بررسی میزان آفلاتوکسین M۱ در شیر خام گاوداری‌ها توسط پژوهشگران

طرح بررسی بار میکروبی و میزان آفلاتوکسین M۱ در شیر خام گاوداری‌های صنعتی، سنتی و مراکز جمع‌آوری و عرضه شیر در استان ایلام به عنوان یکی از طرح های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، شیر خام گاوداری‌های صنعتی، سنتی و مراکز جمع آوری و عرضه شیر به منظور کنترل کیفیت شیر از نقطه نظر فیزیکوشیمیایی، میکروبیولوژی و سموم از جمله آفلاتوکسین M۱، در سطح استان ایلام مورد بررسی قرار گرفت.

مشخص کردن وضعیت سلامت و بهداشت شیر تولیدی استان با توجه به شمارش بار میکروبی، مشخص کردن وضعیت آلودگی به آفلاتوکسین M۱، بررسی منابع احتمالی آلودگی و پیشنهاد راهکارهای مناسب برای اداره کل دامپزشکی جهت نظارت بر مراکز جمع‌آوری و گاوداری‌های صنعتی ایلام از دستاوردهای ویژه این طرح برگزیده است.

استفاده از تکنیک‌های دقیق‌تر، ارزان‌تر و سریعتر مانند بیوسنسورها برای تشخیص آفلاتوکسین M۱ در شیر جهت جایگزین کردن با روش HPLC، جداسازی و شناسایی میکروارگانیسم‌ها و سویه‌های باکتریایی موجود در شیر، بررسی میزان آفلاتوکسین M۱ در فصول مختلف و مطالعه تأثیر فصل بر میزان آن از برنامه‌های آتی جهت توسعه طرح است.

کد خبر 4839722

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha