روابط عمومی‌ها رسانه‌مدار باشند/ ایجاد شورای جدید اطلاع رسانی

سمنان - معاون استاندار سمنان بابیان اینکه روابط عمومی‌ها باید رسانه‌مدار باشند نه رسانه‌دار، گفت: بین رسانه‌ها و روابط عمومی‌ها تفاوت‌های زیادی قائل است که در شناخت آن‌ها دچار مشکل هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب‌الله خجسته پور ظهر سه‌شنبه در نشست شورای اطلاع‌رسانی استان سمنان به میزبانی استانداری ضمن بیان اینکه برخی افراد در نقش رسانه‌های مکتوب، خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری و برخی دیگر نیز در جایگاه روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی رسالت اطلاع‌رسانی رادارند اما در دو جایگاه متمایز از هم هستند، بیان کرد: چالشی که امروز در بین دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها وجود دارد این است که این دو جایگاه از هم تفکیک نمی‌شود.

وی بابیان اینکه بین جایگاه رسانه‌ها و روابط عمومی‌ها خلط مبحث شده است، افزود: مدیر روابط عمومی خبرنگار نیست و اگر ما بتوانیم به همین یک مورد کاملاً قائل شویم بسیاری از مشکلات ما حل می‌شود.

تسهیل‌گری رسالت روابط عمومی‌ها

معاون استاندار سمنان بابیان اینکه روابط عمومی‌ها و مدیران آن‌ها خبرگزاری نیستند و لذا باید مناصب رعایت شود، ابراز کرد: هرکس در جایگاهی که دارد باید قرار گیرد لذا ما اعتقادداریم که روابط عمومی‌ها باید رسانه مدار باشند نه رسانه دار و قطعاً بین این دو موضوع تفاوت‌های بسیاری نیز وجود دارد، اگر روابط عمومی‌ها رسانه مدار باشند سبب تسهیل‌گری کارهای رسانه‌ها که همان اطلاع‌رسانی است می‌شوند.

خجسته پور گفت: روابط عمومی‌ها نباید متصدی باشند بلکه باید متولی باشند و اگر روابط عمومی‌ها خودشان کار خبری هم انجام دهند اولاً جایگاه‌ها به هم می‌ریزد و ثانیاً به اهداف از پیش تعیین‌شده برای روابط عمومی‌ها و همچنین جایگاه اطلاع‌رسانی دست پیدا نخواهیم کرد.

وی بابیان اینکه روابط عمومی‌ها باید صرفاً یک خبر را اطلاع‌رسانی کنند و نباید تحلیل آن را آن‌طور که می‌خواهند انتقال دهند، بیان کرد: اگر تعداد زیادی خبرگزاری و رسانه وجود دارد به دلیل نوع نگاه‌ها و چرایی و چگونگی پرداختن آن‌ها به اخبار از زوایای مختلف است لذا نباید روابط عمومی‌ها خود تحلیل‌گر باشند باید تحلیل و نحوه پرداختن به موضوع را به رسانه‌ها واگذار کنند.

ایجاد شورای جدید اطلاع رسانی

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سمنان بیان کرد: روابط عمومی‌ها از سوی دیگر مشاور مدیران هستند و در تمام مسائل اطلاع‌رسانی، حتی ظاهر مدیران، نحوه نشستن آن‌ها، لباسشان، سخنرانی‌شان و … باید مشاوره دهند درنتیجه اگر امانتی پذیرفته شد باید از عهده آن به‌خوبی برآمد.

خجسته پور بابیان اینکه به مشکلات روابط عمومی‌ها نیز اشراف داریم، بیان کرد: برخی روابط عمومی‌ها بیان می‌کنند که اصلاً مدیر دستگاه آن‌ها را نادیده می‌گیرد یا امکانات در اختیارشان نمی‌گذارد و … از سوی دیگر هم ممکن است جسارت بیان آن به مدیر را نداشته باشند برای همین امر ان شاالله نسبت به ایجاد دوباره شورای اطلاع‌رسانی استان با حضور مدیران روابط عمومی اقدام خواهیم کرد تا این مسائل رفع شود.

وی افزود: باید دقت داشت که کاری به سابقه شورای اطلاع‌رسانی قبل نداریم که در آنچه چیزهایی رخ داده است امروز اگر قرار است شورای جدیدی ایجاد شود باید بدانیم که نیاز اولیه آن انتخاب افراد دارای صلاحیت برای آن جایگاه است.

کد خبر 4838666

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =