شيوه قط زدن براي هنرجويان چپ دست تابع اصول عام تراش قلم است

خوشنويسي امروز از نظر تكنيكي پيشرفت بسياري كرده است اما اساس كار همان نظام كلاسيك آموزشي است همچنين هنرجوياني كه قدرت دست چپشان در نوشتن بيشتر است هيچ مشكلي در مشق كردن ندارند و شيوه تراش قلم هم در اين مورد فرقي ندارد .

استاد ابراهيم غفاري يقين در گفتگو با خبرنگار هنري " مهر " با اشاره به اينکه قلم هميشه سلاحي سرد در خدمت انقلاب و اسلام بوده است ، گفت : سال ها در مجلس شوراي اسلامي ، پيام هاي بزرگان و شخصيت هاي مختلف سياسي و فرهنگي را مشق مي کردم و از سال 1356 اين هنر را در مراکز و اماکن مختلف از مسجد ، مدرسه و پايگاههاي بسيج و انجمن خوشنويسان ، تدريس مي کردم و با توجه به اين سابقه کاري ، هنرجويان بسياري را پرورش دادم . پرورش هنرجو ، هميشه مهم ترين هدف من در آموزش خوشنويسي بوده و هيچ وقت با اين نيت که نمايشگاه برپا کنم و يا به چاپ کتاب هاي مختلف بپردازم مشق نمي کردم .

                                                                     اثر غفاري يقين

وي حفظ اصالت هنر را خط مشي اصلي هر هنرمند دانست و گفت : خوشنويسي امروز از نظر تکنيک و به کار گيري مسايل گرافيکي ، طراحي و مباني رنگ شناسي پيشرفت بسياري کرده است ، به ويژه که امکانات زيادي هم در خدمت هنرمندان قرار دارد . يکي از ساده ترين و در عين حال مهم ترين ابزار خوشنويسي کاغذ مرغوب است که امروزه به راحتي در دسترس همه قرار دارد . حال آنکه در آغاز پيدايش خوشنويسي يافتن کاغذ مرغوب و ديگر ابراز لازم بسيار دشوار بود ، ولي اصل اين هنر همان خوشنويسي زمان ميرعماد است و تا به حال هيچ خطاطي نتوانسته اثري همپاي آثار او خلق کند و بر اين اساس هم بود که انجمني به نام انجمن خوشنويسان تاسيس شد و آن نظام کلاسيک آموزشي تا امروز ادامه دارد .

وي افزود : آنچه که بايد در نظر داشت اين است که استفاده از فرم و فضا ، رنگ و بازي با حروف و کلمات نبايد باعث شود نوشته اي براي مردم غير قابل خواندن باشد .

                                               اثر غفاري يقين

غفاري که خود با دست چپ مشق مي کند ، با اشاره به اينکه تفاوتي در نوشتن با دست چپ و راست وجود ندارد ، گفت : روز اولي که نوشتن خط را شروع کردم ، با دست چپ مي نوشتم . استاد تاکيد مي کرد که با دست چپ نمي توان نوشت و کسي هم تا به حال اين کار را نکرده است ولي چون قدرت دست چپم بيشتر بود ، اصرار کردم با دست چپ بنويسم . اولين قلمي که استاد برايم تراشيد درست برعکس قلم دست راست قط زده شده بود ولي بعد تمرين کردم که با قلم دست راست مشق کنم . به همان شيوه که خودکار و خودنويس را حين نوشتن در دست مي گيريم ، قلم هم بايد همان طور باشد و تکيه اش روي گودي دست و انتهاي قلم بين انگشت شست و اشاره قرار بگيرد . پس قلم تراشيدن براي هنرجويان راست دست و چپ دست يکسان است .

وي افزود : وقتي راست دست شروع به نوشتن مي کند که چشمان ، صورت و سينه اش به کاغذ مسلط است ، اما چپ دست براي اينکه ديد بيشتري داشته باشد مجبور است صفحه کاغذ را قدري به سمت داخل کج کند که از نظر زاويه ديد ، تسلط بيشتري داشته باشد .

 

کد خبر 48418

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =