوزی از سوی دولت سوریه برای این حضور نظامی داشته باشد. این یک اشغال غیر قانونی است که نتیجه اش غارت منابع آن کشور است.

وی ادامه داد: همچنین می‌بینیم آمریکایی‌ها سعی دارند در عراق بمانند با وجود آنکه پارلمان و دولت این کشور از آنها خواسته عراق را ترک کنند. نه تنها آنها در عراق حملات نظامی انجام می‌دهند بلکه به حق حاکمیت این کشور تجاوز می‌نمایند، درست مثل آن که عراق کشوری تحت اشغال بوده باشد که البته این مسئله غیر قابل قبول است. همچنین در جریان ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس دیدیم که حضور نظامی آمریکا در کشورهای آسیای غربی حضوری ویرانگر و برهم زننده ثبات این کشورهاست.

کد خبر 4836405

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =