نهادهای نظارتی از ورود پول های کثیف به بحث انتخابات جلوگیری کنند

کرمان - رئیس کل دادگستری کرمان گفت: باید از ورود پول‌های کثیف به انتخابات جلوگیری شود و نهادهای نظارتی باید به آن توجه کنند تا از ورود پول‌های نامشروع به بحث انتخابات جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، یدالله موحد صبح یکشنبه در نشست هم اندیشی پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی در حوزه رسانه‌ها با حضور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب و شمال استان ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر بیان داشت: با توجه به اینکه در آستانه برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از حساس‌ترین مسائل کشور هستیم لذا رسانه‌های جمعی یکی از تاثیرگذارترین ارکان در امر انتخابات هستند.

وی با اشاره به اینکه شرکت در انتخابات یک وظیفه شرعی، سیاسی و اجتماعی است، افزود: ایجاد شور و نشاط در بحث انتخابات یکی از ابعاد وظایف اصحاب رسانه در انتخابات است و همه اذعان دارند حضور مردم جز با همکاری رسانه‌های جمعی امکانپذیر نیست و مدیران بدون رسانه‌ها نمی‌توانند زمینه را برای حضور همه جانبه مردم فراهم سازند.

دشمنان به دنبال کاهش اعتماد عمومی هستند

موحد تصریح کرد: دشمنان ملت ایران مخصوصاً در این مقطع تاریخی حداکثر توان خود را به کار گرفتند تا با اطلاعات ساختگی، تخریب و بداخلاقی سیاسی افکار مردم را به اغتشاش بکشانند و از این طریق اعتماد عمومی را کاهش دهند.

وی ادامه داد: در مقابل این توصیه‌ها رسانه‌های داخلی باید برکات و نتایج حضور مردم را در انتخابات‌های ۴۰ سال گذشته را به وضوح ترسیم کنند تا مردم بدانند حضور در انتخابات تأثیر دارد و از این طریق افکار عمومی را جهت دهی و ساماندهی کنند.

موحد گفت: رسانه‌های عمومی باید به این نکته توجه داشته باشند که محور انتخابات را قانون قرار دهند و با قانونمداری به سلامت انتخابات و پیشگیری از تخلفات انتخاباتی کمک کنند علاوه بر آنکه فعالیت‌های خود را در محور قانون تنظیم کنند و به الزامات قانونی هم توجه داشته باشند.

وی ابراز داشت: رسانه‌ها باید با آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به موقع از بایدها و نبایدهای عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی در سطح عمومی از جرایم انتخاباتی پیشگیری کنند.

موحد اظهار داشت: رسانه‌ها بر اساس بیانات مقام معظم رهبری شاخص‌های یک انتخاب مناسب و نماینده کارآمد را برای مردم روشن سازند تا مردم با اطلاعات کامل اصلح را برگزینند تا از این طریق مجلسی حافظ انقلاب اسلامی و منافع ملی شکل گیرد.

رسانه‌ها مطالبات مردم را بدون واهمه بیان کنند

وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید آئینه تمام نمای مطالبات مردم باشند گفت: رسانه‌ها باید خواسته‌های مردم را در عرصه‌های مختلف آشکارا و بدون واهمه انتشار دهند همچنین در عرصه انتخابات رسانه‌ها باید توجه داشته باشند منبع مورد اعتماد مردم هستند و اخبار صحیح را در اختیار مردم قرار دهند و از افراط و تفریط پرهیز کنند.

موحد افزود: انتظار داریم احترام به قوانین و مقررات انتخاباتی در سرلوحه کار رسانه‌ها باشد همچنین اهتمام به آموزش، رشد طبیعی آگاهی عمومی در زمینه انتخابات و مشارکت مردم در انتخابات در اولویت کاری باشد و نیز ترویج فرهنگ و اصول اخلاقی انتخابات امر مهمی است که نمی‌توان نادیده گرفت.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: رسانه‌ها باید ادبیات صادقانه، وحدت بخش، امیدوار کننده و نشاط آور را در عرصه انتخابات جزو اصول کاری خود در این مقطع تاریخی قرار دهند.

وی افزود: زمینه سازی برای تبلیغ همه کاندیدا امر مهمی است که باید متوجه آن بود آرامش و نظم عمومی در انتخابات و پرهیز از هر گونه تنش‌زدایی باید مورد توجه باشد. همچنین ترویج نگاه وظیفه‌گرایانه و قانونمداری به تبلیغات انتخاباتی و پرهیز از نگاه کاسب کارانه و پرهیز از نادید گرفتن شایستگی احزاب و کاندیداهای رقیب باید مورد توجه قرار گیرد.

باید از ورود پول‌های کثیف به انتخابات جلوگیری شود

موحد تصریح کرد: احترام به ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی و پرهیز از مطالب موهن درباره افراد حقیقی و حقوقی، پرهیز از فریب افکار عمومی باید مورد تاکید رسانه‌ها قرار گیرد ضمن اینکه اصحاب رسانه باید توجه داشته باشند در دام داوطلبانی که تنها با دادن وعده‌های غیر قابل اجرا و تخریب رقیب می‌خواهند رأی بیاورند گرفتار نشوند.

وی ادامه داد: نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد پرهیز از تشدید یا تقویت اختلافات قومی، قبیله‌ای و تحریک تعصبات مذهبی، صنفی و محله‌ایست که بسیار تخریب گر است و باید به آن توجه ویژه داشت.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: کمک به ایجاد نقد منصفانه، انصاف در انتخابات یک رکن است که اگر رعایت نشود تخریب ایجاد می‌کند همچنین بیگانگان در تلاش هستند تا اذهان مردم را مشوش کنند که اصحاب رسانه وظیفه دارند مردم را تشویق به مشارکت در انتخابات کنند.

وی افزود: رسانه‌ها اطلاعات را فقط از منابع رسمی جذب و منتشر کنید همچنین یک روز قبل از انتخابات با عنوان سکوت تبلیغاتی است که باید این روز جدی گرفته شود.

موحد تصریح کرد: حفظ حرمت اشخاص، حیثیت و کرامت داوطلبان و خانواده‌هایشان باید مصون بماند و آن چیزی که باید مورد نقد قرار بگیرد توانمندی و عملکرد داوطلب است، امیدوارم مجلس یازدهم مجلسی کارآمد باشد و بتواند گره از مشکلات مردم بگشاید.

وی افزود: باید از ورود پول‌های کثیف به انتخابات جلوگیری شود و نهادهای نظارتی باید به آن توجه کنند تا از ورود پول‌های نامشروع به بحث انتخابات جلوگیری شود.

کد خبر 4842055

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =